Blackstar St. James – nowa seria innowacyjnych, ultra-lekkich, 50-watowych lampowych wzmacniaczy

Newsy
Pozostałe artykuły marki BLACKSTAR
Blackstar St. James – nowa seria innowacyjnych, ultra-lekkich, 50-watowych lampowych wzmacniaczy

Najnowszą odsłoną w dziedzinie lampowych konstrukcji Blackstara jest seria St. James, opracowana pod kątem stworzenia najlżejszych na świecie, 50-watowych lampowych wzmacniaczy head i combo, poszerzonych dodatkowo o bardzo funkcjonalne rozwiązania.

Blackstar St. James to obecnie najlżejsze wzmacniacze lampowe head i combo na rynku o mocy 50W uzyskiwanej z pary lamp 6L6 lub EL34, wyróżniające się bardzo dobrze dopracowanym kanałem czystym i przesterowanym, oraz kilkoma nowoczesnymi rozwiązaniami jak wewnętrzne obciążenie, interfejs Audio USB i znakomity, software’owy symulator kolumn i mikrofonów Cab Rig.

Seria Saint James obejmuje 50-watowe modele head i combo, oba w wersjach z lampami 6L6 lub EL34, wraz z dedykowanymi, lekkimi kolumnami. Waga mówi sama za siebie: 6,7 kg dla headów i 12,8 kg dla jednogłośnikowych comb. Dedykowane, pionowe kolumny St. James 212VOC ważą 13,6 kg, co jest równie znakomitym wynikiem.

Inżynierowie Blackstara poświęcili bardzo dużo starań by w pełni lampowy head o mocy 50 W miał tak wyśrubowane parametry jeśli chodzi o wymiary i przede wszystkim wagę, bez kompromisu związanego z brzmieniem i niezawodnością, dodając jeszcze bardzo funkcjonalne rozwiązania studyjne i sceniczne. Zastosowano tu specjalny chassis z chłodzeniem wentylatorem, pieczołowicie dobrano materiały i lekkie transformatory, rezultatem czego są najlżejsze na rynku lampowe heady i comba – dodatkowo opracowano nowe, lekkie głośniki (Celestion G12Z-70 Zephyr) i obudowy, również w przypadku dostępnych dla headu dedykowanych kolumn.

Moc 50 W uzyskiwana jest z pary lamp 6L6 (lub EL34), w preampie zastosowano dwie lampy ECC83, modele wyróżnia duże, podświetlane na biało logo Blackstara na frontach. Wzmacniacze Blackstar St. James udostępniają dwa kanały: czysty i przesterowany, jednak drugi kanał różni się znacznie brzmieniem w zależności od wersji – 6L6 lub EL34. Modele St. James 6L6 wykończono czarnym Tolexem, w przypadku St. James EL34 jest jasne wykończenie - grille w combach i kolumnach mają odpowiednio srebrny i czarny kolor. Kanał czysty jest w zasadzie identyczny – różni się oczywiście charakterem z uwagi na inny rodzaj lamp. Inspirowany jest klasycznymi amerykańskimi konstrukcjami z połowy lat 60.

Do jego ustawienia, poza wspólną dla obu kanałów korekcją BASS, MIDDLE, TREBLE, mamy na panelu czarną gałkę VOLUME I odpowiadającą za głośność czystej barwy, jednak działa ona w mniejszym stopniu jako typowy poziom sygnału – przy mniejszym ustawieniu na skali barwa jest jaśniejsza, w okolicach połowy nabiera tłustości i zaokrągla się nieco, a dopiero pod koniec zaczyna się przesterowywać.

Kanał drugi to barwa przesterowana, mocno różniąca się w zależności od wersji EL34 lub 6L6. Do dyspozycji mamy tu dwa regulatory GAIN II i VOLUME II. W przypadku EL34 układ oparty jest na brytyjskich, mid-gainowych konstrukcjach Klasy A z początku lat 60, a przełącznik CH. II VOICE podbija w tym przypadku gain o 10 dB. Struktura wersji 6L6 jest już zupełnie inna – to nowoczesna barwa hi-gainowa, łącząca kaskadowy, lampowy obwód przesterowania Blackstara z tradycyjnym, brytyjskim charakterem pasywnej sekcji EQ. Aktywacja trybu Voice dodaje saturacji oraz zmienia nieco odpowiedź stopnia końcowego, wpływając na zwiększenie rezonansu w dole pasma.

Do dyspozycji mamy jeszcze zmiany ustawienia sekcji POWER w postaci trójpozycyjnego przełącznika 50W/SAG/2W. W skrajnych pozycjach uzyskujemy pełną moc 50 W oraz znacznie zmniejszoną do 2W. Środkowy SAG oferuje rodzaj dynamicznej kompresji końcówki mocy, zmniejszając nieznacznie głośność oraz wprowadzając nieco łagodniejszy atak. STBY obsługuje też bardzo użyteczną funkcję wewnętrznego obciążenia reaktywnego w pozycji 0, dzięki czemu możemy korzystać ze wzmacniacza bez potrzeby podłączenia zewnętrznej kolumny.

CAB RIG, czyli software’a, autorska emulacji kolumn i mikrofonów, znana już z cyfrowych modeli wzmacniaczy Blackstara oraz lampowych stompboxów Dept. 10, poprzez aplikację Blackstar Architect pozwala na wybór kolumny (23 symulacje) i mikrofonu (6 modeli z ustawieniem on lub off-axis), emulację pomieszczeń Room oraz dodatkowe, kilkuzakresowe konfigurowalne korektory graficzne. Gniazdo Cab Rig na prawej ściance wysyła gotowy sygnał z powyższymi ustawieniami, które można zapisać pod jednym z trzech presetów wybieranych przełącznikiem Cab Rig 1/2/3 z tyłu panelu, bądź w dowolnej ilości na komputerze. Co ważne, sygnał zawiera też brzmienie i charakter końcówki mocy wzmacniacza.

W sekcji gniazd CAB RIG OUTPUT poza wspomnianym przełącznikiem dostępne jest zbalansowane wyjście XLR oraz Line Out/Phones – to ostatnie działa w trybie stereo, a w aplikacji możemy wybrać i umieścić w panoramie dwa oddzielne zestawy kolumna/mikrofon z niezależnymi sekcjami EQ, dodatkowo dostępny jest też korektor na wyjściu. Po połączeniu przez USB, poza apką Cab Rig wzmacniacz może pracować jako interfejs audio dla bezpośredniego nagrywania.

https://blackstaramps.com
www.sound-service.eu