Dean wraca z serią Patents Pending

Newsy
Pozostałe artykuły marki DEAN
Dean wraca z serią Patents Pending

Firma Dean Guitars zaprezentowała na targach NAMM 2018 pierwszy model z najnowszej serii Patents Pending nawiązującej do najstarszych gitar marki.

W pierwszych miesiącach funkcjonowania, w latach 1977-1978, firma Dean Guitars zaprezentowała kilka nowych rozwiązań, szczególnie w kwestii kształtu korpusu oraz główki, której wygląd był wówczas bardzo oryginalny. Aby mieć pewność, że pomysły te nie zostaną skopiowane, modele z trzech podstawowych serii - ML, Z i V, wyprodukowane w latach 1977-78 oraz na początku 1979 roku posiadały na tylnej stronie główki oznaczenie "Patents Pending". Dziś są one poszukiwanymi kolekcjonerskimi białymi krukami.

Po wnikliwych badaniach vintage'owych egzemplarzy, zgromadzonych w siedzibie firmy, Dean zdecydował się na debiut nowej linii Patents Pending, z której pierwszy model o flagowym kształcie ML - Dean USA Patents Pending ML - jest dokładną repliką pierwszych gitar Deana z lat 1977-78, wyposażoną we wcześniej nie oferowane przez Deana dodatki. Dokładne odwzorowanie modelu widać na zdjęciu powyżej - model z lewej strony jest oryginałem sprzed 40 lat, model z prawej to replika Patents Pending.

Dean USA Patents Pending ML posiada płaski klonowy top oraz korpus i wąski gryf o profilu C, wykonane z mahoniu. Hebanowa podstrunnica posiada promień 12" (305 mm), 22 progi jumbo oraz markery z abalonu w kształcie kropek i czerwone, boczne znaczniki pozycji. Model, w wersji Classic Black, z kremowym bindingiem korpusu i gryfu, został pokryty - jak w oryginale - lakierem nitrocelulozowym. Podobnie jak we wczesnych modelach, binding gryfu został ręcznie zaokrąglony na krawędziach. Powiększona główka o charakterystycznym profilu została oczywiście na odwrocie oznaczona jako "Patents Pending". Odwzorowano również oryginalny wygląd płytki pręta regulacyjnego. Menzura gitary wynosi 24 5/8" (625 mm).

Instrument uzbrojono w humbuckery DiMarzio Super Distortion sterowane trzypozycyjnym przełącznikiem, regulatorem Tone i dwoma pokrętłami głośności. Ponadto na pokładzie Dean USA Patents Pending ML znalazło się ręcznie wyprofilowane siodełko główki z kości, niklowany osprzęt - vintage'owe, odtworzone z oryginalnych modeli klucze Grovera i mostek Tune-O-Matic z mosiężną płytką w kształcie V pełniącą rolę strunociągu.

 

http://www.deanguitars.com