SOUND SERVICE Baroni Jeval
Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz
Baroni to włoska marka, która nie bojąc się korzystać z dziedzictwa narodowego poczucia estetyki i łączyć go z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznym stworzyła unikalną linię produktów, które sporo namieszały w świecie gitarowych efektów i wzmacniaczy.
Testowany Jeval oznacza „klejnot” w języku hindi. Czy urządzenie stanie się klejnotem wśród wzmacniaczy dedykowanych cięższym brzmieniom?
BUDOWA
Baroni JEVAL to prawdziwy hybrydowy wzmacniacz gitarowy o mocy 150 W RMS, który może poszczycić się dwukanałową sekcją przedwzmacniacza, wyposażoną w wysokonapięciową lampę ECC82. Serce Jevala umieszczone zostało w prostokątnej obudowie o szerokości 220 mm, głębokości 130 mm i wysokości 35 mm. W zestawie znajdziemy także drewniane boczki, które po przykręceniu stają się stelażem utrzymującym wzmacniacz nad powierzchnią biurka/podłogi/ kolumny głośnikowej pod kątem ułatwiającym obsługę ręczną i poprawiającym jego wentylację. Jeśli zrezygnujemy z dokręcanych bocznych ścianek, wzmacniacz bez problemu zmieścimy w każdym pedalboardzie. Jego waga, jak na 150-watowy wzmacniacz jest także rozsądna, bo wynosi niecały kilogram (dokładnie 961 g). Zobaczmy jakie sterowanie oferuje nam górny panel, ozdobiony szybą z pancernego szkła z naniesioną grafiką przedstawiającą odwrócony pentagram (jakby ktoś miał wątpliwości do miłośników jakiego stylu muzyki adresowany jest Jeval). Potencjometry podzielone są logicznie na dwa kanały: CALM (w górnym rzędzie) oraz RAGE (w rzędzie dolnym). W każdym kanale mamy do dyspozycji (idąc od lewej): VOLUME, BASS, MIDDLE, HIGH i GAIN. Skrajnie z prawej znajdują się dwa potencjometry wspólne dla obu kanałów: MASTER VOLUME i MASTER PRESENCE. Pośrodku, pomiędzy sekcją EQ kanałów, mamy typowe dla tej marki trzy przełączniki: GROUND/LIFT, CAB-SIM/DIRECT oraz FX-SERIES/PARALLEL. Pod tą środkową sekcją kontrolerów widzimy szklaną kapsułę lampy ECC82, a na dole po prawej znajdziemy przełącznik nożny kanałów CALM/RAGE.
Wzmacniacz oferuje dwa kanały: CALM oraz RAGE.
Na panelu tylnym zamontowano komplet gniazd. Idąc od lewej są to: INPUT, pętla SEND i RETURN, LINE-OUT, para SPEAKER OUT (4-8-16 Ohm oraz 8-16 Ohm), FOOTSWITCH, czerwony przełącznik STAND-BY oraz gniazdo zasilania POWER 100-240 VAC.
W PRAKTYCE
Jak przystało na markę Baroni wzmacniacz prezentuje sią niezwykle rasowo, a okno lampy wspaniale współgra z mroczną grafiką, szczególnie po ciemku. Zastosowana tu lampa ECC82 wyraźnie wzbogaca dźwięk, dynamikę i zawartość harmoniczną, dodając ciepła oraz plastyczność dolnego pasma typową dla konstrukcji lampowych. Kanał CALM został zaprojektowany, aby odtworzyć ciepło i blask wzmacniaczy Vintage z ery „blackface”. Nie jest można aż tak jasny jak klasyczne kalifornijskie konstrukcje, ale ma wystarczający headroom żeby funkcjonowac jako plastyczna platforma dla kostek i wszelkiej maści dopalaczy. Kanał RAGE został zaprojektowany na wzór wielokrotnie nagradzanego i uznanego wśród muzyków przedwzmacniacza GURUS NINJA, który odtwarza klasyczne brzmienie wzmacniaczy hi-gain. Firma zaprojektowała układ naśladujący zachowanie sekcji przedwzmacniacza lampowego o wysokim wzmocnieniu, używając lampy i szeregu tranzystorów FET skonfigurowanych w trybie kaskadowym, co pozwoliło odtworzyć do sześciu stopni wzmocnienia w celu uzyskania ogromnego gainu. I trzeba przyznać, że tego tutaj nie brakuje – ma się wrażenie, że gain jest tak gęsty i ciężki, że można by go nabierać wiadrami.
