ORTEGA Hydra ZS

Rodzaj sprzętu: Pozostałe

Pozostałe testy marki ORTEGA
Testy
2020-07-13
ORTEGA - Hydra ZS

Ukulele w ostatnich latach stanowi jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów instrumentów, w który to trend wpisuje się doskonale niemiecka marka Ortega Guitars.

W jej ofercie obok niezwykle szerokiej palety gitar akustycznych z nylonowymi strunami znajdziemy równie rozbudowaną kolekcję ukulele, podobnie jak gitary posiadającą wiele niezwykle interesujących i oryginalnych modeli. Po ubiegłorocznej premierze dwugryfowego ukulele Hydra, firma Ortega zaprezentowała nowy model - Hydra ZS, w którym postawiono zdecydowanie większy nacisk na stronę designerską. To wyjątkowe ukulele mamy okazję gościć w teście dzięki firmie Meinl Distribution, odpowiedzialnej za dystrybucję marki na naszym rynku.

BUDOWA

Ortega Hydra ZS wykorzystuje korpus z ciemnego drewna ziricote, który koresponduje z dopasowanymi główkami oraz jasnymi, klonowymi podstrunnicami ozdobionymi wyróżniającym się motywem 'tree of life', wykonanym z orzecha. Naturalny wygląd drewna korpusu podkreśla satynowe wykończenie open-pore, uwagę zwraca też wypukły na środku tył korpusu. Dodatkowe elementy podnoszące wartość wizualną ukulele to orzechowe wyprofilowanie pod ramię (armrest), rozeta z elementami z kolorowej masy, mahoniowy binding korpusu w stylu tortoise czy mahoniowy binding podstrunnicy.

Obydwa satynowo wykończone gryfy – cztero i ośmiostrunowy o tenorowej menzurze – wykonano z mahoniu. Na wspomnianych klonowych nakładkach nabito po 18 progów, a na główkach ozdobionych logiem marki przykręcono po obu stronach w układzie 3+3 złote klucze Ortega. Oba mostki wykonano z wykończonego naturalnie klonu i zaopatrzono w kościane siodełka. Siodełka gryfów również zrobione są z kości.

Klonowe podstrunnice obu gryfów zdobią orzechowe inkrustacje Tree of Life.

Wbudowana, customowa elektronika MagusUke łączy podmostkowe pickupy piezo z preampem i wbudowanym tunerem z czytelnym wyświetlaczem, co jest niezwykle przydatne w przypadku ukulele. Umieszczony z tyłu korpusu 3-pozycyjny przełącznik pozwala przełączać się pomiędzy gryfami bądź aktywować obydwa gryfy jednocześnie (pozycja 1 - gryf ośmiostrunowy, pozycja 2 - obydwa, pozycja trzecia - gryf czterostrunowy). Regulację dopełniają gałki głośności Volume oraz barwy Tone. Menzura ukulele wynosi 430 mm (16,93"), a szerokość siodełek 38 mm (1,49“).

Ortega zapewnia w komplecie również zapinany na suwak case transportowy idealnie dopasowany do wielkości ukulele i wyściełany miękkim, czarnym materiałem. Kieszeń zewnętrzna zapewnia też wystarczająco dużo miejsca na akcesoria.

Na główkach przykręcono otwarte klucze Ortega, stylowo dopełniające całość złotym kolorem.

W PRAKTYCE

Ortega Hydra ZS z uwagi na rzadko widywaną 2-gryfową konstrukcję prezentuje się niezwykle oryginalnie i okazale, a wrażenie to wzmacnia jeszcze dobór drewna o egzotycznej fakturze z eleganckim bindingiem, wypukły tył korpusu i drewniana inkrustacja „Tree of Life” na jasnych, klonowych podstrunnicach czy oryginalne rozety wokół otworów rezonansowych. Całość okraszają złote klucze ładnie komponujące się z ciemnymi główkami. Krawędzie, progi jak i poszczególne elementy są starannie wykończone. Satynowe wykończenie miejscami delikatnie eksponuje otwarte pory i usłojenie drewna Ziricite, matowe szyjki bardzo przyjemnie leżą w dłoni. Również orzechowe podparcie pod prawe przedramię na krawędzi podnosi komfort gry, jak i znakomicie wygląda. Podkreślić trzeba też obecność w komplecie wzmacnianego, dobrej klasy futerału do przenoszenia i przechowywania instrumentu.

Otwory rezonansowe otaczają oryginalne rozety, zdobione drewnem i kolorowymi akcentami z imitacji masy perłowej.

