MXR Dookie Drive V3

Newsy
Pozostałe artykuły marki MXR
MXR Dookie Drive V3

V3 - trzecia odsłona efektu Dookie Drive, opracowanego przez MXR i gitarzystę oraz frontmana Green Day, Billie Joe Armstronga,  powróciła do oferty firmy.

Przypomnijmy, że efekt powstał w ubiegłym roku w związku z 25 rocznicą premiery "Dookie" - trzeciego i przełomowego albumu Green Day, który z muzyków zespołu uczynił gwiazdy i znacząco przyczynił się do wprowadzenia punkowego grania do mainstreamu. MXR Dookie Drive miał za zadanie odtworzyć charakterystyczne dla Armstronga brzmienie, które można usłyszeć na tej płycie - brudne lecz zarazem bardzo czytelne i uwypuklające szybkie, melodyjne riffy kompozycji grupy.

Na początku roku światło dzienne ujrzała druga wersja urządzenia MXR Dookie Drive V2 ze zmienioną grafiką i obudową, wykonaną ze szczotkowanego aluminium. Wkrótce potem pojawiła się również osłona numer trzy, która właśnie powróciła do oferty firmy. MXR Dookie Drive V3 ukazał się w związku z premierą trzynastego albumu Green Day, "Father of All Motherfuckers", która trafiła na sklepowe półki pod koniec lutego 2020 roku. Zachowując aluminiową obudowę efekt został tym razem ozdobiony jednorożcem pochodzącym z okładki najnowszego albumu zespołu. Dlaczego? Jak mówi Billie Joe Armstrong, "nikt nie powie ci tak dobrze 'spierd...aj jak jednorożec". 

Do uzyskania soundu podczas nagrywania "Dookie" posłużyły dwa używane przez Billie Joe Armstronga mocno zmodyfikowane wzmacniacze - pierwszy z mocno podkręconym gainem i drugi z dobrze zdefiniowanym środkowym pasmem. Kiedy przyszło do miksowania albumu, zespół postanowił połączyć obydwa sygnały w różnych proporcjach, aby dostosować go do klimatu poszczególnych kompozycji.

MXR Dookie Drive V3, podobnie jak jego dwie poprzednie wersje, oferuje brzmienia obydwu wzmacniaczy Armstronga w jednej, kompaktowej konstrukcji, co daje jego użytkownikom możliwość uzyskania różnych wariacji brzmienia znanego z krążka "Dookie". Inżynierowie MXR, podczas pracy nad efektem, dysponowali oryginalnymi egzemplarzami wzmacniaczy, dzięki czemu mogli dokładnie przeanalizować ich brzmieniowe właściwości i oddać je zamknięte w jednej kostce. Sekcje High Gain i Clean Gain efektu mają oddzielną kontrolę, można zatem uzyskać odseparowane brzmienie wzmacniaczy, natomiast pokrętło Blend pozwala na miksowanie ich, tak jak to zrobił Green Day podczas pracy w studio 25 lat temu. Do podbicia środka służy przełącznik Scoop.

Nawet jeśli obudowa wszystkich modeli MXR Dookie Drive ozdobiona jest grafikami powiązanymi z okładkami albumów Green Day, producent zapewnia, że nowy efekt nie jest przeznaczony wyłącznie dla fanów zespołu, ale dla wszystkich gitarzystów oczekujących pełnego zakresu przesterowanych brzmień.

 

 

 

https://www.jimdunlop.com