Znamy kuratora festiwalu Roadburn 2015

Newsy
Znamy kuratora festiwalu Roadburn 2015

Przyszłoroczna edycja kultowego festiwalu Roadburn będzie mieć dwóch kuratorów. Zostali nimi Ivar Bjørnson z Enslaved oraz Einar Kvitrafn Selvik z Wardruny.

Roadburn to najbardziej prestiżowy niezależny festiwal z kręgu post-, space- czy retro-rocka, doom metalu, wszelkiej maści psychodelii i muzyki wymykającej się szufladkowaniu. W przyszłym roku odbędzie się 20 edycja tej imprezy, można więc będzie liczyć na wyjątkowe atrakcje wśród, jak zawsze wyjątkowo bogatego lineupu festiwalu.

Każdego roku dobór zespołów, które wystąpią jednego z dni imprezy (tradycyjnie jest to piątek) przypada muzykowi wybranemu przez organizatorów. Taką rolę pełnili wcześniej David Tibet z Current 93 (2008), Neurosis (2009), Tom G. Warrior (Celtic Frost, Triptykon) (2010), Sunn 0))) (2011), Voivod (2012), Jus Oborn z Electric Wizard (2013) oraz Mikael Akerfeldt z Opeth (2014).

Tym razem w piątek, 10 kwietnia, pod szyldem "Houses of the Holistic" wystąpią zespoły osobiście wybrane przez Ivara Bjørnsona i Einara Kvitrafna Selvika, którzy będą pełnić rolę kuratorów festiwalu. Oczywiście, Enslaved i Wardruna, które mają już zresztą na koncie koncerty na Roadburn, wystąpią jako gwiazdy wieczoru.

Enslaved to z pewnością jeden z najbardziej unikalnych metalowych zespołów z Norwegii, który nie rezygnując z blackmetalowych korzeni i przywiązania do ojczystych tradycji odważnie sięga po inne gatunki takie jak choćby art rock. Zespół regularnie jest wyróżniany nagrodą Spellemann (norweskim Grammy), między innymi za albumy "Isa", "Ruun", czy "Vertebrae".

"Stwierdzenie, że już jako dzieciak marzyłem o tym, że pewnego dnia zostanę kuratorem festiwalu Roadburn byłoby może odrobinę przesadzone, ale wcale nie takie dalekie od prawdy. To mój ulubiony festiwal, w jednej z moich ulubionych części świata, dlatego to jedno z największych wyróżnień, jakie kiedykolwiek mnie spotkały. Do tego mam przywilej podjąć się tego zadania razem z Einarem, artystą, którego twórczość przemawia do mnie zarówno pod kątem muzycznym jak i filozoficznym. Teraz czeka nas ciężka praca, musimy bowiem dostarczyć publiczności dobrą zabawę oraz zagwarantować mnóstwo wspomnień. Nie mogę się już doczekać." - komentuje Ivar Bjørnson.

Koncert Enslaved na Roadburn odbędzie się pod szyldem "House of Northern Gods", a na jego setlistę złożą się utwory z całego katalogu zespołu, nie zabraknie również niespodzianek. O wizualizację występu zadba rumuński artysta Costin Chioreanu.


Wardruna nagrodzona niedawno nagrodą Metal Hammer Golden Gods dla najlepszego undergroundowego zespołu, w swojej twórczości w doskonały sposób oddaje ducha przedchrześcijańskiej północnej Europy. Zespół, w skład którego wchodzi również m.in. Gaahl znany z Gorgoroth i God Seed, na ma koncie dwie znakomicie przyjęte płyty "Gap Var Ginnunga" (2009) i Yggdrasil (2013).   

"Powierzenie mi tradycyjnej roli kuratora Roadburn to dla mnie zaszczyt. Tym większy, że będę współpracował z Ivarem. Roadburn to moim zdaniem najwyższa półka wśród festiwali. To również festiwal, dla którego organizatorów prezentowane muzycznej sztuki cechującej się najwyższą jakością jest ważniejsze niż gdzie indziej." - skomentował Einar Kvitrafn Selvik.


Roadburn Festival 2015 odbędzie się w dniach 9-12 kwietnia 2015 w Tilburgu w Holandii.

Wkrótce więcej szczegółów dotyczących zespołów i biletów.

www.roadburn.com