HAGSTROM Hagström Tremar Swede

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki HAGSTROM
Testy
2013-10-02
HAGSTROM - Hagström Tremar Swede

Hagström to szwedzka firma, która może poszczycić się wyjątkowo bogatą i długą tradycją w zakresie produkcji gitar - pierwszy instrument opuścił fabrykę już w 1958 roku, choć sama marka powstała jeszcze wcześniej.

Od początku w produktach Hagströma widoczna była tendencja do wprowadzania wyjątkowych, niespotykanych u innych producentów rozwiązań, i to zarówno konstrukcyjnych, jak i wzorniczych. Wprawdzie w roku 1983 fabryka musiała wstrzymać produkcję z powodu kłopotów finansowych, ale 19 lat później z powodzeniem powróciła na rynek.

Poza gitarami Hagström zajmował się również produkcją wielu innych urządzeń, takich jak efekty, miksery, wzmacniacze czy nawet głośniki. W ofercie tej firmy można znaleźć szeroki asortyment gitar elektrycznych, basowych i akustycznych. Wśród gitar elektrycznych znajdziemy cztery podstawowe serie: Northen, Vintage, Select oraz Ultralux. Obecnie instrumenty tej marki wytwarzane są w Chinach. Modele Swede oraz Super Swede (wcześniej Swede DeLuxe) były wzorowane na Les Paulu, a ich produkcja odbywała się w latach 1970-1983.

Testowany w tym miesiącu model jest jednym z przedstawicieli nowej linii instrumentów bazujących na tamtych rozwiązaniach. Aktualnie w skład grupy gitar Swede wchodzą: Swede (wersja klasyczna), SE, Swedie, Select Swede, Select Swede Burl oraz Tremar Swede. Ta ostatnia jako jedyna posiada mostek ruchomy, natomiast pozostałe uzbrojone są w firmowy strunociąg Hagström Stop Tail. Tremar Roller Bridge, bo tak nazywa się to wibrato, jest przykładem klasycznego mostka ruchomego typu vintage.

Wszystkie gitary elektryczne oraz basowe z logo Hagströma są wyposażone w opatentowany pręt napinający gryf o nazwie H-Expander. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie wyjątkowo niskiej akcji strun przy zachowaniu odpowiedniej sztywności gryfu. Producent zapewnia, że H-Expander przyczynia się również do wydłużenia sustainu i stworzenia specyficznego brzmienia określanego jako "Hagström tone".

BUDOWA


Gitara jest dostępna w kilku opcjach kolorystycznych: BLK Black Gloss (testowana w tym miesiącu), CRD Cream Red, WCT Wild Cherry Transparent oraz WHT White. Uwagę zwraca solidne wykonanie, a także duża waga instrumentu, bowiem Hagström Tremar Swede zbudowany jest z solidnego kawałka drewna. Czarne wykończenie doskonale komponuje się z chromowanym osprzętem. Klasyczny kształt korpusu dobrze koresponduje z równie dostojnym designem główki instrumentu. Dodatkowego uroku gitarze dodaje gustowne logo (a właściwie herb) producenta z napisem "Swedish Design", które w części zostało pokryte czerwonym lakierem. Motyw ten umieszczono na płytce mostka tuż przy krawędzi korpusu. Całość uzupełnia kremowy binding otaczający korpus gitary. Pod względem estetycznym nie ma się do czego przyczepić, a wszystkie elementy są do siebie dobrze dopasowane.

Do wykonania podstrunnicy wykorzystano materiał o nazwie Resinator. Jest to kompozyt drewniany mający w założeniu zminimalizować ryzyko występowania wilków, dający czysty i stabilny ton, a także lepsze przenoszenie wysokich tonów. Jeśli chciałoby się porównać ten materiał do jakiegoś popularnego gatunku drewna, to pierwszy na myśl przychodzi heban.

