EPIPHONE Prophecy Les Paul Custom Plus GX

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki EPIPHONE
Testy
Piotr Szarna
2019-10-02
EPIPHONE - Prophecy Les Paul Custom Plus GX

Zaprezentowana już ponad dekadę temu linia gitar Epiphone Prophecy obiecywała brzmieniową rewolucję i wyjątkową grywalność, którą jeszcze bardziej polubili nowocześni gitarzyści wraz z pojawieniem się modelu Les Paul Custom Plus GX wyposażonym w 24 progi jumbo, szybki gryf oraz mocne pickupy Gibson USA.

Od strony wizualnej gitary prezentowały się efektownie dzięki wzorzystym, klonowym topom dostępnym do niedawna w dwóch odmianach Black Cherry i Heritage Cherry Sunburst. Jedną z ostatnich odsłon kolorystycznych tego modelu jest wersja Midnight Ebony, którą możemy sprawdzić w niniejszym teście.

BUDOWA

Zgodnie z tradycją modelu Les Paul i Epiphone’a, Prophecy LP Custom Plus GX posiada mahoniowy korpus z płaskim topem z klonu quilt otoczonym 5-warstwowym, biało-czarnym bindingiem. Testowana wersja to nowy kolor w tej serii – Midnight Ebony, który spod błyszczącego lakieru o ciemno-szarym, głębokim odcieniu odsłania wzorzystą fakturę klonu. Wklejany gryf gitary zbudowano również z mahoniu i nadano mu smukły profil SpeedTaper D, podkreślić też należy jego czarną, satynową powierzchnię. Otoczona bindingiem hebanowa podstrunnica mieści 24 progi jumbo oraz posiada płaski radius 14". Jej powierzchnię zdobią okazałe, prostokątne markery z białej masy perłowej i wpasowanymi w nie do 15 progu abalonowymi trójkątami. Główkę zdobi 5-warstwowy binding oraz wykonane z masy logo marki i centralna inkrustacja.

Całość dopełnia grafitowe siodełko oraz pozłacany osprzęt w postaci mostka Lock-Tone Tune-o-matic ze strunociągiem i kluczy Grovera na główce. Na pokładzie zamontowano czarne humbuckery o otwartych cewkach – Gibson USA 498T (magnes Alnico V) pod mostkiem i Gibson USA 490R (Alnico II) przy gryfie. Za ich obsługę odpowiada 3-pozycyjny przełącznik wraz z dedykowanymi parami potencjometrów głośności i tonów, zwracającymi uwagę złotymi gałkami wykończonymi na topie srebrno-szarą, perłową masą o ozdobnej strukturze. Poty głośności typu push-pull pozwalają też na oddzielne rozłączanie cewek pickupów. Gitara posiada menzurę 24,75” i dostarczana jest w wysokiej klasy, czarnym futerale Epiphone wraz ze złotymi zaczepami paska Straplock Epiphone Exclusive.

W PRAKTYCE

Gitara prezentuje się bardzo estetycznie i stylowo, ciemny lekko wzorzysty top ożywiają złote akcenty osprzętu i ładnie ozdobione masą gałki. Od strony wykonania nie ma się w zasadzie do czego przyczepić. Lekko wyczuwalne jest przejście błyszczącego lakieru w satynową powierzchnię gryfu, ale w niczym to nie przeszkadza podczas grania. Gryf Prophecy Les Paul Custom Plus GX to konstrukcja niemal wyścigowa – jest dosyć wąski i ma spłaszczony lekko profil D, dzięki czemu wydaje się bardzo cienki. Przy niskiej akcji strun z powodzeniem posłuży do wirtuozerskich przebiegów, znacznie ułatwiając legatową grę lewej dłoni. Dodatkowo podstrunnicę zdobią bardzo efektowne markery z dwóch rodzajów masy perłowej, co na pewno docenią miłośnicy tego rodzaju estetyki.

