BREEDLOVE Pursuit Dreadnought Mahogany

Pozostałe testy marki BREEDLOVE
Testy
2016-04-14
BREEDLOVE - Pursuit Dreadnought Mahogany

Geneza marki Breedlove sięga schyłku lat 80., kiedy Larry Breedlove i Steve Henderson zaczęli tworzyć nowatorskie gitary akustyczne. Wśród wyróżniających je obecnie cech są np. dodatkowy otwór rezonansowy w bocznej ściance pudła, czy zróżnicowana grubość płyty rezonansowej.

Seria Pursuit obejmująca kilkanaście modeli różnego rodzaju to gitary przeznaczone przede wszystkim dla średnio zaawansowanych muzyków, w szczególności także tych, którzy nagrywają w domu.

BUDOWA


Sporo informacji na temat budowy przedstawionej gitary zawartych jest w nazwie modelu - ma ona kształt typu dreadnought, całe pudło rezonansowe wykonano z mahoniu, deka to lite drewno z belkowaniem typu X. Na palisandrową podstrunnicę nabito 20 progów. Główka z niesymetrycznym wykończeniem górnej krawędzi została doklejona do wykończonej satynowo szyjki i ozdobiona z przodu ciemniejszym fornirem oraz firmowym logo z masy perłowej. Chromowane klucze z metalowymi motylkami mają klasyczne otwarte przekładnie. Głębokość pudła rezonansowego wynosi około 10 cm, menzura ma tradycyjny rozmiar 25,5 cala, czyli 647 mm.

Jedną ze wspomnianych innowacji odnajdujemy w budowie mostka - struny przewleka się przez otwory nawiercone równolegle do płyty rezonansowej, a końcówki strun są zakotwiczone bezpośrednio w mostku - schowane pod jego krawędzią w rozszerzonych otworach nie burzą harmonijnego wyglądu instrumentu. Zdobienia to rozeta z kolorowej masy perłowej oraz ciemny binding na obu krawędziach typu tortoise, z towarzyszeniem warstwowego ożyłkowania na topie. Gitara wykończona bezbarwnym błyszczącym lakierem ma dwa kołki do paska - jeden w osi symetrii, drugi przykręcony z boku stopki gryfu.

Układ elektroniczny to Fishman Isys+ USB, na który składa się przetwornik piezoelektryczny Sonicore zamontowany pod siodełkiem mostka, przedwzmacniacz Isys+ z regulacją głośności, dwupasmową korekcją (BASS, TREBLE), przełącznikiem odwracania fazy sygnału (PHASE), tunerem z kolorowym wyświetlaczem LED i wskaźnikiem niskiego poziomu napięcia. Bateria 9 V jest schowana w module mieszczącym dwa gniazda wyjściowe - tradycyjne jack TS 1/4" i USB (micro - rozmiar jak w smartfonach).

W PRAKTYCE


Gitara pozytywnie zaskakuje komfortem gry - dosyć głębokie pudło rezonansowe nie sprawia żadnych problemów, a gryf o spłaszczonym profilu C jest wygodny i w dużym stopniu przypomina szyjki gitar elektrycznych. Wygląd gitary jest nietuzinkowy ze względu na niemal wszechobecny mahoń oraz łuki pudła bardziej zaokrąglone niż w typowym dreadnought. Duży plus należy się za proste mocowanie strun na mostku bez kołków (problemów z ich używaniem nie trzeba tu opisywać). Zmiana kształtu pudła pozytywnie wpłynęła na brzmienie, które skłania się w kierunku instrumentów typu orchestra. Dźwięk jest pełny i ciepły, ale też selektywny; ma bardzo dobrą projekcję i sporą głośność, a dokładność przekazu artykulacji i ekspresji jest zaskakująco dobra.

Po podłączeniu do wzmacniacza potwierdzają się wyżej wymienione zalety, a system Fishmana reprezentuje niekwestionowany standard jakości brzmienia. Góra jest miękka a ciepły dół pasma nie powoduje zmniejszenia czytelności całości. Gitara ładnie reaguje na dynamikę, podczas silniejszego ataku pojawia się mocniejszy, zwarty środek. Złącze USB rozwiązuje zasadniczy problem związany z zabawą w homerecording - nie jest w tej sytuacji potrzebny interfejs, czy nawet jakiekolwiek wejście audio, można zatem nagrywać na dowolnym komputerze czy urządzeniu przenośnym bez utraty jakości dźwięku.

Breedlove kolejny raz przyjemnie zaskakuje jakością wykonania, wygodą gry oraz kilkoma ciekawymi rozwiązaniami, co razem składa się na bardzo atrakcyjny wizualnie i brzmieniowo instrument.

www.musicmedia.pl
www.breedlovemusic.com

 

Menzura: 25,5"- 647 mm
Płyta rezonansowa: lity mahoń
Tył i boki pudła: mahoń
Gryf: mahoń
Podstrunnica: palisander
Progi: 20
Mostek: palisander
Klucze: otwarte, chromowane
Elektronika: Fishman ISYS+ USB
Wykończenie: wysoki połysk


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor