Projektant gitary Dimebaga pozywa Dean Guitars

Newsy
Projektant gitary Dimebaga pozywa Dean Guitars

Buddy Webster, projektant słynnego modelu Dimebaga Darrella Abbotta 'Dean From Hell' pozwał firmę Dean Guitars oraz fundusz zarządzający mieniem spadkowym po zmarłym gitarzyście.

Z pozwu skierowanego przeciwko Armadillo Enterprises, czyli właścicielowi marki Dean Guitars oraz funduszowi zarządzającemu mieniem spadkowym po tragicznie zmarłym Dimebagu, wynika, że Buddy Webster, znany również jako Buddy Blaze, nie otrzymał żadnego wynagrodzenia za przyczynienie się do powstania kultowego instrumentu gitarzysty Pantery zwanego Dean From Hell.

Model Dean From Hell powstał w latach '80, kiedy Webster poznał Dimebaga. "W latach '80 Webster mieszkał w Arlington w stanie Teksas, gdzie zaprzyjaźnił się z młodym miejscowym gitarzystą Darrellem Abottem" - napisano w pozwie. "Abbott był niezwykle utalentowany i grał w zespole o nazwie Pantera, który później stał się znany na całym świecie. Jedną z gitar Darrella Abbotta był model firmy Dean Guitars znany jako Dean ML, który Abbott wygrał w lokalnym konkursie gitarowym".

Po tym wydarzeniu Dimebag zdecydował się sprzedać swoją nagrodę i zaproponował ją Websterowi, który odmówił kupna gitary starając się przekonać Abbotta, że nie powinien pozbywać się trofeów. Mimo to, Dimebag sprzedał instrument wokaliście zespołu, w którym wówczas grał Webster. Webster niezadowolony z poczynań Dimebaga odkupił gitarę od wokalisty i zmodyfikował ją, przerabiając gryf i część osprzętu oraz pomalował ją nadając gitarze znany dziś wygląd - niebieskie wykończenie z błyskawicami rozchodzącymi się z centralnej części korpusu, które - jak wynika z pozwu - zostało przez Webstera zarejestrowane i podlega ochronie z tytułu praw autorskich.

Tak przerobiony model Webster podarował Dimebagowi. Gitara przypadła mu do gustu i szybko stała się jego znakiem rozpoznawczym, a jej brzmienie jednym z najważniejszych elementów Pantery - jednego z największych gwiazd metalu lat '90. "Abbott grał na tej gitarze gdziekolwiek to było możliwe i wkrótce stała się ona znana jako Dean From Hell" - napisano w pozwie. W wyniku intensywnego używania gitarzysta wielokrotnie niszczył jej główkę, ale zawsze, po dokonaniu napraw wracał do gry na tym instrumencie.

Po tragicznej śmierci Dimebaga, który został zastrzelony w 2004 roku podczas koncertu Damage Plan, Dean zaangażował się w szeroką promocję i sprzedaż modelu Dean From Hell pomimo posiadanych informacji, że design instrumentu jest własnością Webstera. Webster i Dean Guitars współpracowali wprawdzie w latach 2008 i 2009 przy modelu znanym jako Buddy Blaze Signature Guitar, ale nie był to model Dean From Hell.

Pomimo wielu prób Webster nie mógł się porozumieć z Dean Guitars w sprawie poszanowania praw do modelu. Firma odsyłała go do zarządu funduszu Abbott Estate, który miał posiadać licencję na własność intelektualna związaną z gitarami Dimebaga wykonanymi przez Dean Guitars.

"Dimebag często pochlebnie wyrażał się o Websterze i gitarze, która stała się jego znakiem rozpoznawczym" - czytamy w pozwie złożonym w sądzie obwodowym stanu Kalifornia, w którym projektant domaga się odszkodowania. "Webster jest pewny, że Dimbag nigdy nie pozwoliłby na ciągłą sprzedaż modelu ozdobionego tą grafiką, zwłaszcza bez zaakceptowania jego praw i zapłaty."