Breedlove Oregon Concert Prairie Burst CE

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki BREEDLOVE
Breedlove Oregon Concert Prairie Burst CE

Firma Breedlove zaprezentowała piękny, limitowany model Oregon Concert Prairie Burst CE o korpusie wykonanym w całości z wawrzynu kalifornijskiego.

Korpus Concert z wcięciem został po raz pierwszy zaprezentowany przez Breedlove w 1992 roku i od tego czasu stał się jednym z najpopularniejszych kształtów stosowanych w gitarach firmy. Dzięki swoim właściwościom - wyważeniu, kompaktowemu charakterowi i wygodzie gry - dedykowany jest przede wszystkim do fingerstyle.

Breedlove Oregon Concert Prairie Burst CE został zbudowany w siedzibie firmy w Bend w stanie Oregon. Gitara posiada piękne wykończenie Prairie burst gloss. Korpus został w całości wykonany z wawrzynu kalifornijskiego (znanego również jako Myrtlewood (Umbellularia californica)), który rośnie w lasach Oregonu i Północnej Kalifornii. Wawrzyn ma właściwości podobne do klonu i cechuje się jasnym, czystym i zbalansowanym brzmieniem z doskonałą projekcją i sustainem.

Podobnie jak w innych gitarach Breedlove, smuklejszy gryf będzie wygodny nawet dla graczy o mniejszych dłoniach. W przeciwieństwie do tradycyjnego łączenia z korpusem typu dovetail, zastosowano opracowane przez Breedlove łączenie bolt-on. Gryf wykonano z amerykańskiego klonu cukrowego, a podstrunnicę, mostek typu Delta i wierzch asymetrycznej główki - z hebanu afrykańskiego pozyskanego w Kamerunie i Kongo.

Dla zainteresowanych szczegółami konstrukcyjnymi Oregon Concert Prairie Burst CE mamy jeszcze więcej informacji związanych z drewnem użytym do budowy modelu. Zaglądając do wnętrza instrumentu - ożebrowanie topu wykonano ze świerku sitka, natomiast paski wzmacniające płytę tylną oraz kerfing z mahoniu - odpowiednio - honduraskiego i afrykańskiego. Mahoniu honduraskiego pochodzącego z Gwatemali użyto także do budowy wewnętrznych bloków zaczepu paska i gryfu, podczas gdy wewnętrzny blok mocowania mostka wykonano z klonu cukrowego.

Co więcej - jak zapewnia firma - całość drewna użytego do budowy gitary została pozyskana bez jakiegokolwiek udziału surowca ścinanego przemysłowo. Wykorzystano jedynie pnie martwych drzew albo wycinanych indywidualnie, tak aby maksymalnie zminimalizować wpływ na środowisko. Tym samym cała konstrukcja gitary wolna jest od jakichkolwiek restrykcji związanych z pozyskiwaniem i handlem drewnem, co pozwala właścicielom instrumentu na swobodne podróżowanie po całym świecie bez konieczności uzyskiwania ewentualnych zezwoleń.

Korpus, podstrunnicę i główkę Breedlove Oregon Concert Prairie Burst CE zdobi szylkretowy binding i lamówka z tworzywa sztucznego, z którego wykonano również rozetę. Na pokładzie instrumentu znajdziemy 20 progów, poliestrowe znaczniki pozycji usytuowane przy krawędziach podstrunnicy oraz siodełka główki i mostka z prawdziwej kości - w tym wypadku chińskiego wołu domowego. Ponadto klucze Breedlove w złotym satynowym kolorze oraz system nagłaśniający LR Baggs EAS VTC i struny D'Addario EXP 16's. W komplecie znajduje się oczywiście twardy futerał deluxe. Minusy? Breedlove Oregon Concert Prairie Burst CE limitowany jest jedynie do 25 egzemplarzy, a jego sugerowana cena detaliczna wynosi 3200 $.

 

 

https://breedlovemusic.com