Meinl nowym dystrybutorem marki Ibanez

Newsy
Meinl nowym dystrybutorem marki Ibanez

Nowym dystrybutorem jednej z najważniejszych marek gitarowych na Polskę została niemiecka firma Meinl Distribution, która ma na swoim koncie 40 lat doświadczeń z dystrybucją Ibaneza w Niemczech.

Jak mówi przedstawiciel firmy Meinl Distribution, Klaus Müller:

"Nasze nowoczesne centrum logistyczne oraz biuro w Polsce pozwolą nam zapewnić tak samo wysoki poziom obsługi klientów jak w Niemczech czy Austrii".

Dla ciekawych trochę historii...

Jedną z marek, której dystrybucją pod koniec lat 20. zajęła się firma Hoshino Gakki, był Salvador Ibáńez. Żyjący w Walencji Salvador miał renomę jednego z najlepszych hiszpańskich lutników. Niestety w niezwykle krwawej wojnie domowej, jaka toczyła się w latach 1936-1939, jego zakład został zniszczony, a większość personelu zginęła. Japoński dystrybutor postanowił wykupić markę i produkować pod nią własne gitary, początkowo używając pełnej nazwy, a później skracając ją do obecnej formy.

Oficjalne powstanie oddziału firmy Hoshino Gakki o nazwie Ibanez datuje się na rok 1957. Lata 60-te to głównie inspirowanie się europejskimi konstrukcjami, między innymi Eko i Hagströmami. W latach 70. japońscy lutnicy zaczęli kopiować konstrukcje amerykańskie, takie jak Dan Armstrong, Gibson, Fender czy Rickenbacker.

Potomkowie samurajów szybko się uczyli, a ich instrumenty stawały się coraz lepsze i zyskiwały coraz większą popularność. Zaowocowało to licznymi procesami sądowymi, które zmusiły Ibaneza do poszukiwania własnych konstrukcji - początkowo były to Roadstar i Iceman, a później JEM, RG, S i inne znane dzisiaj modele.

Ironią losu owe przegrane z amerykańskimi koncernami procesy przyczyniły się do powstania giganta - firmy, na której instrumentach grają w najróżniejszych zakątkach świata gitarzyści o największych nazwiskach w branży muzycznej (Steve Vai, Joe Satriani, Andy Timmons, Paul Gilbert...).

Więcej informacji na stronach:

www.ibanez.com
www.musik-meinl.de

(krn)