Wybór pierwszej gitary - poradnik dla początkującego muzyka

Porady
Wybór pierwszej gitary - poradnik dla początkującego muzyka

Decyzja o rozpoczęciu nauki gry na gitarze często podyktowana jest impulsem. Choć sam pomysł może być spontaniczny, to jednak zakup instrumentu wymaga przemyślanej analizy. Rynek oferuje wachlarz możliwości, zróżnicowanych pod względem ceny oraz potrzeb początkującego muzyka. O czym faktycznie trzeba pamiętać przy wyborze sprzętu?

Co powinna posiadać perfekcyjna gitara?

Istnieje co najmniej kilka powodów, które dowodzą temu, że kupno pierwszej gitary to poważna inwestycja. Zwłaszcza, jeżeli dana osoba rozpoczyna swoją muzyczną przygodę i nie chce szybko zniechęcić się do gry na instrumencie. Czego należy oczekiwać od dobrze wyposażonej gitary? Między innymi:

  • dobrej jakości wykonania sprzętu
  • przyjemnego brzmienia (w tym kontekście warto skoncentrować się na materiale wykorzystanego do produkcji instrumentu),
  • komfortu gry. Zakłada się, że gitara powinna zostać wyposażona w wysokie struny nad progami, równo nabite progi oraz skrupulatnie wykończone krawędzie.

Proces zakupowy

Samodzielny wybór gitary, weryfikacja jej brzmienia oraz stanu technicznego, to bardzo ważny krok w dalszym użytkowaniu instrumentu. Zakup gitary online może zakończyć się fiaskiem. Dlaczego? Brzmienie sprzętu można sprawdzić wyłącznie na nowych strunach. Zanim ocenisz jakość produkcji gitary, skoncentruj się na grubości, kształcie gryfu, szerokości siodełka, progach oraz tzw. cutaway (wcięcie w korpusie). Sprawdź, czy pręt napinający w gryfie działa jak należy. Jego wadliwość generuje w przyszłości wysokie koszty naprawcze. Dodatkowo, sprawdź, czy progi nie odstają poza podstrunnicę.

Jeżeli zakup instrumentu wciąż rodzi wiele pytań, zasięgnij porad sprzedawcy w sklepie muzycznym bądź przeszukaj Internet celem znalezienia odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Zazwyczaj przydatne, wartościowe artykuły znajdziesz na samym początku listy wyszukiwarki. Odpowiada za to pozycjonowanie, dzięki któremu nie musisz poświęcać godzin na research najważniejszych informacji na temat wyboru właściwej gitary.

Ostateczna decyzja

Po wynegocjowaniu ze sprzedawcą kwoty, jaką jesteś w stanie przeznaczyć na zakup instrumentu, następuje podpisanie umowy kupna. Jeżeli gra na gitarze okaże się niesatysfakcjonująca lub po latach użytkowania zapragniesz sprzedać sprzęt, warto powierzyć poprawę pewnych, wyeksploatowanych elementów w ręce lutnika. Drobna korekta zwiększy wartość instrumentu, a nawet dopasuje go do indywidualnych potrzeb muzyka.

[fot. materiały prasowe]