Joel McIver

Wywiady
2010-06-15
Joel McIver

Na kilka dni przed koncertem Wielkiej Czwórki udało nam się przeprowadzić krótką rozmowę z Joelem McIverem, autorem biografii Metalliki, dziennikarzem i fanem thrash metalu.

Logo
Wielka Czwórka Thrashu zagra na jednej scenie 16 czerwca w Warszawie. Nie sądzisz, że taki koncert byłby bardziej odpowiedni 20 lat temu?


Logo
Tak, ale myślę, że wszyscy cieszymy się, że w końcu to nastąpiło.


Logo
Metallica i Slayer to Twoje ulubione kapele. Pamiętasz co czułeś, gdy pierwszy raz je usłyszałeś?


Logo
Metallica udowodniła mi, że ciężka muzyka może być inteligentna i prowokować do myślenia. Slayer zaś uświadomił mi, że szybka, mroczna muzyka może poruszać tak jak muzyka klasyczna lub filmowe soundtracki. Kocham obie kapele, choć nie da się ukryć, że szczyt popularności osiągnęły 20 lat temu.


Logo
Co sądzisz o ostatnich albumach Metalliki, Slayera i Megadeth?


Logo
"Death Magnetic" jest o wiele lepszy od "St Anger", ale nie uważam go za wybitny album. Zespół brzmi na nim jakby mocno chciał powrócić do stylu z lat 80., ale udaje się mu to tylko częściowo. Jak na grupę z 30-letnim doświadczeniem i tak jest pewnym osiągnięciem. "World Painted Blood" jest także bardzo dobrym krążkiem, nawet jeśli nie dorównuje niczemu, co Slayer nagrał przed 1990 r. Kawałki są bardzo agresywne i emanują mocą. "Endgame" jest moim zdaniem najlepsze z tych trzech - udanym powrotem do grania technicznego thrash metal, który pokazuję, że Dave Mustaine jest światowej klasy gitarzystą.


Logo
Myślę, że "Death Magnetic" jest pierwszym albumem Metalliki, który jest wtórny.


Logo
Hmm, nie zgodzę się. Uważam, że "Load", "Reload" i "St Anger" to baaardzo słabe.


Logo
Napisałeś biografię Metalliki. Wiesz, że polski dziennikarz, Jarek Szubrycht napisał biografię Slayera, "Bez litości"?


Logo
Jarek skontaktował się ze mną parę lat temu. Nie przeczytałem tej książki, ale słyszałem o niej.


Jacek Walewski