Mamy tu do dyspozycji dwa gryfy: czterostrunowy niższy, typowy dla ukulele tenorowego oraz wyższy ośmiostrunowy: struny A i E są podwójne, C i G mają obok struny oktawowe, przy czym w najniższej parze G struna bliższa krawędzi ma owijkę. Wprowadza to podobnie jak w gitarach 12-strunowych charakterystyczne, szerokie brzmienie z wyższymi składnikami. Po krótkim przyzwyczajeniu okazuje się, że jeśli chodzi o kontakt z tułowiem i trzymanie jest nawet bardziej komfortowo w porównaniu do standardowych ukulele. Na pewno trzeba przyzwyczaić się do wysokości poszczególnych gryfów, jak i nieco mocniejszego przyciskania par strun. Dla osób obeznanych z ukulele, a raczej właśnie takie wybiorą model Hydra, nie będzie to stanowić większego problemu.

Różnicę odczujemy przy jednodźwiękowym wybieraniu podwójnych strun przy grze arpeggio, z uwagi na mniejsze odległości, niemniej w większości sprawdza się tu doskonale klasyczny styl grania pełnych, uderzanych akordów, nieodbiegający od normalnych ukulele. Z uwagi na konstrukcję korpus ma dużo większą kubaturę, co skutkuje zwiększoną głośnością, a dźwięk zmierza nawet nieco w kierunku mandoliny. Poza wspomnianą głośnością brzmienie jest pełniejsze, czuć dłuższe wybrzmiewanie i przestrzeń, górę i środek wyróżnia większa ekspresja i szlachetność, a zwarte, szybkie brzmienie cieszy zarówno przy uderzeniach akordowych jak i solówkach.

Wykończony orzechowym drewnem 'armrest' zapewnia wygodę podparcia ręki na ściętej krawędzi.

Ośmiostrunowa ‘część’ daje sporo inspiracji, tu nawet najprostszy akord brzmi wyjątkowo, a dolną połówkę cechuje zwiększona dynamika i projekcja. Po chwili zaczynamy bawić się zmieniając gryfy i barwy, wchodząc na nowe obszary kreatywności. Paleta barw tego instrumentu jest niezwykle szeroka, dźwięk poszczególnych szyjek jest zbalansowany, a obie tworzą również zrównoważoną symbiozę względem siebie. Na pokładzie mamy wbudowany preamp, który dobrze radzi sobie z przeniesieniem właściwej, akustycznej barwy na głośnik czy kolumny. Tu oczywiście końcowe brzmienie w dużej mierze zależy od wzmacniacza czy systemu odsłuchowego.

Oba przetworniki są aktywne w środkowej pozycji przełącznika, w górnej pozycji do wzmacniacza wysyłany jest tylko sygnał szyjki 8-strunowej, a w dolnej słychać tylko dźwięk czterostrunowego ukulele. Ma to oczywiście oczywiście sens, ponieważ struny nieużywanego gryfu zawsze rezonują, więc kiedy gramy głównie na jednej części, warto wyłączać drugi pickup. Przy szybkich zmianach gryfów możemy włączyć oba pickupy, choć wtedy musimy pilnować w pewnym zakresie tłumienia nieużywanych strun.

Wypukły na środku wzorzysty tył ziricote prezentuje się bardzo efektownie.

PODSUMOWANIE

Ortega Hydra ZS przyciąga wzrok zarówno dwugryfową konstrukcją jak i efektowną fakturą drewna ziricote, otwierając miłośnikom ukulele drogę dla odkrycia nowych pokładów kreatywności. Jest też doskonałym przykładem innowacyjności i różnorodności, jaką prezentuje od długiego czasu marka Ortega Guitars.

Obfity, dynamiczny i głośny dźwięk oraz różnorodność barwowa obu gryfów mogą być źródłem inspiracji oraz muzycznej zabawy, jak również bardzo dobrą inwestycją w twórczy wkład do własnych piosenek i gry. Dzięki wbudowanemu przetwornikowi i solidnemu wykonaniu Hydra ZS znajdzie również zastosowanie w profesjonalnych występach na żywo i przyciągnie uwagę publiczności ze względu na swój egzotyczny wygląd.

Oba mostki wykonano z wykończonego naturalnie klonu i zaopatrzono w kościane siodełka

Pokładowy preamp z pickupem Ortega MagusUke dobrze radzi sobie z przeniesieniem akustycznego brzmienia na wzmacniacz.

www.ortegaguitars.com
www.meinldistribution.pl

 

Korpus: Tenor, dwugryfowy
Top: Ziricote
Tył i boki: Ziricote
Binding: mahoń
Gryf: klon, mahonowy binding
Podstrunnica: klon, binding z orzecha, inkrustacja „Tree of Life”
Progi: 18
Menzura: 430 mm
Klucze: Ortega złote
Mostek: klon
Siodełka: kość
Elektronika: Ortega MagusUke
Wykończenie: wykończenie satynowe open pore
Wyposażenie: Futerał/gig-bag Ortega

 

Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
2 017.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
maj 2020
Kup teraz