WARWICK BC-20

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki WARWICK
Testy
2018-08-01
WARWICK - BC-20

Początki firmy Warwick sięgają wczesnych lat 80. zeszłego wieku, kiedy to Hans-Peter Wilfer rozpoczął produkcję instrumentów przeznaczonych dla basistów. Poza cenionym sprzętem basowym wytwarzanym pod marką Warwick producent ma w swojej ofercie także gitary, które sprzedaje pod marką Framus.

Oferta firmy Warwick obejmuje olbrzymią liczbę instrumentów, wzmacniaczy oraz akcesoriów przeznaczonych dla basistów. Jedną z bardziej popularnych wzmacniaczy typu combo jest seria BC, w skład której wchodzą następujące modele: BC-10 (10 W, z jednym głośnikiem 8”), BC-20 (20 W, z parą głośników 8” i 2”), BC- 40 (40 W, 10” i 2”), BC-80 (80 W, 12” i 2”), BC- 150 (150 W, 15” i 4”), BC-300 (300 W, 15” i 4”). Cechą wspólną wszystkich wzmacniaczy spod znaku BC jest zwarta obudowa oraz konsekwentnie zachowana stylistyka w przypadku każdego modelu.

BUDOWA

Warwick BC-20 charakteryzuje się niewielką, zgrabną obudową, której przednia ścianka jest lekko pochylona w stosunku do pionu. Obudowa została oklejona czarnym materiałem wykładzinowym, a jej narożniki dodatkowo zabezpieczono plastikowym okuciami. Całość uzupełnia solidna rączka do przenoszenia urządzenia oraz nóżki z tworzywa sztucznego. Combo wyposażono w dwa głośniki: niskotonowy o średnicy 8 cali oraz wysokotonowy 2-calowy driver z magnesem neodymowym, który znajdziemy w prawym górnym rogu obudowy. Głośniki są ukryte za arkuszem solidnej blachy perforowanej przykręconej do obudowy za pomocą wkrętów. Całość uzupełniają dwa otwory bass-reflex zlokalizowane w lewym górnym i prawym dolnym rogu przedniej ścianki. We wnętrzu obudowy widać radiator zasilacza zintegrowany z tylnym panelem, który oddaje ciepło generowane podczas pracy układu. Dzięki temu, że radiator znajduje się się w miejscu, w którym odbywa się ruch powietrza wywołany przez pracę membrany głośnika niskotonowego, mamy tu do czynienia z pasywnym układem chłodzenia. W ten sposób układ działa bez użycia dodatkowego wentylatora chłodzącego, co przekłada się na jego cichą pracę.

Warto podkreślić, że niski pobór mocy urządzenia pozwolił na zastosowanie dwużyłowego kabla zasilającego zakończonego płaską wtyczką bez uziemienia (dokładnie taką samą, jaką stosuje się w domowym sprzęcie RTV). Z przodu obudowy umieszczono jasny panel sterujący, który ładnie odcina się od czerni obudowy. Znajdziemy na nim jedynie najbardziej istotne regulatory i przyłącza. Patrząc od lewej strony mamy: dwa wejścia instrumentalne o zróżnicowanej czułości (dla gitar z układem aktywnym i pasywnym), trzy regulatory w sekcji korekcji pracujące w zakresie +/-12 dB (BASS – 60 Hz, MIDDLE – 500 Hz, TREBLE – 10 kHz), gałkę VOLUME, a także gniazda wejścia pomocniczego AUX (do podłączenia zewnetrznego źródła sygnału, takiego jak np. odtwarzacz MP3) i wyjścia słuchawkowego w formiacie TRS 1/8”. Wspomniane dwa wejścia instrumentalne mogą być wykorzystywane jednocześnie, co pozwala na jednoczesną grę dwóch muzyków, jednak w tym przypadku każde z przyłączy posiada taką samą czułość.

WRAŻENIA

Jak na niewielki wzmacniacz o mocy 20 W combo Warwicka pozwala na uzyskanie całkiem wysokiego poziomu głośności, który z powodzeniem wystarczy do pracy w domu lub do wykorzystania na niewielkiej próbie. Przedwzmacniacz pracujący w klasie A sprawia, że uzyskujemy bardzo niski poziom szumów oraz spory headroom. Sprawnie działający układ pokładowego limitera o nazwie DDL (Dynamic Distortion Limiter) pozwala na swobodną grę bez ryzyka przesterowania. Nawet przy solidnym rozkręceniu gałki VOLUME i silniejszym uderzeniu w struny z głośników nie dobiegają żadne niepożądane zniekształcenia. Układ korekcji działa na tyle skutecznie, że pozwala na sporą kreatywność w zakresie kształtowania barwy. Dobrze dobrane pasmo środka oraz fakt, że regulator MIDDLE działa w szerokim zakresie sprawia, że bez problemu możemy dostosować barwę urządzenia do warunków akustycznych konkretnego pomieszczenia. Regulator BASS pozwala uzyskać mocny, jak i zwarty dół o dużej sprężystości, natomiast gałka TREBLE ma na tyle dużą skuteczność, że bez problemu podbije wysokie tony idealnie sprawdzając się podczas gry slapem.

www.w-distribution.de
www.warwick.de

 

moc: 20 W
głośniki: Warwick Warwick Custom Speaker 8” + wysokotonowy Warwick - 2”
otwory bass-reflex: 2
przyłącza: INPUT ACTIVE (TS 1/4”), INPUT PASSIVE (TS 1/4”), AUX IN (TRS 1/8”), PHONES (TRS 1/8”)
regulatory: BASS, MIDDLE, TREBLE, VOLUME
chłodzenie: pasywne
limiter: DDL (Dynamic Distortion Limiter)
wymiary: 320x430x380 mm (SxWxG)
waga: 9,52 kg
Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Cena
758.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
maj 2018
Kup teraz