Jak grać lepiej?

Porady
Jak grać lepiej?

Jesteś nowicjuszem? Gitarzystą, któremu zabrakło inspiracji? A może muzykiem, który potrzebuje więcej dyscypliny? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że ten artykuł został napisany z myślą o Tobie. Znajdziesz w nim rady i wskazówki dotyczące gry, udzielone przez najlepszych nauczycieli, producentów i entuzjastów gry. Co więcej, jeśli wydaje Ci się, że o gitarze wiesz już wszystko, to i tak usiądź wygodnie w fotelu i przygotuj się na odkrywczą podróż...

JAK ĆWICZYĆ?

1. RÓB UŻYTEK Z METRONOMU

Stosuj ten podstawowy sprzęt, aby lepiej osadzić swoją grę w czasie. Upewnij się, że grasz równo z klikiem. Ćwicz przy tym różne podziały, ćwierćnuty, triole, ósemki, szesnastki itd. w odpowiednim (a więc umożliwiającym staranne wykonanie) tempie. Jeśli nie posiadasz metronomu, to możesz sobie pomóc, uderzając stopami o podłogę.

2. SKALE I ARPEGGIA

Ćwicz skale i arpeggia tak często, jak to możliwe. Niezależnie od tego, co mówią inni gitarzyści, znajomość teorii nikomu jeszcze nie zaszkodziła. Graj, stosując kostkowanie naprzemienne oraz jednostronne, tj. z góry na dół. Jeśli już swobodnie kostkujesz tymi dwoma sposobami, to popracuj nad dopracowaniem ruchów, tak aby były bardziej oszczędne, a następnie spróbuj techniki hybrydowej (jednoczesne użycie kostki i palców) oraz palcowej.

3. AKORDY

Jeśli masz problem z płynną i szybką zmianą akordów, to powinieneś zmniejszyć tempo gry. Należy poćwiczyć zmianę akordów w wolnym tempie, wtedy uniknie się błędów. Natomiast jeśli zauważysz, że lewa ręka nie radzi sobie z płynną zmianą akordów, to unikaj podświadomego spowalniania prawej ręki, ponieważ tylko wtedy lewa ręka zacznie powoli nadążać za prawą.

4. CZYTAJ NUTY

Jedni gitarzyści nie lubią grać z nut, inni po prostu nie posiedli tej umiejętności. Ucz się grać z nut z użyciem metronomu, wybierając na początek wolne i proste melodie, tak abyś mógł jednocześnie zerkać w nuty, zbytnio się nie rozpraszając. Zanim zaczniesz grać, wyklaszcz rytm z towarzyszeniem metronomu. Czytanie nut poprawi Twoje zdolności improwizacji.

5. STOSUJ ŚCIEŻKI Z PODKŁADAMI

Improwizacja czy granie koncertów z innymi muzykami to najlepsza okazja do ćwiczenia. Kiedy jednak jesteśmy sami, pomogą nam ścieżki z podkładami. Mogą to być podkłady dostępne w internecie.

6. STAWIAJ SOBIE CELE

Wybierz sobie jakiś fragment utworu i naucz się go grać. Może to być solówka, riff, a najlepiej cały utwór. Ćwicz materiał tyle razy, ile będzie trzeba, aby go całkowicie opanować. Dobra rada: Nie wybieraj czegoś, co wybiega poza twoje faktyczne umiejętności. Poczynisz większe postępy, jeśli zawsze będziesz ze sobą szczery i realnie oceniał swoje możliwości.

7. CHODŹ NA KONCERTY

Obserwuj gitarzystów i chłoń ich grę. Analizuj styl, techniki, pomysły, a nade wszystko muzykalność i wykonanie – z wszystkiego można czerpać inspirację. Tak naprawdę, to nawet wywiady z nimi mogą być niezwykle inspirujące.

8. POPRAW SPRAWNOŚĆ PALCÓW

Nowe techniki graj wolno, precyzyjnie i czysto. Niektórzy nie mogą się zdecydować, którego palca użyć do danej techniki czy frazy. Każdy palec dociskaj starannie – jeden palec na jednym progu. Ważne jest też, którymi palcami grasz (używaj swoich palców oszczędnie). Najlepsi gitarzyści właśnie tak robią – znajdują najłatwiejszy sposób zagrania danej frazy. Nie wynika to z lenistwa, lecz ze sprytu (można zagrać coś mniejszym nakładem energii). Ta zdolność między innymi pomogła słynnemu Django Reinhardtowi stać się legendą gitary.

9. ROZWIJAJ SŁUCH

Ćwicz granie i śpiewanie interwałów, skali, pasaży czy melodii. Jeśli masz dobry słuch, to potrafisz ocenić wysokość słyszanego dźwięku. Zagraj jakiś przypadkowy dźwięk na swoim instrumencie, później zaintonuj piosenkę zaczynającą się od tego dźwięku. Może to być interwał, znana melodia czy coś naprędce wymyślonego. Jeśli potrafisz zaśpiewać dźwięk o tej samej wysokości, to wtedy wiadomo, że dobrze go słyszysz. A teraz sprawdź, czy potrafisz to zagrać na gitarze.

10. IDEALNY NAUCZYCIEL?

Przede wszystkim musisz znaleźć nauczyciela, z którym zbudujesz dobrą relację. Poważne różnice osobowości mogą zaprowadzić Cię na manowce. Znajdź więc instruktora, z którym będziesz w stanie się dogadać. Poszukaj kogoś, kto potrafi nauczyć Cię grać różnymi stylami, a przy tym będzie się specjalizował w tym jednym, który Cię szczególnie interesuje. Dobry nauczyciel powinien mieć własny pokój lub studio, które przeznaczone jest wyłącznie do prowadzenia zajęć. Ważne jest też to, aby posiadał dobry sprzęt. Dobrym pomysłem może być zasięgnięcie języka co do reputacji danego instruktora i poznanie jego dotychczasowych osiągnięć.

PRAKTYKA CZYNI MISTRZA

1. POPROŚ O CISZĘ

Współczesne życie rodzinne często przypomina nieustającą burzę. Niewielu z nas ma kawałek przestrzeni tylko dla siebie, gdzie może w spokoju grać na instrumencie. Ważne jest jednak, aby osiągnąć w tym temacie pewnego rodzaju kompromis. Przestrzeń do ćwiczeń powinna być wolna od zakłóceń z zewnątrz – najlepiej dać domownikom do zrozumienia, że czasem nie chcemy, żeby nam ktokolwiek przeszkadzał.

2. NASTRÓJ INSTRUMENT

Nigdy nie zaczynaj ćwiczyć, dopóki nie nastroisz instrumentu. Nawet jeśli Ci się wydaje, że gitara jest odpowiednio nastrojona, to lepiej to sprawdź. Przecież grając, wyrabiasz sobie przede wszystkim słuch. Ważne jest, żeby Twoje ucho kodowało prawidłowe dźwięki.

3. ZRÓB SOBIE ROZGRZEWKĘ

Ta rada często jest ignorowana przez muzyków, ale nie można przecenić dobrej rozgrzewki – jest ona niezbędna, zanim przejdzie się do bardziej zaawansowanych rzeczy. Łagodne ćwiczenia rozciągające rozgrzeją odpowiednio mięśnie i przygotują całą rękę, a także poszczególne palce do grania trudniejszego materiału.

4. ZRÓB SOBIE GRAFIK

Ludzie marnują dużo czasu z powodu złej organizacji ćwiczeń. Nie wystarczy usiąść i grać wszystko, co się da. Konieczne jest opracowanie odpowiedniej, długofalowej strategii. Podziel czas przeznaczony na grę na równe części, np.: rozgrzewka, skale, ćwiczenia słuchu, praca nad konkretnym utworem, a na końcu luźne pomysły. Później ściśle się tego trzymaj.

5. STAWIAJ SOBIE ROZSĄDNE CELE

Nie oczekuj cudów. Opanowanie każdej techniki czy materiału wymaga czasu – nic nie dzieje się z dnia na dzień. Bądź cierpliwy i wytyczaj sobie cele, które są realne do osiągnięcia. Nowy materiał podziel sobie na porcje i nie usiłuj opanować całej piosenki czy solówki w ciągu jednego posiedzenia.

6. NIE IGNORUJ PODSTAW

Większość muzyki tworzona jest z prostych elementów: skali durowych lub molowych i prostych akordów. Nie marnuj więc czasu na wyszukane rozwiązania, zanim całkowicie nie opanujesz podstaw.

7. WYELIMINUJ STARE

Wszyscy mamy kawałki, które już opanowaliśmy i gramy je z przyjemnością, jednak nie powinny one być częścią codziennych ćwiczeń. Jeśli jakiś utwór nie sprawia Ci już trudności i za każdym razem grasz go bezbłędnie, to powinieneś wykluczyć go z codziennych ćwiczeń.

8. WPROWADŹ NOWE

Musisz zapewnić sobie urozmaicenie i brać na warsztat nowy materiał tak często, jak to tylko możliwe. Postaraj się uczyć czegoś nowego każdego dnia, nawet jeśli jest to tylko dodatkowy dźwięk w akordzie, który już znasz.

9. TRZYMAJ SIĘ RYTMU

To należałoby powtarzać do znudzenia: graj z metronomem lub automatem perkusyjnym. Chodzi o to, aby trzymać rytm i rozwijać w sobie poczucie czasu. Proste ćwiczenia gam idealnie nadają się do gry z metronomem. Pamiętaj: Muzyka ma swój wewnętrzny puls i gra z metronomem pozwala go wyczuć.

