PRS 2017 SE Zach Myers

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki PRS
Testy
2017-03-24
PRS - 2017 SE Zach Myers

Oferta PRS na 2017 rok obfituje w wiele nowych instrumentów, wśród których znalazły się również zasługujące na szczególną uwagę, należące do serii SE sygnowane gitary wieloletnich endorserów marki - PRS SE Tremonti, PRS SE Santana czy obecny w naszym teście, nowy odświeżony model PRS 2017 SE Zach Myers, będący kolejną już sygnaturą gitarzysty Shinedown.

 

Większość modeli SE 2017 posiada nowe logo na główce oraz nazwę modelu umieszczoną na osłonie otworu pręta regulacyjnego, w gitarach pojawiły się też przeprojektowane wersje pickupów.

BUDOWA


Zach już w wieku 15 lat wybrał PRS-a Custom 22, a w 2010 roku pojawił się jego pierwszy, sygnowany model PRS z serii SE, posiadający korpus solid body z trzema humbuckerami. W 2014 roku zespół PRS SE wspólnie z Zachem zaprezentował kolejny model noszący sygnaturę artysty - bardzo wyczekiwaną w serii SE konstrukcję semi-hollow z dwoma humbuckerami na pokładzie.

Tegoroczny PRS 2017 SE Zach Myers posiada dwuczęściowy, łączony centralnie mahoniowy korpus z wydrążoną komorą rezonansową, a na topie zastosowano gruby, profilowany klonowy top z efektownym fornirem z klonu płomienistego oraz otworem w kształcie f-ki. Góra wykończona jest na wysoki połysk w oryginalnym, zielonym odcieniu Trampas Green a tył korpusu pokrywa naturalny, transparentny lakier. Estetykę wzmacnia jeszcze naturalny binding klonu ładnie łączący się kolorystycznie z jasno-brązowym drewnem mahoniu. Gitara dostępna jest również w wykończeniu Vintage Sunburst.

Wklejany, mahoniowy gryf o profilu Wide Fat posiada bardzo przyjemne, matowe wykończenie - błyszczący lakier korpusu płynnie przechodzi w satynową powłokę na szyjce, by wrócić do połysku na główce. Palisandrowa podstrunnica mieści 22 precyzyjnie nabite progi średniej wielkości oraz klasyczne markery lecących ptaków wykonane z imitacji masy perłowej. Na naturalnie wykończonej główce ozdobionej nowym logo Paul Reed Smith SE znalazły się vintage’owe klucze o zielonych główkach, umieszczone po obu stronach w układzie 3+3.

Osprzęt uzupełnia niklowany, stały mostek PRS Stoptail zintegrowany ze strunociągiem. Układ elektryczny stanowią dwa humbuckery PRS SE 245 typu zebra obsługiwane 3-pozycyjnym przełącznikiem na górnym rogu oraz dedykowanymi parami potencjometrów głośności i tonów zakończonych ładnymi, przezroczystymi gałkami. Gitara dysponuje nieco krótszą skalą 24,5" (622 mm) i dostarczana jest w brązowym, wysokiej jakości, solidnym gig-bagu PRS SE.

W PRAKTYCE


Jak każda konstrukcja typu semi-hollow gitara oferuje mniejszą wagę, dzięki czemu nie musimy obawiać się o ból pleców podczas gry na stojąco, nie ma też problemów z wyważeniem instrumentu. PRS SE Zach Myers prezentuje się znakomicie, łącząc efektowny i ciekawy kolorystycznie top z jasnym, naturalnym tyłem. Wszystkie detale wykończone są na wysokim poziomie, uwagę zwraca też dodatkowe podcięcie na lewą rękę w dolnym rogu, ułatwiające dostęp do wysokich pozycji. Gryf nie należy do wyścigowych konstrukcji, jednak pomimo nieco bardziej tłustego profilu nie powoduje żadnego dyskomfortu, szczególnie że niska akcja strun zapewnia wygodę dla lewej dłoni.

