Eero Sipilä (Battle Beast)

Wywiady
2013-08-07
Eero Sipilä (Battle Beast)

Battle Beast to fiński zespół, który na razie podąża szlakiem swoich bardziej znanych rodaków z Nightwish i Sonata Arctica.

Jednak czuję pod skórą, iż wraz ze zmianą wokalistki przed zespołem otwierają się zupełnie nowe i obiecujące perspektywy. Noora Louhimo ma moc! To właśnie ona była głównym tematem mojej rozmowy z basistą zespołu Eero Sipilą, co w pewnym momencie wprawiło go nawet w odczuwalne zniecierpliwienie. Jednak znalazło się również miejsce na inne tematy: kulisy odejścia poprzedniej wokalistki, znaczenie drugiego albumu Battle Beast, hierarchia w zespole i jego plany.

Logo
Witaj! Miło usłyszeć Battle Beast w dobrej formie. Nowy album zespołu zatytułowany po prostu "Battle Beast" brzmi nieźle. Jakbyś opisał własnymi słowami ten krążek?


Logo
Mówiąc prosto: bezpośredni, mocny, epicki i chwytliwy.


Logo
A jaka jest Twoja dzisiejsza opinia o debiutanckim albumie "Steel" z 2011 roku?


Logo
Nie słucham go zbyt często. To moja opinia. Nie muszę dodawać, że wszyscy w zespole jesteśmy bardziej zadowoleni z nowego albumu.


Logo
W moich pierwszych pytaniach było trochę premedytacji. Dwa różne albumy, dwa różne głosy. Nitte Valo i Noora Louhimo…. Królowa abdykowała, niech żyje Królowa?


Logo
Tak, coś w tym stylu.


Logo
Moim zdaniem Noora Louhimo jest najjaśniejszym punktem na nowym albumie Battle Beast. Ta kobieta ma wszystko, co silna i autentyczna wokalistka powinna mieć. Talent, pasję i szeroką skalę wokalną. To czysta bestia. Gdzie ją odkryliście?


Logo
Na Youtube, bo niby gdzie? Desperacko szukaliśmy nowej wokalistki, kiedy Anton (Kabanen, gitarzysta zespołu - przyp. red.) zaprezentował nam video z niektórymi nagraniami Noory Louhimo wykonującej covery Janis Joplin. Boom! Chwilę potem była już w zespole.


Logo
Muszę przyznać, że jeszcze nie słyszałem żadnego koncertu Battle Beast. Jak Noora Louhimo radzi sobie podczas waszych występów na żywo? Od razu poczuła wasz materiał, czy potrzebowała trochę czasu, aby zrozumieć muzyczną filozofię zespołu?


Logo
Noora nigdy nie śpiewała heavy metalu przed dołączeniem do Battle Beast, więc naturalnie potrzebowała trochę czasu aby przyswoić sobie specyficzne aspekty wykonywania tego typu muzyki na żywo. Jednak od razu udowodniła, że szybko się uczy i posiada wielkie możliwości. Już po zaledwie kilku pierwszych koncertach, poziom jej występów znacząco się poprawił.


Logo
Czy Noora Louhimo pozostaje w waszych długodystansowych planach, czy to raczej wokalistka na jeden lub dwa krążki?


Logo
Cóż, jak myślisz? Że zmieniamy członków zespołu dla zabawy?


Logo
Ok, ostatnie pytanie odnośnie kwestii wokalnych w Battle Beast. Czy masz ochotę opowiedzieć coś o kulisach rozstania z Nitte Valo? Jak dzisiaj wyglądają wasze relacje?


Logo
To tak jakbyś pytał jak wyglądają twoje relacje z byłą dziewczyną. Nie mamy z nią żadnego kontaktu. Nie ma żadnych kulisów naszego rozstania. Po prostu odeszła z zespołu nagle i zupełnie niespodziewanie, informując nas o tym przez e-mail.


Logo
We wcześniejszym wywiadzie dla Magazynu Gitarzysta Anton Kabanen powiedział: "Zwykle pracuję samotnie w domu nad kompozycjami Battle Beast". Jak to dzisiaj wygląda? Czy Anton Kabanen jest wciąż głównym kompozytorem utworów Battle Beast?


Logo
Tak, wciąż nim jest. Anton to typ kompozytora, który zwraca uwagę na najdrobniejsze szczegóły przy aranżacjach utworów, więc zwyczajnie reszta zespołu nie byłaby mu do niczego w tej materii użyteczna.


Logo
Grafika zdobiąca wasz nowy album, autorstwa Claudio Bergamina, to kreacja wojny, w której prawdziwe, naturalne bestie próbują walczyć z zimnymi maszynami. Czy zatem w tym klimacie można poszukiwać przesłania albumu?


Logo
Nie nazwałbym tego przesłaniem, a raczej generalnym motywem. Teksty na krążku to fantastyczna, inspirowana science fiction, opowieść o maszynach, które zdominowały świat. Postaci lwów na okładce to jedne z bohaterów tego dystopijnego uniwersum.


Logo
Czy wierzysz, że w naszych czasach nie ma miejsca na prawdziwą naturalność. Maszyny rządzą światem?


Logo
Hmm... przynajmniej w naszym zachodnim społeczeństwie ludzie pokładają wiarę w maszyny i technologię w nadziei, że będzie im się żyło lepiej,  podczas gdy w rzeczywistości, wszystkie technologie są przyczyną coraz większej presji jakiej podlegają społeczeństwa. Tym sposobem ludzkość zniewala się sama.


Logo
Battle Beast koncertował z takimi uznanymi zespołami jak Nightwish i Sonata Arctica. Jaki będzie kolejny krok w waszej karierze koncertowej?


Logo
Oczywistym kierunkiem jest kolejna trasa koncertowa. Mam nadzieję, że pojedziemy na nią jak najszybciej.


Logo
A jakie są najbliższe plany Battle Beast?


Logo
Typowe rzeczy: trasa, praca w studio, trasa... zauważyłem, że nie ma sensu robić długoterminowych planów, odkąd nie wszystko dobrze się układa.


Logo
Na koniec chciałbym się zapytać o gitary jakich używasz? Jakich instrumentów używają pozostali członkowie zespołu?


Logo
Anton i Juuso (Soinio, drugi gitarzysta - przyp. red.) mają gitary Ibanez i Washburn, a moim głównym narzędziem jest Fender Precision Bass. Pyry i Janne (Vikki i Björkroth, perkusista i klawiszowiec - przyp. red.) dysponują taką ilością różnego sprzętu, że nie sposób wymienić wszystkich marek.


Logo
Dziękuję za rozmowę. Życzę wszystkiego dobrego dla Battle Beast, szczególnie dla utalentowanej Noory


Logo
Dzięki!


Konrad Sebastian Morawski
Zdjęcia: Nuclear Blast