ESP ogranicza użycie palisandru

Newsy
Pozostałe artykuły marki ESP
ESP ogranicza użycie palisandru

ESP to kolejna firma, która w związku z nowymi uregulowaniami prawnymi ograniczy użycie palisandru w instrumentach marki.

Przypomnijmy, że chodzi o zmiany w zapisach Konwencji waszyngtońskiej, czyli Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), które weszły w życie 2 stycznia 2017 roku. Konwencja ograniczająca handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami, została podpisana w 1973 roku i ma na celu ochronę zagrożonych gatunków.

Palisander to jeden z najbardziej poszukiwanych gatunków drewna, na które popyt rośnie lawinowo. Tylko niewielka część palisandru pochodzi z upraw na plantacjach, a zdecydowana większość tego drewna pozyskiwana jest z lasów naturalnych, co wywołuje katastrofalne skutki dla ekosystemów lasów tropikalnych. To sprawiło, że pierwszy gatunek palisandru znalazł się w załączniku do ustaleń Konwencji waszyngtońskiej, wymieniającym zagrożone gatunki, już w 1992 roku, a następnie ochroną obejmowano kolejne gatunki tego drewna. Najnowsze zmiany wprowadziły wymóg uzyskania zezwolenia na komercyjny wwóz i wywóz ze Stanów Zjednoczonych (oraz oczywiście Unii Europejskiej) wszelkich instrumentów zawierających palisander.

Kilka miesięcy wcześniej o nowych zasadach używania palisandru w swoich produktach poinformował Fender, teraz to samo uczynił ESP, który systematycznie, wraz z wyczerpywaniem się magazynowych zapasów palisandru planuje zastępować to drewno innymi gatunkami. Tak prezentują się zmiany:

LTD 200 Series i 400 Series


Palisander używany do podstrunnic zostanie zastąpiony przez drewno jatoba. Jatoba to gatunek drewna występujący na Karaibach oraz w Ameryce Południowej i Środkowej, powszechnie nazywany 'brazylijską czereśnią', choć należy do innej rodziny drzew. Drewno to najczęściej używane jest do produkcji mebli, podłóg i elementów dekoracyjnych. W niektórych obecnych o ofercie gitarach z serii LTD 200 użyto bardziej bezpiecznego dla ochrony środowiska drewna blackwood. Obydwa gatunki zostały przetestowane przez specjalistów z ESP pod kątem właściwości tonalnych oraz estetyki i spełniły wszelkie standardy wymagane od instrumentów z wyższej półki.

LTD Deluxe 1000 Series i LTD Signature 600 Series


Większość gitar w ramach tych serii oferowanych w przeszłości z palisandrowymi podstrunnicami będzie wytwarzanych z użyciem drewna Pau Ferro rosnącym w lasach Brazylii i Boliwii. Drewno to nazywane jest 'boliwijskim palisandrem' i choć ma bardzo podobne właściwości do palisandru, należy do innej rodziny drzew. Jest świetnym substytutem dla palisandrowych podstrunnic w gitarach i basach. W pozostałych modelach palisander zostanie zastąpiony indonezyjskim hebanem makassar. Ten typ hebanu pojawi się również w aktualnej ofercie w miejsce hebanu afrykańskiego.

Modele akustyczne LTD (dostępne tylko poza USA)


Wszystkie akustyczne modele LTD, które w przeszłości posiadały palisandrowe podstrunnice i mostki od stycznia 2017 roku produkowane były z użyciem drewna blackwood. Począwszy od lipca firma zaczęła używać drewna jatoba. Każdy model, którego korpus wcześniej posiadał palisandrową płytę tylną lub boki teraz będzie wyposażony w te elementy wykonane z czarnego orzecha.

LTD 10 Series


W seriach przeznaczonych dla początkujących muzyków i oferowanych w najniższej cenie, do produkcji podstrunnic będzie używany kompozyt drewna o cechach najbardziej zbliżonych do palisandru. Wciąż trwają pracę nad tym materiałem i jego dokładna specyfikacja zostanie ujawniona w najbliższym możliwym terminie.

http://www.espguitars.com

Powiązane artykuły