Jimi Hendrix gra Muddy Watersa - posłuchaj Mannish Boy

Newsy
Jimi Hendrix gra Muddy Watersa - posłuchaj Mannish Boy

Można już posłuchać niepublikowanej wcześniej wersji "Mannish Boy" Muddy Watersa w wykonaniu Jimi Hendrixa. Kompozycja zapowiada nowy album gitarzysty zatytułowany "Both Sides Of The Sky".

Na płycie "Both Sides Of The Sky", która trafi do sklepów 9 marca 2018 r. dzięki Experience Hendrix i Legacy Recordings, znajdzie się 13 utworów zarejestrowanych między styczniem 1968 a lutym 1970 roku, z których dziesięć nie było wcześniej publikowanych. To trzecia i ostatnia odsłona wydawniczej trylogii prezentującej najważniejsze, nie wydane wcześniej dokonania studyjne legendarnego gitarzysty - po "Valleys Of Neptune" (2010), które trafiło na szczyty list sprzedaży w 15 krajach oraz "People, Hell And Angels" (2013), z którego singiel "Somewhere" trafił na pierwsze miejsce listy Billboardu (co nie zdarzyło się nigdy wcześniej).

"Od momentu, gdy w 1997 roku Experience Hendrix rozpoczęło rekonstrukcję muzycznego katalogu Jimi Hendrixa, naszym zadaniem było zaprezentowanie fanom Jimiego jego ważnych nagrań w najlepszej możliwej jakości. Cieszymy się, że udało nam się ten cel osiągnąć. Chcieliśmy również zaprezentować jego wspaniałą muzykę w odpowiednim kontekście" - mówi John McDermott, współproducent albumu, obok Janie Hendrix i Eddie Kramera, który brał udział w produkcji każdej płyty Hendrixa nagranej w czasie jego artystycznego życia. Właśnie ta trójka wyprodukowała wszystkie albumy gitarzysty wydane po 1996 roku.

Większość z umieszczonych na "Both Sides Of The Sky" utworów została nagrana przez trio, które stało się znane jako Band of Gypsys - Jimiego na gitarze i za mikrofonem, Billy'ego Coxa na basie i Buddy'ego Milesa na perkusji. Na potrzeby pierwszej sesji nagraniowej tego składu, która odbyła się 22 kwietnia 1969 roku, Hendrix powrócił do swoich muzycznych korzeni wywodzących się z bluesa z Delty. Ich nagrana wówczas, niepublikowana wcześniej wersja "Mannish Boy" Muddy'ego Watersa otwiera album i nadaje tempa kolejnym kompozycjom z płyty. Właśnie ona zapowiada krążek.

 

Na "Both Sides Of The Sky" można usłyszeć również innych muzyków. W "Hear My Train A Comin" zagrali perkusista Mitch Mitchell i basista Noel Redding z oryginalnego składu Jimi Hendrix Experience - ta wersja została nagrana w kwietniu 1969 i nie była wcześniej publikowana. We wrześniu 1969 r. Jimi Hendrix zaprosił do studia Record Plant w Nowym Jorku Stephena Stillsa. Tam Stills dołączył do Hendrixa i Buddy Milesa i trio w tym składzie zarejestrowało utwór Joni Mitchell "Woodstock" - stało się to kilka miesięcy wcześniej, zanim swoją popularną wersję tej piosenki zarejestrowali Crosby, Stills, Nash & Young. Stills wziął udział również w nagraniu "$20 Fine", w którym ponadto usłyszymy Mitcha Mitchella na perkusji i Duane Hitchingsa (Buddy Miles Express) grającego ma pianinie.

Kolejnym interesującym utworem na krążku jest "Things I Used To Do" autorstwa Guitar Slima, który został nagrany w składzie Jimi Hendrix i Johnny Winter na gitarach, Billy Cox na basie oraz perkusista Dallas Taylor z Crosby, Stills, Nash & Young. Kompozycja ta, zremiksowana na nowo przez Eddie Kramera specjalnie z myślą o "Both Sides Of The Sky" po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w całości. Natomiast utwór "Georgia Blues" prezentuje ponowną współpracę Jimiego z dawnym przyjacielem z zespołu Curtis Knight & The Squires, Lonnie Youngbloodem (wokal, saksofon). Wcześniej ta kompozycja ukazała się jedynie na wydanej w 2008 roku składance "Martin Scorsese Presents the Blues".

"Prawdziwym domem Jimiego było studio nagrań, gdzie powstawała muzyka oraz działy się prawdziwe czary - wspomina Eddie Kramer. "Jimi uwielbiał wszelkie aspekty związane z nagrywaniem i jest dla mnie zaszczytem, że mogłem być częścią tego procesu zarówno w przeszłości i jak i obecnie."

"Both Sides Of The Sky" ukaże się w wersji CD, digital oraz limitowanego audiofilskiego winyla 2LP

Lista utworów:

01. Mannish Boy*
02. Lover Man*
03. Hear My Train A Comin'*
04. Stepping Stone*
05. $20 Fine* (Feat. Stephen Stills)
06. Power Of Soul^
07. Jungle*
08. Things I Used to Do (Feat. Johnny Winter)
09. Georgia Blues (Feat. Lonnie Youngblood)
10. Sweet Angel*
11. Woodstock* (Feat. Stephen Stills)
12. Send My Love To Linda*
13. Cherokee Mist*

* Wcześniej niepublikowane
^ Niedostępna wcześniej pełna wersja