Porcupine Tree otwierają nowy rozdział

Newsy

Magazyn Gitarzysta

Porcupine Tree otwierają nowy rozdział

Porcupine Tree ogłosili właśnie tytuł pierwszego nowego albumu od 12 lat! "Closure/Continuation" ukaże się w czerwcu 2022. Album promuje pierwszy utwór "Harridan", który właśnie się ukazał. Już za rok, 30 października 2022 zespół zawita do Katowic.

Porcupine Tree to jeden z najbardziej wybiegających w przyszłość brytyjskich zespołów rockowych. Teraz powraca ze swoją pierwszą nową muzyką od 12 lat. "Harridan" jest idealnym wprowadzeniem do prawdziwie charakterystycznego brzmienia Porcupine Tree – mocnej, ośmiominutowej podróży, która zwiastuje powrót do aktywnej służby całkowicie wyjątkowego zespołu rockowego. "Harridan" pochodzi z nadchodzącego, jedenastego albumu zespołu, "Closure/Continuation". To pierwsza płyta od wydanej w 2009 "The Incident".

Tworzony przez ponad dekadę album "Closure/Continuation" zostanie wydany 24 czerwca 2022 roku. Płyta będzie dostępna w wielu różnych formatach, m. in. CD, Bluray, czy winylu. Lista utworów oraz dodatkowych utworów w edycji deluxe zostaną ogłoszone w nadchodzących miesiącach.

Porcupine Tree opowiadają:

"Harridan" i kilka innych nowych piosenek były na celowniku krótko po wydaniu "The Incident". Początkowo żyły na dysku twardym w powoli rosnącym pliku komputerowym oznaczonym PT2012, później przemianowanym na PT2015, PT2018 i tak dalej. Były chwile, kiedy nawet zapomnieliśmy, że tam są, i chwile, kiedy nas poganiały, abyśmy je dokończyli, żeby zobaczyć, dokąd nas zabiorą. Słuchając gotowych kawałków, było jasne, że nie przypominało to żadnej z naszych prac poza zespołem – to połączone DNA ludzi stojących za muzyką oznaczało, że utwory tworzyły coś, co było niezaprzeczalnie i bezbłędnie płytą Porcupine Tree. Już wkrótce usłyszycie całe to DNA przepływające przez "Harridan".

Porcupine Tree otwierają nowy rozdział

W skład Porcupine Tree wchodzą Steven Wilson, Richard Barbieri i Gavin Harrison. Są niezwykle wpływowym, niestrudzenie kreatywnym brytyjskim zespołem rockowym. Po raz pierwszy wymyślony przez Wilsona w 1987 roku jako miejsce na eksperymentalne nagrania, które tworzył poza swoim synth-popowym duetem No-Man, Porcupine Tree rozwinął się, by stać się prawdziwym zespołem na początku lat 90. oraz oby dalej zgłębiać swoje pomysły na płytach i na scenie.

Przez lata Porcupine Tree nieustannie ewoluowało, ponieważ ich ekspansywna muzyka przeszła od pasterskiego psychodelicznego rocka i ambientowych pejzaży dźwiękowych do eksperymentalnego popu i ostatecznie – z "arcydziełem XXI wieku" w "Absentia" (klasyczny rock) – napędzającym metalowym brzmieniem. Ich ostatnie płyty bez wysiłku połączyły każdy z tych gatunków i pozwoliły Porcupine Tree zająć unikalny dla nich muzyczny wszechświat.

Do tej pory wydali dziesięć albumów, od "On the Sunday of Life" z 1992 roku do "The Incident" z 2009 roku. Zespół rozpoczął przerwę po swoim największym jak do tej pory występie na żywo w Royal Albert Hall w październiku 2010 roku.

Porcupine Tree zagrają w Polsce

Porcupine Tree ogłosili serię koncertów w Europie i Wielkiej Brytanii na jesień 2022 roku. Są to pierwsze koncerty zespołu od października 2010 roku i prawdopodobnie będą jedynymi występami na żywo wspierającymi najnowsze wydawnictwo. 30 października 2022 zespół wystąpi w katowickim Spodku. Bilety wejdą do sprzedaży o 9:00 w piątek 5 listopada.