JACKSON JS32Q Dinky Arch Top

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki JACKSON
Testy
2015-12-29
JACKSON - JS32Q Dinky Arch Top

Założona w 1980 r. przez Grovera Jacksona firma Jackson Guitars and Basses od początku istnienia wytwarzała instrumenty przeznaczone przede wszystkim do ciężkich brzmień, łatwo rozpoznawalne dzięki charakterystycznej asymetrycznej główce stosowanej w większości modeli.

Od 2002 r. jej właścicielem jest korporacja Fender. Modele z serii Dinky, czyli "Double income, no kids yet", co oznacza "podwójny dochód, jeszcze bez dzieci", już dawno przestały wymagać takich warunków finansowych z powyższego hasła. Choć ceny najdroższych modeli osiągają kilka tysięcy, to poniżej 2000 złotych, również znajdziemy godne uwagi instrumenty, czego przykładem jest przedstawiona gitara wyposażona w kilka ciekawych rozwiązań podnoszących jej estetykę i funkcjonalność.

Lipowy korpus zdobi fornir z wzorzystego klonu, którego charakter wydobywa cieniowane wykończenie błyszczącym lakierem poliuretanowym. Arch top w nazwie modelu oznacza wypukły przód korpusu, w odróżnieniu od najbardziej popularnych prostych korpusów Dinky. Dodatkowe ukośne sfrezowania pojawiły się też przy wycięciach korpusu. Jednoczęściowa klonowa szyjka ma doklejoną główkę dobrze znaną metodą scarf joint. Całość jest przykręcona do korpusu 4 śrubami zakotwiczonymi w stalowej blaszce. Korpus z tyłu w okolicach łączenia jest nieco odchudzony, dzięki czemu blaszka nie wystaje poza jego tylny profil, a jak przystało na gitarę z gatunku superstrat, nie zabrakło szerokiego profilowania pod żebra. Podstrunnica z palisandru ma zmienny promień rosnący od 12 cali przy główce do 16 przy ostatnim z 24 progów w rozmiarze jumbo. Rolę ich oznaczeń pełnią drapieżnie wyglądające markery określane jako "zęby rekina" wykonane ze sztucznej masy perłowej.

Na osprzęt w czarnym kolorze składa się komplet kluczy olejowych Jackson, blokada strun z trzema klockami tradycyjnie przykręconymi śrubami na klucz imbusowy, oraz most z dwustronnym wibratorem - konstrukcja wyprodukowana przez Jacksona na licencji Floyd Rose. Zaczepy paska to popularne kołki w dzwonkowatym kształcie. Dwa mocne humbuckery z magnesami ceramicznymi zaprojektowane u Jacksona zdobią białe logotypy, a całość jest zamontowana w prostokątnych ramkach. Wspólna kontrola barwy i głośności współpracuje z trójpozycyjnym ślizgowym przełącznikiem przetworników.

Gitara robi bardzo dobre wrażenie wizualne - rzeźbiony przód ozdobiony wzorzystym klonem, dodatkowo podkreślony barwami lakieru sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z instrumentem z wyższej półki niż wynika to z plakietki z ceną. Profilowany korpus znakomicie przylega do ciała, spłaszczony gryf i progi w rozmiarze jumbo umożliwiają bardzo szybką grę z precyzyjną kontrolą intonacji podczas wibrata i podciągnięć strun. Metalowe grawerowane gałki zapewniają pewny chwyt i precyzyjną kontrolę ustawień potencjometrów, w szczególności granie z charakterystycznym opóźnionym atakiem i zwiększaniem głośności poszczególnych dźwięków. Tremolo pracuje pewnie, miękko i bez zacięć, precyzyjnie wracając do pozycji wyjściowej.

Jak przystało na mocne dwucewkowe przetworniki z magnesami ceramicznymi, na kanale czystym dźwięk jest wyraźny i nośny, a pełnię możliwości gitara pokazuje na dużej czułości wzmacniacza. Na przesterze dźwięk jest nasycony i nośny, a wybrzmienie zaskakująco długie i wyrównane. Przetworniki dają trzy wystarczająco zróżnicowane rockowe brzmienia, bez zbytniej nosowości przy gryfie i niepotrzebnej piskliwości przy mostku. Pojawia się rasowy, mocny i zwarty w dole dźwięk, godny instrumentu kosztującego dwa razy więcej. W tej klasie cenowej to naprawdę porządne rockowe wiosło.

www.jacksonguitars.com

 

Korpus: lipa
Gryf: klon
Podstrunnica: palisander
Progi: 24 Jumbo
Układ elektryczny: Jackson High
Output Humbucking × 3, przełącznik
3-pozycyjny, VOLUME, TONE
Mostek: Floyd Rose Licensed Jackson
Double Locking Tremolo
Klucze: olejowe Jackson Sealed
Die-Cast
Wykończenie: Transparent Amber


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5