Zagraj jak Zakk Wylde

Porady
Martin Cooper
Zagraj jak Zakk Wylde

Przyglądamy się bliżej ciężkim riffom i rozpędzonym pentatonicznym frazom w stylu gitarzysty Black Label Society…

W rockowych kręgach, tego wyglądającego jak Wiking gitarzysty nie trzeba specjalnie przedstawiać. W wieku 21 lat dołączył do zespołu Ozzy’ego Osbourne’a, biorąc na siebie trudne zadanie zastąpienia nieodżałowanego Randy Rhoadsa. Wylde zaczął grać na gitarze w wieku ośmiu lat, często ćwicząc z nią po 12 godzin na dobę. Oprócz nagrywania i koncertowania z Ozzym, udzielał się także w założonej przez siebie kapeli Pride & Glory, między innymi na trasie z zespołem Whitesnake. Fanom dobrze znany jest także oparty na ciężkich riffach projekt o nazwie Black Label Society, z którym wydał dziesięć płyt. W składzie tego zespołu udzielał się Rob Trujilo z Metalliki i Mike Inez z Alice In Chains.

Połączenie ciężkich riffów, opartych na pentatonice żywiołowych solówek oraz rasowego wokalu Zakka stało się jego trademarkiem. A jego wizerunek sceniczny z rzucającym się w oczy Gibsonem Les Paul Custom, wyposażonym w pickupy EMG i ozdobiony grafiką „tarczy strzeleckiej” stał się jedną z ikon rocka – natychmiast rozpoznawalny i znany na całym świecie.

Ścieżka, z którą będziemy ćwiczyli grę w stylu Zakka Wylde, utrzymana jest w tonacji E moll (E-F#-G-A-B-C-D), tak jak wiele innych heavy-metalowych kawałków. To oznacza, że możemy oprzeć na strunie E6 nasze riffy i stosować ją jako punkt odniesienia w stosunku do harmonii. To także wygodna tonacja do grania solówek, co znacznie upraszcza efektowne latanie po gryfie. W przykładowej solówce zaobserwować można koncepcje znane z muzyki bluesowej, takie jak „blue note” w postaci kwinty zmniejszonej (Bb, 15 próg trzeciej struny). Dodatkiem do molowej skali jest także dźwięk C# (seksta wielka w E), pochodzący ze skali doryckiej. Oba te dźwięki w kontekście tonalności Em dodają bluesowego kolorytu.

To jest właśnie charakterystyczne dla Zakka – pomimo metalowego stylu i agresji w grze, jego dźwięki zakorzenione są w bluesie i okraszone elementami southern-rocka. Warto też wspomnieć – pomimo, że w tych przykładach element ten nie występuje – że Zakk Wylde całkiem nieźle radzi sobie także ze stylistyką country. To niezwykle wszechstronny gitarzysta!

Zdjęcie: Robert Wilk

Powiązane artykuły