Gitara dobrze wybrzmiewa i rezonuje, a po włączeniu do wzmacniacza od pierwszych dźwięków słyszalne są gibsonowskie w charakterze tony. Dwa oddzielne potencjometry rozłączające cewki otwierają całą paletę barw, które jeszcze dopieszczać można oddzielną regulacją głośności i tonów pickupów. Gryfowy 490R to konstrukcja bardzo zbliżona do klasycznych PAF – ciepłe, okrągłe tony bez przesadnego środka i z dobrą dynamiką. Co najważniejsze, nie czuć tu żadnej sterylności, barwa jest naturalna, lekko ‘drewniana’ i otwiera harmoniczne niuanse po dodaniu lżejszego gainu. Odłączenie cewki rozjaśnia barwę zmieniając charakter na singlowy, otrzymujemy zwiększenie klarowności w dole oraz plastyczną prezencję ale z zachowaniem bardziej ‘gibsonowskiego’ niż ‘stratowego’ charakteru.

Pojedyncza cewka znakomicie podkreśla harmoniczne i wydobywa detale gry solowej na średnim drivie. Przy takich możliwościach układu najwięcej opcji brzmieniowych czeka nas w środkowej pozycji przełącznika. Tu kombinacji jest naprawdę sporo, z dwoma humbuckerami, humbuckerem i singlem w obu konfiguracjach plus dwa single. Wszystkie różnią się znacznie od siebie ale oferują spójny, słyszalny w każdej z barw charakter Les Paula. Jedynie dwa single brzmią bardziej metalicznie, ale też znajdą zastosowanie w podkładowych, jasnych barwach akordowych. Wszelkie blues-rockowe ustawienia dają tu naprawdę sporo inspiracji, zarówno przy riffach jak i solówkach, a oddanie niuansów nie odbiega nawet od droższych modeli Gibson USA. Odczuwalna jest nieco mniejsza klarowność, ale Les Paul Custom Plus GX w wykonaniu Epiphone to już instrument dla gitarzystów poważnie podchodzących do gry i na pewno ceniących dobrą barwę.

Na deser zostaje mocniejszy, choć nie typowo high-gainowy humbucker 498T. Barwa na kanale drive ma zaskakujący sustain i miękką górę, która pomimo ciemniejszego charakteru potrafi być nasycona harmonicznymi, dynamiczny palm-muting nie przykrywa plastycznego środka. Przełączenie na pickup gryfowy zaokrągla jeszcze brzmienie w kierunku śpiewnych, długich dźwięków solowych o tłustym dole, który ładnie balansuje otwierająca się wraz z atakiem góra. Rozłączenie cewek dodaje agresywności i selektywności, a singlowa barwa oferuje nasycony, blues-rockowy sound z perkusyjnymi detalami, choć swobodnie można tu grać też mocne, rockowe riffy.

PODSUMOWANIE

Epiphone Prophecy Les Paul Custom Plus GX obecny już od ponad dekady na rynku, jest cały czas bardzo interesującym instrumentem dla gitarzystów szukających tradycyjnego Les Paula o poszerzonych możliwościach brzmieniowych i wyjątkowej wygodzie gry. Bardzo komfortowy gryf, efektowne wykończenie w kolorze Midnight Ebony oraz pickupy Gibson USA dostarczające cały przekrój rasowych soundów o rozpoznawalnym charakterze Les Paula nie rozczarują na pewno miłośników tego designu i brzmień.

www.epiphone.com
www.lauda-audio.pl

 

konstrukcja: set-in
korpus: mahoń
top: klon quilt
gryf: mahoń, SpeedTaper D, satynowy
progi: 24 jumbo
podstrunnica: heban
siodełko: grafitowe
skala: 24,75” (628 mm)
radius: 14”
szerokość gryfu: 42 mm (siodełko)
znaczniki pozycji: markery masa perłowa/abalon
układ elektryczny: 2 x humbucker – Gibson USA 490 R (gryf) i 490 T (mostek), 2 x VOLUME (push-pull coil-split), 2 x TONE, 3-pozycyjny przełącznik
mostek: LockTone Tune-o-matic ze strunociągiem
klucze: Grover
wykończenie: połysk Midnight Ebony
osprzęt: złoty
wyposażenie: futerał Epiphone, strap locki Epiphone Exclusive
Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
3 199.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
sierpień 2019
Kup teraz