ORTEGA RUWN

Rodzaj sprzętu: Pozostałe

Pozostałe testy marki ORTEGA
Testy
2018-09-13
ORTEGA - RUWN

W ostatnich latach niepozorne, 4-strunowe gitarki ukulele zyskują coraz większe zainteresowanie, i nie bez przesady mówić można tu nawet o pewnego rodzaju boomie.

Trend ten jest obecny zarówno wśród osób zaczynającą przygodę z graniem, jak i wśród doświadczonych gitarzystów, którzy chcą poszerzyć swój arsenał brzmieniowy o lekki i ciekawie brzmiący instrument. W ofercie niemieckiej marki Ortega Guitars, obok bardzo szerokiego wyboru wysokiej klasy gitar klasycznych prym wiedzie bogata, i ciągle poszerzana kolekcja ukulele, które wyjątkowo wyróżniają się zarówno wzornictwem jak i solidnością wykonania połączoną z dobrej klasy materiałami. W katalogu znajdziemy obecnie kilkanaście różnych serii ukulele z kilkudziesięcioma modelami w kilku rozmiarach, budowane przy zastosowaniu wielu, również egzotycznych, odmian drewna.

W naszym teście przyjrzymy się nowemu, tegorocznemu modelowi Ortega RUWN z serii Horizon, która z uwagi na odwróconą, nowocześnie prezentującą się główkę wybierana jest też często przez koncertujących artystów. Ukulele tej serii posiadają korpusy w wymiarze Concert oraz satynowe, estetyczne wykończenie z otwartymi porami i dostępne są w trzech odmianach z różnymi gatunkami drewna: mango (RUMG), bamboo (RUBO) oraz orzecha (RUWN). Wszystkie oferowane są w dwóch wersjach – klasyczne bez elektroniki oraz z wycięciem cutaway (CE) z wbudowanymi preampami Ortega MagusUke.

Ortega RUWN posiada korpus z laminowanego drewna orzecha, okraszony na obu krawędziach klonowym bindingiem oraz wykończony satynowym lakierem odsłaniającym otwarte pory drewna (open pore), co pozwala też w pewnym stopniu oddychać całej konstrukcji i lepiej przenosić wibracje. Podobnie wykończony gryf z okoume zaopatrzono w podstrunnicę z drewna Tecwood oraz 18 progów. Tu również dookoła biegnie estetyczny, klonowy binding a pozycja XII oznaczona jest trzema kropkami z kolorowej masy perłowej. Szyjkę wieńczy wspomniana, odwrócona główka o zwracającym uwagę kształcie, przywodzącym nawet na myśl rockowo-metalowe gitary z lat 80. Przykręcono tu 4 złote klucze die-cast Ortegi zakończone czarnymi główkami. Całość dopełnia mostek Ortega Uke z Tecwood oraz dostarczany w komplecie, wzmacniany, wysokiej klasy gig-bag. Skala wynosi 376 mm a szerokość gryfu na siodełku to 35 mm. Ukulele ma fabrycznie założone struny Ortega UWNY-4-CC (.027/.038/.032/.024).

Ortega RUWN po wzięciu do rąk od razu zwraca uwagę zarówno satynową powierzchnią orzechowego korpusu, z lekko wyczuwalnymi i widocznymi porami drewna, jak i ładnym usłojeniem z tyłu. Całość elegancko dopełnia binding korpusu i gryfu, subtelna rozeta oraz ładne, kolorowe kropki markerów na 12 progu. Wspomniana w opisie, odwrócona główka o nowoczesnym kształcie i orzechowym wykończeniu jest elementem wyróżniającym ukulele, który na pewno spodoba się też gitarzystom elektrycznym. Szyjka ma okrągły profil a jej szerokość 35 mm będzie idealnym rozmiarem również dla młodszych osób wchodzących w świat ukulele. Koncertowy rozmiar nie sprawi problemów również większym dłoniom. Struny są ustawione tu na komfortowej wysokości i w zasadzie nie trzeba nic zmieniać przy mostku, istotna jest też dobra intonacja przy graniu akordów.

Od strony brzmieniowej Ortega RUWN prezentuje się równie dobrze – akordy mają dobrą separację dźwięków, samo brzmienie jest donośne i perkusyjne, z ładnym inspirującym środkiem. Niezwykle istotne jest bardzo przyjemne czucie instrumentu podczas gry dzięki satynowej powierzchni gryfu i korpusu wykonanego z orzecha, który przy stonowanym kolorze prezentuje się bardzo elegancko, a elementy wykończenia jak binding, markery i przede wszystkim główka wyróżniają model wizualnie. Nie można też nie wspmnieć o dołączanym gig-bagu, który pozwala na bezpieczne i komfortowe przenoszenie.

www.ortegaguitars.com
www.meindistribution.pl

 

Rozmiar: Concert
Tył, boki i top: Orzech
Gryf: Okoume
Podstrunnica: Tecwood
Siodelko: 35 mm
Progi: 18
Mostek: Tecwood, Ortega Uke
Klucze: złote Ortega die-cast z czarnymi główkami
Skala: 376
Wykończenie: satynowe z otwartymi porami, klonowy binding korpusu i podstrunnicy
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Cena
682.00 zł
Dystrybutor