Pat Martino nie żyje. Amerykański gitarzysta miał 77 lat

Newsy

Magazyn Gitarzysta

Pat Martino nie żyje. Amerykański gitarzysta miał 77 lat

Pat Martino rozpoczął swoją karierę w połowie lat 60. w środowisku filadelfijskiego jazzu. Przez młodych muzyków był uznawany jako wzór i był cenionym i lubianym pedagogiem. Informację potwierdził jego długoletni menadżer.

Pat Martino urodził się 25 sierpnia 1944 w Filadelfii. Już w wieku 15. lat grał jako zawodowy muzyk. W początkach swojej kariery koncertował i nagrywał z takimi muzykami jak Willis Jackson i Eric Kloss, Charles Earland, Jack McDuff, Trudy Pitts, Jimmy Smith, Gene Ludwig, Don Patterson, Richard „Groove” Holmes.

Jego życie obfitowało w zaskakujące wydarzenia. Muzyk stracił bowiem pamięć i musiał nauczyć się gry na gitarze na nowo. W 1980 został poddany operacji mózgu. Tuż po niej zapomniał jak grać na gitarzye. Po pewnym czasie pamięć częściowo wróciła. Jednak nie w części związanej z muzyką. Muzyk ponownie zaczął ćwiczyć grę na gitarze i w 1987 nagrał nawet płytę zatytułowaną „The Return”.

Muzyk w 2004 roku został uznany za "Gitarzystę Roku" magazynu "Downbeat". Występował parokrotnie również w Polsce, m.in. w 2002 i 2014 roku. W 2018 roku mocno podupadł na zdrowiu i musiał przerwać muzyczną karierę.

foto: Pat Martino Trio podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej 2014 (Lotos Jazz Festival) w Bielsku-Białej, Bieniecki Piotr - http://www.fototeo.pl domena publiczna