BEHRINGER V-Tone Guitar Pack (zestaw)

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki BEHRINGER
Testy
2006-02-01
BEHRINGER - V-Tone Guitar Pack (zestaw)
Do testu otrzymałem zestaw gitarowy Behringer V-Tone Guitar Pack, w którego skład wchodzi gitara elektryczna, wzmacniacz o mocy 15W (z analogowym modelowaniem wzmacniaczy gitarowych), przewód, pasek, 3 kostki, miękki pokrowiec na gitarę, instrukcja obsługi wzmacniacza i gitary oraz tabela chwytów akordowych. Można więc stwierdzić, że jest to kompletny zestaw startowy dla gitarzysty

GITARA

Behringer V-Tone Guitar Pack to model stylizowany na Fendera Stratocastera. Korpus instrumentu ma kolor czarny i posiada białą maskownicę. Szyjka ma 22 progi. Do jej budowy użyto jasnego drewna przypominającego klon, o matowym wykończeniu (prawdopodobnie jest to jakiś azjatycki odpowiednik tego właśnie gatunku drewna). Gitara ma chromowane klucze w zamkniętych obudowach. Mostek to standardowe rozwiązanie, znane ze Stratocastera. Na układ elektroniczny składają się trzy przetworniki typu single-coil, pięciopozycyjny przełącznik oraz 3 potencjometry: 1×VOLUME, 2×TONE. Lakier, którym pokryto korpus, został nałożony bardzo starannie i wygląda solidnie. Szyjka natomiast sprawia wrażenie, jakby w ogóle nie została polakierowana.

WZMACNIACZ

Wzmacniacz to niewielkich wymiarów combo z ośmiocalowym głośnikiem o mocy 15W. Konstrukcja tego comba jest oparta na analogowym układzie modelowania wzmacniaczy gitarowych. Na przednim panelu umieszczono następujące wejścia: INPUT (złącze typu jack do podłączenia instrumentu), CD INPUT (złącze dla zewnętrznego źródła dźwięku) oraz HEADPHONE (gniazdo słuchawek). Znajdziemy tu również potencjometry: DRIVE (do regulacji czułości wzmacniacza), trzy potencjometry korekcji barwy (LOW, MID, HIGH), a także MASTER (do ustalenia poziomu głośności). Ponadto mamy tu zestaw trzech trójpozycyjnych przełączników: AMP (służący do wyboru jednego z trzech klasycznych brzmień wzmacniaczy gitarowych: TWEED, BRITISH i CALIFORNIAN), MODE (do wyboru trzech ustawień dla danego rodzaju wzmacniacza: CLEAN, HI GAIN, HOT) oraz SPEAKER (do wyboru jednej z trzech symulacji głośników: UK 4x12" w zamkniętej zabudowie, US 2x12" w otwartej obudowie oraz FLAT). Oprócz wymienionych elementów, na obudowie znajduje się dioda LED, sygnalizująca włączenie wzmacniacza oraz włącznik zasilania. Można dodać, iż wykończenie urządzenia jest bardzo estetyczne wizualnie.

JAK TO BRZMI?

Po podłączeniu gitary do wzmacniacza byłem mile zaskoczony, zwłaszcza brzmieniem tego drugiego. Dźwięk wydobywający się z tego małego piecyka jest zadziwiająco plastyczny i posiada charakterystyczne dla lampowych układów ciepło. Mały głośnik, i to z otwartą obudową, generuje sporą ilość niskich tonów. Moc 15W może okazać się zbyt mała w warunkach scenicznych, jednak w domowym zaciszu poddałem się już po ustawieniu gałki MASTER na wartości 6 (w skali 10-stopniowej). Myślę, że to wystarczy na próbach, a nawet na koncercie w małym klubie. Istnieje ponadto możliwość wykorzystania wyjścia słuchawkowego do podłączenia się do zestawu PA. Ciekawym rozwiązaniem jest wejście CD, które służy do ćwiczenia wraz z muzyką. Można je również wykorzystać jako wejście dla zewnętrznego symulatora wzmacniaczy, takich jak V-Amp lub POD.

Jeśli chodzi o gitarę, jej brzmienie niewątpliwie zależy od odpowiedniej regulacji i doboru strun. Do układu elektronicznego nie mam zastrzeżeń. Brzmienie przetworników jest wprawdzie dalekie od tego, które znamy z klasycznego Stratocastera, zachowuje jednak poziom innych brzmień je naśladujących, dostępnych na rynku.

Jedyna rzecz, która denerwuje, to wystające krawędzie progów. Kilka minut gry na tym instrumencie zaowocowało pościeranym naskórkiem - na szczęście obeszło się bez krwi. No cóż… drewno, z którego buduje się gitary, powinno być sezonowane od kilku do kilkunastu lat (im dłużej i wolniej schnie materiał, tym lepiej). W tak niskobudżetowej produkcji jest to po prostu niemożliwe, zresztą widziałem wystające progi również w nowych gitarach z wyższej półki. Po pewnym czasie, jeśli instrument jest przechowywany w odpowiednich warunkach, drewno dosycha i progi "chowają się".

CZY MOŻNA JESZCZE TANIEJ?

Sądzę, że specjaliści z firmy Behringer doszli do mistrzostwa w obniżaniu kosztów produkcji swoich wyrobów. Co ciekawe, udaje im się przy tym zachować całkiem niezłą jakość produktów. Nie wiem, czy można ten próg jeszcze obniżyć, ale niewidzialna ręka wolnego rynku działa, jak widać, z czego nam, konsumentom, wypada się tylko cieszyć. Behringer V-Tone Guitar Pack jest tego najlepszym przykładem. Gitara elektryczna z pokrowcem, paskiem, przewodem, kostkami i wzmacniaczem to z pewnością doskonały pomysł na prezent dla każdego początkującego gitarzysty.

Rafał Rogulski
 
DANE TECHNICZNE GITARY
Korpus: olcha; Gryf: klon, przykręcany; Progi: 22;
Klucze: Fender Standard Cast; Mostek: Vintage Vibrato;
Przetworniki: 3 single
DANE TECHNICZNE COMBO GM108
Moc: 15W/4Ohm; Głośnik: 8"/4Ohm; Wymiary: 322×357×162mm
(W×S×G); Waga: 5,15kg


 
Wynik testu
Funkcjonalność:
4
Wykonanie:
4
Brzmienie:
4
Jakość / Cena:
4
Posłuchaj Testowany sprzęt