Nowe efekty Dunlop Authentic Hendrix '69 Psych Series

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki DUNLOP
Nowe efekty Dunlop Authentic Hendrix '69 Psych Series

Dunlop zaprezentował serię '69 Psych, w skład której weszły cztery efekty Authentic Hendrix w nowej odsłonie.

Efekty Dunlop Authentic Hendrix '69 Psych Series obejmują istniejące już w ofercie firmy modele Fuzz Face Distortion, Octavio Fuzz, Uni-Vibe Chorus/Vibrato oraz Band Of Gypsys Fuzz - wszystkie mieliśmy już okazję testować na naszych łamach. Nowa odsłona stompboxów wykorzystuje kompaktową obudowę znaną z mini-efektów marki MXR. Urządzenia posiadają statusowe diody LED, przełącznik true-bypass oraz zasilanie 9V. Wszystkie zostały również ozdobione psychodelicznymi grafikami wykonanymi przez studio Ilovedust, które współpracowało już z Dunlopem przy tworzeniu limitowanych wersji efektów MXR Carbon Copy i Phase 90, a także pasków do gitary i piórek do gry. Kostki będą dostępne w sprzedaży od września 2019 roku.

Dunlop Authentic Hendrix '69 Psych Series Fuzz Face Distortion

Legendarny efekt Fuzz Face, który zadebiutował w 1966 roku, we wszystkich swoich późniejszych odsłonach (początkowo wyposażonych w tranzystory germanowe, a później krzemowe), był fuzzem, po który Jimi Hendrix sięgał najczęściej. Efekt łączy w sobie dwa brzmienia fuzza używane przez gitarzystę. W trybie domyślnym kostka dostarcza bardziej agresywnego brzmienia typowego dla tranzystorów krzemowych, które było charakterystyczne dla późniejszego etapu kariery Hendrixa. Przy pomocy przełącznika SI/GE otrzymujemy gładki i ciepły sound tranzystorów germanowych, który znamy z początkowych nagrań artysty. Efekt pracuje domyślnie w trybie Buffered Bypass umożliwiając dalszą możliwość urozmaiceń brzmieniowych i współpracę z pedałami wah, jak np. Jimi Hendrix Cry Baby Wah, jednak brzmieniowi puryści mają możliwość przełączenia go w tryb True Bypass.

Dunlop Authentic Hendrix '69 Psych Series Octavio Fuzz

Efekt Octavio Fuzz, który z uwagi na swój kształt znany był pod nazwą "ser" został zmodyfikowany z myślą o współczesnych graczach i ich pedalboardach. W trybie domyślnym zapewnia bardzo agresywną, krzemową saturację. Po wciśnięciu przełącznika Octave uzyskujemy natomiast klasyczne brzmienie efektu, czyli przesterowany dźwięk wyższy o oktawę od podstawowego, który można usłyszeć w takich utworach jak "One Rainy Wish" czy "Purple Haze".

Dunlop Authentic Hendrix '69 Psych Series Uni-Vibe Chorus/Vibrato

Efekt został oparty urządzeniu Shin-ei Uni-Vibe, łączącym w sobie chorusa i vibrato, które było wykorzystywane przez Jimi Hendrixa w latach 1969-1970, i które można usłyszeć na albumie "Band of Gypsys". To właśnie on odpowiada za klasyczne, psychodeliczne brzmienia typowe dla ówczesnej epoki i natychmiast kojarzące się z muzyką Hendrixa.

Dunlop Authentic Hendrix '69 Psych Series Band Of Gypsys Fuzz

Stompbox został oparty na legendarnym modelu Fuzz Face Distortion, którego Hendrix używał podczas koncertów w latach 1969-1970 w tym w nowojorskiej sali Fillmore East (nagrania te złożyły się później na koncertówkę "Band of Gypsys"). Czerwony efekt z białymi pokrętłami dostarczał bardzo agresywnego brzmienia fuzza innego niż jakikolwiek inny efekt Fuzz Face w arsenale gitarzysty. Efekt posiada duże możliwości kreacji barw dzięki szerokiemu zakresowi czułości i kontroli tonu.

https://www.jimdunlop.com