W gitarze założone są cieńsze "dziewiątki", więc nie można przesadzać ze zbyt mocnym atakiem, choć w tej konfiguracji PRS SE Zach Myers przy dynamicznym ataku odzywa się bardzo sprężyście a dźwięki mają specyficzną, muzyczną kompresję skłaniającą do eksperymentów z artykulacją. Konstrukcja semi-hollow nie jest tu bynajmniej na pokaz - gitara brzmi wyjątkowo dobrze akustycznie, co też o razu słychać po podłączeniu do wzmacniacza. Pickupy SE 245 bazują na klasycznych konstrukcjach vintage i bardzo dobrze odzwierciedlają naturalną barwę instrumentu. Przetwornik gryfowy ma klarowny, niedominujący dół a lekko wycofany, bardzo przyjemny środek uzupełnia subtelna prezencja podkreślająca akustyczny charakter semi-hollow. Mahoniowy korpus dodaje pełnego, niższego środka, który balansowany jest jaśniejszym pasmem grubego, klonowym topu.

Co najważniejsze słyszalny jest "drewniany" charakter instrumentu przenoszący się na wzmacniacz. Czyste akordy brzmią miękko i czytelnie, a przy mocniejszym ataku mamy do czynienia z dynamicznym, ciepłym środkiem. Połączenie przetworników otwiera wyższą górę, pojawia się znane z konstrukcji solidbody Gibsona czy PRS-a lekko nosowe, rozpoznawalne brzmienie, idealne do rozłożonych arpeggio czy dynamicznych, funkowych riffów. Operowanie samymi pokrętłami głośności pozwala bardzo użytecznie skorygować barwę - rozjaśnić górę i zmienić środek przy skręceniu pickupu gryfowego lub dodać okrągłego, niższego środka po zdjęciu o 2 lub 3 działki na skali gałki humbuckera mostkowego. Przy barwie crunch PRS Zach Myers jeszcze lepiej oddaje niuanse artykulacyjne, góra ładnie oddycha, w barwie jest też więcej powietrza w porównaniu do konstrukcji solidbody. Bez problemu ustawimy tu okrągłe, bluesowe tony o szklistej prezencji a dodając gainu przejdziemy w nasycony blues-rock czy bardziej agresywne, selektywne brzmienie klasycznego rocka.

Na kanale drive gitara pokazuje jeszcze większy potencjał - palm muting w riffach znakomicie łączy tłusty, nasycony dół z klarownym konturem dodającym perkusyjności. Solowe dźwięki humbuckera mostkowego cechują się bogatymi harmonicznymi i długim sustainem, a mahoniowy korpus dodaje tłustych tonów w niskim środku. Barwa gdzieś w tle ma słyszalny, lekko akustyczny środek a przy okazji nic się nie sprzęga na high-gainowej barwie. Tu już w zależności od ustawień wzmacniacza ustawimy zarówno nowoczesne soundy rockowe jak i bardziej agresywne, nawet metalowe brzmienia.

PODSUMOWANIE


Należący do nowej kolekcji sygnowanych gitar, PRS 2017 SE Zach Myers jako przedstawiciel korpusu singlecut wyróżnia się obok oryginalnego wykończenia wzorzystego topu konstrukcją semi-hollow, łączącą sustain pełnych korpusów z naturalnym, akustycznym rezonansem i śpiewnym, miękkim środkiem oferowanym przez wydrążoną, rezonansową komorę. Testowaną i produkowaną w Korei sygnaturę Zacha Myersa w zasadzie pod każdym względem można określić mianem profesjonalnego instrumentu, oferującym obok pieczołowitego wykończenia i wygody gry równie dobre brzmienie, które sprawdzi się w szerokim spektrum stylistycznym - od naturalnych, czystych barw, przez bardzo ładnie oddające artykulację brzmienia z rejonów blues-rockowych po nasycony high-gain.

www.fxmusic.pl
www.prsguitars.com

 

Seria: SE Signature (2017)
Konstrukcja: Semi-Hollow Singlecut
z pojedynczym otworem F
Płyta wierzchnia: Profilowany klon
z fornirem z klonu płomienistego
Korpus: Mahoń
Progi: 22
Markery: Ptaki
Menzura: 24.5" (622mm)
Szyjka: Mahoń - Satynowe wykończenie,
profil Wide Fat
Podstrunnica: Palisander
Mostek: regulowany PRS Stoptail
Klucze: Vintage
Osprzęt: Niklowany
Przetworniki: 2 x humbucker PRS SE
245 (Treble i Bass)
Regulacja: 2 x VOLUME, 2 x TONE,
3-pozycyjny przełącznik
Wykończenie: Trampas Green


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Dystrybutor