ORTEGA: przegląd ukulele

Newsy
ORTEGA: przegląd ukulele

Ortega to nie tylko marka gitar klasycznych, akustycznych basów, banjo czy szerokiego asortymentu instrumentów perkusyjnych i akcesoriów, ale również ukulele wytwarzanych w czterech rozmiarach: sopranowym, koncertowym, tenorowy i barytonowym. Instrumenty są produkowane w wielu wersjach różniących się kształtem, wyposażeniem oraz wzornictwem.

W ofercie nie brakuje modeli z wycięciami w pudle typu cutaway, jest też duża liczba ukulele wyposażonych w przetwornik piezoelektryczny w mostku, część z nich wzbogacono o przedwzmacniacz z tunerem. Oprócz typowych instrumentów sopranowych czy tenorowych, wybór wzbogacają także ukulele basowe, ukulele-banjo oraz gitarlele. Poniżej prezentujemy krótki przegląd kilkunastu serii ukazujących niezwykłe bogactwo stylistyczne ukulele Ortegi.

 

BONFIRE

Seria Bonfire to modele o prostym wzornictwie, na przekór nazwie nie tylko „ogniskowe”, ale także nieco większe, jak sześciostrunowe instrumenty typu gitarlele. W serii znajdziemy 8 modeli o różnych rozmiarach i kształtach korpusu (Soprano, Concert, tenor, Bariton) ze świerkowym topem i mahoniowym tyłem, od sopranowego RU5-SO po barytonowe RU5-CE-SA, a także 4 modele z obydwoma płytami wykonanymi z mahoniu, od sopranowego RU5-MM-SO po barytonowe RU5-MM-BA. Ciekawostką są cztery modele „gitarlele” wyposażone w 6 strun (w wersjach typowo akustycznej oraz z preampem, a także z wycięciem w korpusie i bez). Na zdjęciu widzimy model ukulele tenorowego RU5CE-TE.

 

EARTH

Earth obejmuje modele w dziesięciu wersjach kolorystycznych, odzwierciedlających różne ziemskie elementy, takie jak Forest (las, zielony), Ocean (niebieski), Fire (ogień, czerwony), Coal (węgiel, ciemnobrązowy), Dawn (świt, sunburst), Ruby (rubinowy), Gold (złoty), Silver (srebrzysty), Lagoon (laguna, błękitny), Sun (słońce, żółty). Wszystkie instrumenty w tej serii mają top i tył korpusu wykonane z drewna okume, a rozmiarowo jest to typ „concert”. Nowością jest dodanie do każdego koloru modelu z wycięciem na dolnym rogu i wbudowanym preampem/tunerem ORTEGA MAGUSUKE UKULELE. Na zdjęciu widzimy model RUFOREST-CE.

Test modelu RUCOAL-CE

 

PINEAPPLE

Instrumenty Pineapple to przewrotnie nazwane „ananasy” z pudłami o kształcie przypominającym przekrojonego arbuza i z grafiką palm kokosowych. Ich rozmiar to „concert” (czyli pomiędzy soprano i tenor). Nowością w serii jest model RUPA5MM-E z mahoniowymi topem i tyłem oraz preampem aktywnym. Na zdjęciu widzimy model RUPA5MM-E.

 

FRIENDS

Serię Friends tworzą modele z mahoniu i drewna zebra z naturalnym wykończeniem. Osiem modeli zapewnia przekrój opcji od sopranowych RFU10S i RFU10Z po koncertowe RFU11S i RFU11Z. Literki „S” i „Z” w nazwie modelu oznaczają drewno użyte na top i tył korpusu - kolejno mahoń i zebrawood. Każdy z tych modeli występuje dodatkowo w wersji z wbudowanym preampem/tunerem ORTEGA MAGUSUKE UKULELE (oznaczenie literką „E” w nazwie – od „electronic”). Na zdjęciu widzimy model RFU11ZE.

 

EBONY

Jak sama nazwa wskazuje, Ebony to utrzymane w ciemnej kolorystyce egzemplarze, których top i tył wykonano z hebanu. W skład serii wchodzą dwa modele o rozmiarach Soprano oraz Concert. Są to ukulele typowo akustyczne, bez żadnej elektroniki. Na zdjęciu widzimy model RUEB-CC.

 

TIGER

Tytułowy „tygrys” to instrumenty, których top i tył wykonano z egzotycznie wyglądającego mahoniu płomienistego. W skład serii wchodzi 8 modeli od sopranowego RUK10FMH, przez koncertowe RUK11FMH i tenorowe RUK12FMH, po największe, barytonowe RUE14FMH. Każda z tych wersji posiada swoją odmianę (literka „E” zamiast „K” w nazwie) uzbrojoną w preamp/tuner ORTEGA MAGUSUKE UKULELE. W serii tej znajdziemy także dwie wersje 6strunowego gitarlele: czysto akustyczną i z preampem. Na zdjęciu model RGLE18FMH, czyli gitarlele z preampem.

 

HORIZON

Serię Horizon wyróżniają główki nawiązujące do gitar elektrycznych – typu reverse, z kluczami w jednej linii. Sprawia to, że instrument wygląda nieco nowocześniej niż pozostałe ukulele z oferty firmy Ortega. Korpusy o kształcie „concert” różnią się materiałem użytym do wykonania topu i tyłu: mango, bamboo i walnut (każdy z nich w wersji czysto akustycznej oraz z wycięciem i preampem – w sumie 6 wersji). Na zdjęciu model RUWN-CE.

Test modelu RUWN

 

LIZARD

Z kolei Lizard to wyjątkowo atrakcyjnie wizualnie instrumenty z grafikami gadów (w tym także modele basowe) – tę serię spopularyzowała u nas Jerry Springle, z którą publikowaliśmy niedawno wywiad: https://magazyngitarzysta.pl/muzyka/wywiady/39113-jerry-springle Korpusy o kształtach Soprano, Concert, Tenor, Baritone a nawet Bass różnią się drewnem użytym na top i tył korpusów: Dao, mahoń lub acacia (akacja). Na zdjęciu widzimy wykonany z Dao model LIZARD-CC-GB z wbudowanym preampem/tunerem ORTEGA MAGUSUKE UKULELE.

 

ACACIA

Jak wskazuje nazwa, to ukulele z drewna akacji (koa), gatunku występującego endemicznie na archipelagu znanym nam pod nazwą Hawaje. W serii znajdziemy cztery modele różniące się rozmiarami korpusu: Sopran, Concert, Tenor i Bariton. Na zdjęciu model RUACA-BA.

 

ROOT

Egzemplarze Root to ukulele z litego drewna mahoniowego (również boczki) z satynowym wykończeniem. Na serię składają się dwie wersje korpusu: sopranowy i koncertowy. Na zdjęciu widzimy sopranowy model RU10.

 

ECLIPSE

Są to nowatorskie i bogato zdobione modele z podcięciami pudła pod przedramię i lewą dłoń (tuż obok gryfu) oraz z dodatkowym otworem rezonansowym w boku pudła. W serii tej znajdziemy korpusy tenorowy i koncertowy, a także wersję ośmiostrunową instrumentu: ECLIPSE-TE8. Na zdjęciu widzimy model ECLIPSE-TE6.

 

RAVEN

W skład tej serii wchodzi jak dotąd jeden model: OUBJ100-SBK. To czterostrunowe ukulele banjo z czarną membraną i główką oraz tyłem wykonanym z klonu.

 

Więcej informacji: ORTEGAGUITARS.COM