WARWICK BC-40

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki WARWICK
Testy
2018-07-05
WARWICK - BC-40

Po 34 latach działalności firmę Warwick zna chyba każdy basista – w jej ofercie są zarówno instrumenty różnych pułapów cenowych, jak sprzęt do ich nagłośnienia – wzmacniacze typu head, kolumny, oraz wzmacniacze typu kombo.

Seria BC obejmuje sześć konstrukcji typu kombo o zróżnicowanej mocy i gabarytach, dostosowanych do różnych potrzeb muzyków i zastosowań. Są to modele: BC-10 (moc 10 W, głośnik 8-calowy), BC-20 (20 W, 8”+ 2”), BC-40 (40 W, 10”+2”), BC-80 (80 W, 12”+2”), BC-150 (150 W, 15”+4”), BC-300 (300 W, 15”+4”).

Wzmacniacz ma dość zgrabną bryłę obudowy z lekko pochyloną przednią ścianką i zakrzywioną maskownicą z perforowanej blachy stalowej. Obudowa jest oklejona czarnym materiałem wykładzinowym, ma nóżki z tworzywa sztucznego na spodzie i blaszaną rączkę w gumowej oprawie na górze. Kombo wyposażono w dwa głośniki - niskotonowy o średnicy 10 cali i wysokotonowy 2-calowy driver z magnesem neodymowym umieszczony w prawym górnym rogu. Otwory układu bass reflex umieszczono w lewym górnym i prawym dolnym rogu przedniej ścianki. Zaglądając przez ten ostatni otwór można zobaczyć radiator zasilacza zespolonego z tylnym panelem. Takie rozwiązanie tworzy układ samoczynnego chłodzenia – ruch głośnika niskotonowego powoduje ruchy powietrza przepływającego przez radiator. Wzmacniacz ze względu na niewielki pobór mocy wynoszący 78 W ma dołączany dwużyłowy kabel zasilania z płaską wtyczką bez uziemienia – taki jak stosuje się w domowym sprzęcie RTV. Wyłącznik znajduje się nisko z tyłu, obok przyłącza tego kabla.

Szary panel sterowania jest przejrzysty i zawiera tylko niezbędne gniazda i potencjometry, od lewej: dwa gniazda instrumentalne o zróżnicowanej czułości dla gitar z układem aktywnym i pasywnym, trójpasmową korekcję +/– 12 dB w pasmach BASS – 60 Hz, MIDDLE – 500 Hz, TREBLE – 10 kHz; regulację głośności, gniazda wejścia pomocniczego AUX (do podłączenia odtwarzacza, telefonu, metronomu) i wyjścia słuchawkowego – TRS 1/8”. Dwa wejścia instrumentalne można używać jednocześnie, wtedy mają one taką samą czułość umożliwiając grę dwóch muzyków jednocześnie, co może być przydatne na przykład podczas lekcji. Przedwzmacniacz pracujący w klasie A cechuje bardzo niski poziom szumów i duży headroom. Wzmacniacz nie ulega przesterowaniu dzięki układowi DDL – Dynamic Distortion Limiter, który bardzo szybko i efektywnie kompresuje sygnał nie dopuszczając do jego zniekształcenia.

Komba serii BC cechuje prostota – tak w sensie wyglądu wzmacniacza, jak jego obsługi. Do dyspozycji mamy tylko to, co najważniejsze. Właściwie brakuje tylko wyjścia symetrycznego, które rozwiązałoby kwestię transmisji sygnału do głównego nagłośnienia, jednak w tej klasie cenowej raczej go nie znajdziemy. Kombo jest wygodne w transporcie ze względu na niewielką wagę, w kwestii ergonomii jedyną wadą jest nisko umieszczony wyłącznik zasilania. Moc 40 W może nie jest porażająca patrząc na specyfikację techniczną, jednak w praktyce okazuje się, że wzmacniacz jest głośny i dynamiczny. Korektor działa bez zarzutu, dając głęboką ingerencję w barwę. Trzeba czujnie kontrolować dół pasma, ponieważ jest zaskakująco mocny i schodzi nisko, przez co mogą pojawiać się dudnienia. Układ DDL jest niezwykle skuteczny – nawet grając bardzo dynamicznie na gitarze basowej o wysokim poziomie sygnału nie pojawiają się zniekształcenia dźwięku, przy tym limiter działa dyskretnie nie wprowadzając charakterystycznego „pompowania” dźwięku.

Solidność wykonania oraz jakość brzmienia w stosunku do ceny daje bardzo korzystną proporcję – znalezienie poniżej 1000 zł dynamicznego komba z szerokim pasmem i mocnym dołem nie jest najłatwiejszym zadaniem, ale wybierając BC-40 jesteśmy w stanie mu sprostać. Do nauki gry, na próby i kameralne występy bez transmisji to rozsądny wybór, który nie rujnuje kieszeni często niezbyt zamożnych młodych adeptów gitary basowej.

www.w-distribution.de
www.warwick.de

 

Moc: 40 W
Głośniki: Warwick WXC 10/8 - 10” + wysokotonowy Warwick WTR 2/8 - 2”
Gniazda: INPUT ACTIVE (TS 1/4”), INPUT PASSIVE (TS 1/4”), AUX IN (TRS 1/8”), PHONES (TRS 1/8”)
Regulacje: BASS, MIDDLE, TREBLE, VOLUME
Wymiary: 373 × 470 × 380 mm
Masa: 11,5 kg
Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Cena
960.00 zł
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
kwiecień 2018
Kup teraz