MXR Dookie Drive V.2

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki MXR
MXR Dookie Drive V.2

Krótko po premierze efektu Dookie Drive, opracowanego wspólnie z gitarzystą i frontmanem Green Day, Billie Joe Armstrongiem, firma MXR zaprezentowała jego nową odsłonę - V.2.

Przypomnijmy, że efekt powstał w ubiegłym roku w związku z 25 rocznicą premiery "Dookie" - trzeciego i przełomowego albumu Green Day, który z muzyków zespołu uczynił gwiazdy i znacząco przyczynił się do wprowadzenia punkowego grania do mainstreamu. MXR Dookie Drive miał za zadanie odtworzyć charakterystyczne dla Armstronga brzmienie, które można usłyszeć na tej płycie - brudne lecz zarazem bardzo czytelne i uwypuklające szybkie, melodyjne riffy kompozycji grupy.

Nowa wersja, MXR Dookie Drive V.2, posiada zmienioną grafikę - koncentrującą się na wybuchowej, centralnej części okładki albumu oraz nową obudowę, wykonaną ze szczotkowanego aluminium.

Do uzyskania soundu podczas nagrywania "Dookie" posłużyły dwa używane przez Billie Joe Armstronga mocno zmodyfikowane wzmacniacze - pierwszy z mocno podkręconym gainem i drugi z dobrze zdefiniowanym środkowym pasmem. Kiedy przyszło do miksowania albumu, zespół postanowił połączyć obydwa sygnały w różnych proporcjach, aby dostosować go do klimatu poszczególnych kompozycji.

Jubileuszowy MXR Dookie Drive V.2 oferuje brzmienia obydwu wzmacniaczy Armstronga w jednej, kompaktowej konstrukcji, co daje jego użytkownikom możliwość uzyskania różnych wariacji brzmienia znanego z krążka "Dookie". Inżynierowie MXR, podczas pracy nad efektem, dysponowali oryginalnymi egzemplarzami wzmacniaczy, dzięki czemu mogli dokładnie przeanalizować ich brzmieniowe właściwości i oddać je zamknięte w jednej kostce. Sekcje High Gain i Clean Gain efektu mają oddzielną kontrolę, można zatem uzyskać odseparowane brzmienie wzmacniaczy, natomiast pokrętło Blend pozwala na miksowanie ich, tak jak to zrobił Green Day podczas pracy w studio 25 lat temu. Do podbicia środka służy przełącznik Scoop.

Nawet jeśli obudowa MXR Dookie Drive oraz MXR Dookie Drive V.2 ozdobiona jest grafikami znanymi z okładki albumu, producent zapewnia, że nowy efekt nie jest przeznaczony wyłącznie dla fanów Green Day, ale dla wszystkich gitarzystów oczekujących pełnego zakresu przesterowanych brzmień.

 

 

 

https://www.jimdunlop.com