10. DAJ Z SIEBIE... 120%

Jeśli ćwiczysz utwór, który planujesz zagrać na koncercie, musisz dojść do perfekcji. Pamiętaj, nerwy i gorączka chwili sprawią, że stracisz około 15% lub 20% swojej faktycznej sprawności. Dlatego jeśli wciąż czujesz się niepewnie w jakiejś zagrywce, to znaczy, że jeszcze nie jesteś gotowy do zagrania jej publicznie.

11. WYRÓWNAJ NIEDOSKONAŁOŚCI

Nie utrwalaj błędów. Jeśli w jakimś momencie utworu zawsze się mylisz, nie ignoruj tego – postaraj się rozpracować dokładnie przyczyny tego niepowodzenia, czyli: co idzie nie tak i dlaczego. Zidentyfikuj problem, przyjrzyj mu się i napraw swój błąd.

12. ĆWICZ NA SUCHO

Nie zawsze musisz mieć w ręku gitarę, żeby ćwiczyć. Jeśli właśnie czekasz na autobus lub pociąg i nie masz co robić, możesz ćwiczyć też w głowie. Nuć coś w myślach i spróbuj sobie przypomnieć, jaka jest np. nuta na ósmym progu struny A5.

13. POZNAJ TEORIĘ

Wielu gitarzystów wzdryga się, kiedy słyszą słowo „teoria”. Oczywiście nie trzeba być wykształconym muzykiem, żeby grać na gitarze, ale pewna znajomość teorii może uchronić nas przed wieloma ślepymi uliczkami. Zainwestuj w kilka prostych książek dotyczących teorii (choćby dotyczących nauki gry na pianinie) i poznaj muzykę od tzw. podszewki.

14. NIE PATRZ NA PALCE

Postaraj się nie patrzeć na gryf podczas gry. Można zerkać na struny kątem oka, kiedy zmieniasz akordy lub grasz skomplikowane pasaże. Wielu gitarzystów podkreśla, że najlepsze melodie wymyślają wtedy, gdy nie patrzą na palce. Kontrolowanie wszystkich swoich ruchów nie zawsze wychodzi nam na dobre.

15. PRZYCISZ

Żeby ćwiczyć, nie musisz grać głośno czy używać niezliczonych przesterów rozkręconych na maksa. Lepiej grać większość ćwiczeń bez użycia wzmacniacza. Pamiętaj: To, co najważniejsze, znajduje się w palcach. Dlatego styl wielu gwiazd można bezbłędnie rozpoznać niezależnie od instrumentu, na jakim grają.

16. NIE ZRZUCAJ WINY NA SPRZĘT

W swoim życiu na pewno zdarzy Ci się usłyszeć wspaniałych muzyków grających na nędznym sprzęcie. Są tacy instrumentaliści, którym zawsze udaje się coś z tego sprzętu wydobyć. Tak więc, jeśli Twoja gitara nie brzmi dobrze, nie musi to być od razu jej wina...

17. BĄDŹ OTWARTY

Wielu adeptów gry na gitarze zbytnio skupia się na określonym stylu lub – co jest znacznie gorsze – na jedynym, ich zdaniem godnym naśladowania, gitarzyście. Tak naprawdę w każdym stylu gry można znaleźć coś dla siebie. Nie skreślaj więc jakiegoś gatunku tylko dlatego, że nie pasuje on do wyobrażenia o Twojej własnej grze. Otwórz się na różne style muzycznej ekspresji.

18. SKONCENTRUJ SIĘ

Zdarza się, że podczas ćwiczeń marnujemy czas na bezsensowne brzdąkanie. Wielu nauczycieli skarży się, że większość czasu tracą na zwracanie uwagi swym uczniom na to, żeby nie brzdąkali, podczas gdy oni próbują ich czegoś nauczyć. To nawyk trudny do zwalczenia, ale warto spróbować, bo to pozwoli nam bardziej skupić się na konkretnych ćwiczeniach i muzyce.

19. NAUCZ SIĘ ROZPISYWAĆ UTWORY

Wszyscy odkładają tę naukę na później, ponieważ wydaje im się, że opanowanie sztuki dokonywania transkrypcji utworów jest trudniejsze, niż jest to w rzeczywistości. Z internetu można ściągnąć oprogramowanie, które pozwala na zwolnienie nagrania bez zmiany wysokości dźwięku. Dzięki niemu możliwe jest rozpracowanie poszczególnych fragmentów kompozycji, a nie ma przecież lepszego sposobu na wejście w bliższy kontakt z muzyką.

20. NIE BĄDŹ PUSTELNIKIEM

Gra na gitarze to zajęcie, które wymaga samotności, dlatego gitarzyści to notoryczni samotnicy. Pamiętaj jednak, że jednym z ważniejszych elementów efektywnego uczenia się, jest gra z innymi muzykami. Znajdź sobie basistę lub perkusistę, z którymi będziesz mógł ćwiczyć. Gwarantujemy, że sam będziesz zaskoczony tym, jak wiele i w jak szybkim tempie można się uczyć od innych.