BREEDLOVE Passport PLUS C250/SFe

Pozostałe testy marki BREEDLOVE
Testy
2016-06-27
BREEDLOVE - Passport PLUS C250/SFe

Gitary marki Breedlove od wielu lat mają ugruntowaną opinię wysokiej klasy instrumentów wyróżniających się oryginalnym designem i nowatorskimi, unikalnymi rozwiązaniami, wśród których znaleźć możemy takie elementy jak płyty wierzchnie o zmiennej grubości, wewnętrzne mocowanie bloku odciążającego top skutkujące lepszym przeniesieniem wibracji strun poprzez mostek na boki korpusu czy dodatkowy otwór na górnej ściance.

Wszystkie instrumenty projektowane są w siedzibie firmy w Bend w Oregonie, USA, a do testu dzięki opolskiemu dystrybutorowi, firmie MusicMedia, dotarł model C250/SFe należący do serii Passport Plus.

BUDOWA


Breedlove Passport Plus C250/ SFe to gitara elektro-akustyczna inspirowana modelem Custom Shop C25 - jednym z najbardziej popularnych instrumentów w ponad 20-letniej historii firmy. Top korpusu typu concert cutaway stanowi lity świerk Sitka, a boki i tył wykonano z efektownie prezentującego się laminowanego klonu płomienistego. Całość wykończona jest na wysoki połysk w cieniowanym, brązowo-miodowym kolorze typu Sunburst. Lekkie, skalopowane obelkowanie zapewnia lepszy rezonans płyty wierzchniej a wykonany z palisandru, bezkołkowy mostek wykorzystuje system Bridge truss - od spodniej strony topu pod mostkiem przymocowano drewniany blok, który połączony jest poprzeczką z tyłem korpusu, dzięki czemu gitara oferuje wydłużone i bardzo wyrównane wybrzmienie dźwięków. Całość uzupełnia kremowy binding na krawędziach oraz efektowna rozeta z abalonu wraz z towarzyszącą płytką ochronną typu tortoise.

Łączony metodą Dovetail mahoniowy gryf o komfortowym profilu Shallow C zaopatrzono w podstrunnicę z palisandru indyjskiego, na której nabito prezyzyjnie oszlifowane 20 progów. Dostęp do obustronnego pręta regulacyjnego gryfu mamy od strony otworu rezonansowego. Autorskiej, wykończonej w czarnym kolorze główki Breedlove o asymetrycznym kształcie nie da się pomylić z inną marką. Po jej obu stronach w układzie 3+3 zamontowano sześć chromowanych, zamkniętych kluczy. Całość uzupełnia logo marki oraz 42-milimetrowe siodełko Tusq.

Za przeniesienie brzmienia na wzmacniacz odpowiada znany już z serii preamp z pickupem Breedlove Passport VTC z wbudowanym tunerem chromatycznym i podświetlanym, czytelnym wyświetlaczem, regulacją głośności VOLUME oraz prostą korekcją LOW, HIGH. Układ zasilany jest baterią 9V znajdującą się w pojemniku zintegrowanym z wejściem instrumentalnym na boczku z tyłu gitary.

Breedlove Passport PLUS C250/ SFe dysponuje standardową menzurą 25,5" (648 mm) i dostarczany jest w komplecie z czarnym, usztywnianym gig-bagiem ozdobionym wyszywanym, czerwonym logo marki.

W PRAKTYCE


Jako kolejny już, testowany przez nas instrument Breedlove, Passport PLUS C250/SFe potwierdza wysoką jakość wykonania detali, a bardzo ładne wykończenie Burst stylowo podkreśla fakturę drewna, szczególnie zastosowanego na bokach i tyle klonu płomienistego. Struny ustawione były nad gryfem na średniej, nie sprawiającej problemów wysokości, ale dla uzyskania wysokiego komfortu trzeba nieco podpiłować strunnik. W razie czego w komplecie otrzymujemy też dodatkowe siodełko mostka. Gitara jak przystało na średnią już półkę cenową dobrze stroi w progach i nie rozstraja się przy mocniejszym zarywaniu strun. Brzmienie jest sprężyste w górze, z lekko stonowaną, ale szklistą prezencją, bas donośny i czysty, a całość spaja okrągły środek, dzięki któremu przy grze solowej uzyskujemy dobrą dynamikę i przebijanie się pojedynczych dźwięków.

Brzmienie z pudła ma jak na średnie wymiary ponadprzeciętną projekcję a pełne akordy mają cechy profesjonalnej już barwy akustycznej - głęboki bas, naturalny środek o lekko konturowym, oryginalnym charakterze i ładnie dopełniającej, balansującej całość górze. Na wzmacniaczu akustycznym Passport Plus sprawdza się równie dobrze - barwa jest selektywna i nie ma drażniącej góry. Środek jest tu nieco twardszy, ale łatwo daje się ocieplić lekkim przycięciem góry oraz dodaniem basu, który nie powoduje utraty klarowności przy oszczędnym operowaniu gałką LOW.

PODSUMOWANIE


Breedlove Passport PLUS C250/ SFe to typowo koncertowy instrument akustyczny, obok pełnego brzmienia akordowego i ciepłego, wyraźnego środka - które zadowolą już bardziej wymagających gitarzystów bawiących się więcej artykulacją, oferujący dodatkowo znakomite walory estetyczno-wizualne.

www.musicmedia.pl
www.breedlovemusic.com

 

Korpus: Concert, cutaway
Płyta wierzchnia: lity świerk Sitka
Boki i tył: laminowany klon płomienisty
Gryf: 1-częściowy mahoń Nato, ‚Shallow C’
Siodełko: Tusq 42 mm
Podstrunnica: palisander indyjski
Progi: 21
Mostek: palisander, bezkołkowy
Elektronika: Breedlove Passport VTC
Skala: 25,5"
Wykończenie: Sunburst, połysk
Wyposażenie: firmowy gig-bag


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor