VICTORY The Sheriff 22

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki VICTORY
Testy
2018-04-16
VICTORY - The Sheriff 22

Victory to znakomicie radząca sobie na gitarowym rynku brytyjska marka wzmacniaczy lampowych, której główny projektant, Martin Kidd, obrał sobie za cel wytwarzanie prostych w obsłudze i bezkompromisowych brzmieniowo konstrukcji lampowych. Kolejny head, The Sheriff 22, otrzymaliśmy dzięki uprzejmości łódzkiego sklepu Guitar Center, gdzie na miejscu można przetestować też kilka innych modeli z szerokiej oferty Victory Amps.

Wzmacniacze Victory są produkowane w wersjach head oraz combo w trzech seriach: Handwired, Heritage i Compact, z której pochodzi testowany head, w ofercie dostępne są również kolumny (1, 2 i 4-głośnikowe). Wszystkie produkty marki Victory objęte są 5-letnią gwarancją. Model The Sheriff 22 w 2017 roku został zwycięzcą brytyjskiego Guitar Magazine w kategorii najlepszego wzmacniacza poniżej 1000 funtów.

BUDOWA

Victory The Sheriff 22 prezentuje już znaną, kompaktową obudowę z giętej, czarnej blachy perforowanej, z wykończonym w złotym, lekko metalizowanym kolorze panelem. Na górze umieszczono solidną gumową rączkę do przenoszenia ważącego zaledwie 6,5 kg wzmacniacza. Head wykorzystuje w preampie 4 lampy ECC83 (12AX7) i oferuje dwa kanały ze wspólną korekcją BASS, MIDDLE, TREBLE, PRESENCE oraz oddzielną regulacją gainu w postaci gałek VOLUME I i VOLUME II. Po prawej stronie obok niebieskiej lampki sygnalizującej włączenie znalazł się trzypozycyjny włącznik OFF/PREHEAT/ON - środkowa pozycja to klasyczny tryb Standby, oraz gałka głośności końcowej MASTER. Każdy z kanałów ma dedykowane wejście (INPUT I i INPUT II), w które wpinamy gitarę. By użyć footswitcha do przełączania kanałów, podłączamy go w wejście I, a instrument w wejście II. Para lamp EL84 dostarcza 22 W mocy, która dzięki oddzielnemu wyjściu głośnikowemu LOW POWER na tylnym panelu może być zredukowana do 0,3 W.

Z tyłu obok 3 standardowych gniazd głośnikowych 4/8/16 Ohm umieszczono sekcję regulacji Biasu lamp, gdzie przy pomocy zwykłego miernika możemy dokładnie ustawić w razie potrzeby, lub przy wymianie napięcie na lampach. Całość uzupełnia szeregowa pętla efektów z gniazdami SEND i RETURN oraz wyłącznikiem Bypass, eliminującym całkowicie pętlę z toru sygnału. The Sheriff 22 standardowo dla kompaktowych headów Victory dostarczany jest w solidnym, wzmacnianym i zapinanym na suwak pokrowcu z miejscem na kabel i 1-przyciskowy footswitch (w zestawie), a dołączony pasek umożliwia wygodne przenoszenie na ramieniu.

W PRAKTYCE

Na początku trzeba zwrócić uwagę na kompaktowe wymiary i wagę 6,5 kg wzmacniacza Victory, dzięki którym przenoszenie tego w pełni lampowego headu jest wręcz przyjemnością. The Sheriff 22 oferuje szeroki zakres klasycznych, brytyjskich barw od czystych do mocnego overdrive, ale Victory kolejny raz już potwierdza klasę swoich konstrukcji najwyższej jakości brzmieniem. Kanał I można określić bluesową, rasową barwą lat 60, ale mamy tu zarówno piękny i ciepły clean, lampowe przełamanie w środku skali VOLUME I jak i soczysty, blues-rockowy overdrive poza połową gałki. Przy odkręconym gainie i humbuckerze uzyskamy też niezwykle responsywne brzmienie rockowe. Odpowiedź na atak jest tu znakomita, a dzięki czystemu dołowi i ładnej prezencji otrzymujemy wyjątkowo zbalansowane, czytelne i jednocześnie tłuste brzmienie, wzorowo wyczyszczające się gałką głośności gitary. Od razu czuć pod palcami dynamikę pojawiających się przy uderzeniu w struny poszczególnych częstotliwości, a z głośnika wydobywa się szlachetne, lampowe brzmienie.

Kanał Volume II przenosi nas w podrasowane rejony z kolejnych dwóch dekad, czyli vintage’owy, rockowy Marshall, jednak oszlifowany przez zespół Victory. Mamy tu więcej gainu, chociaż startujemy od lekko przybrudzonej barwy, dobiegając do wyrazistego, nasyconego rocka z mocniejszym, pięknie klejącym się środkiem i zaokrągloną górą, otwierającą się przy ataku. Zwiekszona kompresja oferuje dłuższy sustain, ale na pewno nie można użyć tu określenia „skompresowany”. Oba kanały dają mnóstwo inspiracji i naprawdę trzeba samemu podłączyć się do The Sheriff 22 (a w zasadzie do dowolnego wzmacniacza Victory), by przekonać się o klasie brzmienia. 22 W mocy może wydawać się mniej bezpieczne dla uzyskania zupełnie czystych barw na koncercie, ale head zaskakująco dobrze radzi sobie nawet z głośną sekcją, oferując ledwo minimalne przełamanie porównywalne do dobrego kompresora – tu gain musimy ustawić do godz. 10:00. O przesterowane rejony nie musimy się obawiać, główka ładnie przebija się przy całej skali gałek VOLUME na obu kanałach, zapewniając całą paletę rasowych, brytyjskich barw od lekkiego przełamania do nasyconego, czytelnego drive’u na kanale II.

Na deser mamy jeszcze gniazdo LOW POWER, którym po podłączeniu do kolumny (impedancja 4-16 Ohm) otrzymujemy 0,3 W. I to jest idealna moc do gry w domu. 1 W często okazuje się zbyt głośne, a tu możemy korzystać w pełni z gałek Volume i Master uzyskując lampową kompresję, drive i harmoniczne oraz w rezultacie pełnowartościowy, lampowy sound.

PODSUMOWANIE

The Sheriff 22 to bardzo praktyczna, mała i lekka głowa lampowa cenionego w profesjonalnych kręgach producenta, będąca ideałem do grania w klubach oraz domowym zaciszu. Piękny, okrągły clean dopełnia tu równie klasowy overdrive, który docenią zarówno blues-rockowi puryści jak i miłośnicy wzorowo oddającego niuanse gry, rockowego przesteru o marshallowskich korzeniach.

www.guitarcenter.pl
www.victoryamps.com

 

Moc: 22 W/0,3 W
Kanały: 2
Lampy: 4 × ECC83, 2 × EL84
Gniazda: INPUT 1, INPUT 2, SEND, RETURN, SPEAKER OUTPUTS (16 Ω, 8 Ω, 4 Ω), punkty regulacji Biasu
Przełączniki: HIGH/STANDBY/LOW, FX LOOP Hard BYPASS,
Regulacje: VOLUME I, VOLUME II, TREBLE, MIDDLE, BASS, MASTER
Wymiary: 342 × 185 × 185 mm
Masa: 6,5 kg
Wyposażenie: Wzmacniany, piankowy futerał, 1-przyciskowy footswitch
Produkcja: Wielka Brytania
Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
6
Cena
3 859.00 zł
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
luty 2018
Kup teraz