Kanały mają niezależną regulację GAIN i wspólny MASTER VOLUME.
Obydwa kanały mają oddzielne gałki 3-pasmowego EQ, co jest praktyczne i pozwala szybko ustawić dwa niezależne brzmienia. Oddzielne wzmocnienie i głośność dla każdego kanału, a także MASTER VOLUME i MASTER PRESENCE uzupełniają paletę dostępnych kolorów, pozwalając ukręcić idealny dźwięk.
Urządzenie ma także kilka przydatnych funkcji. Przełącznik GROUND/LIFT będzie pod ręką, by uniknąć pętli masy podczas korzystania z wyjścia liniowego podłączonego do innych uziemionych urządzeń. Wyjście LINE OUT jest wyposażone w Cab-Sim oparty na paczce 2x12 z głośnikami Celestion V30, zdjętych mikrofonem Shure SM56. Cab-Sim można wyłączyć, przełączając się na DIRECT na górnym panelu, jeśli chcemy używać zewnętrznych wtyczek lub urządzeń IR do emulacji innych rodzajów paczek. Buforowana pętla efektów firmy JEVAL umożliwia wybór pomiędzy trybem szeregowym lub równoległym. Tryb równoległy jest zalecany, gdy używasz efektu cyfrowego, aby zapobiec konwersji całego sygnału na cyfrowy. Używając trybu równoległego, oryginalny sygnał pozostanie nienaruszony i całkowicie analogowy, po prostu dodając do niego efekt. Należy pamiętać, że niektóre efekty gitarowe mają już „równoległą” kontrolę miksu i mogą mieć odwróconą fazę. Używanie ich z pętlą JEVAL w trybie równoległym może powodować problemy z fazą.
Sercem wzmacniacza jest lampa ECC82.
W tym przypadku należy zachować pętlę w trybie szeregowym. Przełącznik STAND-BY wyłącza sekcję zasilania, aby wyciszyć wszystko, gdy musisz szybko zmienić gitarę lub cokolwiek innego, ale przedwzmacniacz lampowy jest nadal zasilany, aby zapobiec opóźnieniom podczas wstępnego nagrzewania lampy i zapewnić gotowość do gry. Jeśli chodzi o sam format wzmacniacza, ideą przyświecającą inżynierom Baroni było stworzenie wzmacniacza typu, który nie tylko pasowałby do pedalboardu, ale także dałby się postawić na biurku w studio, albo na scenie, na kolumnie wzmacniacza. Według nas, wygląda w takiej konfiguracji naprawdę dobrze, a mocy ma tyle, że spokojnie opędzi bez dodatkowego PA mniejsze koncerty.
Komplet gniazd oraz przycisk „STAND BY” znajdziemy z tyłu.
W zestawie znajdziemy opcjonalne, drewniane boczki.
PODSUMOWANIE
Po co kolejny podłogowy wzmacniacz? Niekoniecznie. Kiedy testowaliśmy Baroni AFK150, byliśmy zaskoczeni plastycznością oferowanego przesterowania oraz prostotą obsługi wzmacniacza. W przypadku Jevela mamy to samo, ale tym razem żarty się skończyły jeśli chodzi o GAIN. O ile na kanale CALM jest nieco spokojniej (zgodnie z nazwą), co pozwala wykorzystać go jako platformę pod kostki z pedalboardu, to w przypadku RAGE przesteru jest aż nadto, a gain jest gęsty i klejący, niezwykle plastyczny. Jeśli szukasz czegoś, co pozwoli ci grać dynamicznym, żywym soundem, a nie jakimś tanim chrupotem, to Jevela radzimy wypróbować bez zbędnej zwłoki. Zgodnie z nazwą, jest to klejnot na firmamencie hi-gainowych konstrukcji.
DANE:
Pobór mocy: maks 190 W
Moc wyjściowa: 150 W RMS @ 4 Ohm; 75 W RMS @ 8 Ohm; 40 W RMS @ 16 Ohm
Dynamika: 110 db
Spektrum: 20 Hz – 20 kHz
Wymiary (mm): 220 x 130 x 35
Waga (g): 961