Na układ elektryczny składają się dwa przetworniki Custom 58 zbudowane w oparciu o magnesy AlNiCo 5, cztery potencjometry (dwa VOLUME i dwa TONE), 3-pozycyjny przełącznik przetworników oraz dodatkowo filtr dolnoprzepustowy obsługiwany za pomocą kolejnego przełącznika. Pokaźną część korpusu zajmuje efektownie wyglądający mostek ruchomy Tremar Roller Bridge. Jest to konstrukcja bazująca na rozwiązaniu Paula Bigsby’ego, w której struny nawinięte są na specjalny wałek z nawierconymi otworami pełniącymi rolę zaczepów strun. Ruch wałka powodowany jest przez ramię z grubego i odpowiednio wyprofilowanego płaskownika zakończonego estetyczną masywną tuleją ułatwiającą operowanie całym układem.

Siodełko wykonano z materiału Tusq firmy Graph Tech, czyli z kompozytu znanego z dobrych własności akustycznych (duży sustain, dobre przenoszenie drgań strun na podstrunnicę) i mechanicznych (stabilność stroju). Siodełko zostało specjalnie przygotowane według wymagań firmy Hagström, czyli w taki sposób, aby zachować optymalne odległości pomiędzy strunami oraz niską akcję. Na główce umieszczono sześć kluczy firmowych o przełożeniu 18:1 uzbrojonych w gustowne motylki nawiązujące kształtem do łagodnych linii korpusu. Strojenie przebiega bez problemów, klucze pracują bez wyczuwalnych luzów.

BRZMIENIE


Zgodnie z obietnicą producenta testowany Hangstrom rzeczywiście odznacza się ponadprzeciętnym sustainem. Jednocześnie gitara ma ostry atak i ładnie reaguje na zróżnicowaną artykulację. Ciekawie prezentuje się też pokładowy filtr, dzięki któremu można ocieplić brzmienie, nadając mu jazzowy posmak, który daje wspaniałe efekty szczególnie w połączeniu z typowymi dla tej gitary ciągnącymi się dźwiękami. Długi czas wybrzmiewania to zdecydowanie najmocniejsza strona testowanej gitary. Praktycznie w każdej pozycji dźwięki nie tylko nie gasną, ale i spokojnie wybrzmiewają, co przy większej głośności ułatwia uzyskiwanie ładnych wzbudzeń.

Przetwornik przy gryfie daje bardzo ciepłe, zaokrąglone brzmienie, choć brakuje mu nieco selektywności. Za to pickup przy mostku radzi sobie pod tym względem lepiej, oferując jednocześnie ostre, nasycone brzmienie o silnym ataku. Jasna góra pasma wymaga nieco pracy z korektorem, jednak ogólnie da się je ujarzmić. Instrument najlepiej czuje się w zakresie środkowego i niskiego obszaru częstotliwości. Podczas gry na przesterze daje to pełne brzmienie o dużej dynamice. Wspaniale brzmią mocne nasycone akordy oraz długie lejące się dźwięki, gitara oferuje wyjątkowo zwarty i ciepły ton. Swede to świetny instrument dla rockowych purystów ceniących sobie to, co w gitarze elektrycznej daje z reguły najwięcej radości, czyli grę solidnych riffów i rasowych fraz solowych, w których nie brakuje brudnych współbrzmień.

Warto dodać, że wygoda gry jest tu zaskakująco duża, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę spory profil gryfu. Wygodę tę z pewnością docenią gitarzyści o dużych dłoniach, dla których praca z cieńszymi gryfami może być źródłem dyskomfortu.

PODSUMOWANIE


Producent dużą wagę przykłada do stosowania własnych rozwiązań konstrukcyjnych. W tej jednej gitarze mamy ich aż kilka, począwszy od kompozytu Resinator, z którego wykonano podstrunnicę, poprzez pręt napinający H-Expander, a skończywszy na przetwornikach Custom 58. Hagström Tremar Swede posiada swój własny indywidualny charakter brzmieniowy, jest godny polecenia gitarzystom poszukującym solidnego instrumentu o stylistyce sprzed kilkudziesięciu lat z charakterystycznym mostkiem ruchomym vintage, którego obsługa może być bardzo ciekawym doświadczeniem dla tych wszystkich, którzy przyzwyczajeni są do współczesnych, ultranowoczesnych konstrukcji. Brzmienie gitary jest piękne, jej odpowiedź na artykulację przyzwoita, a stosunek jakości do ceny dobry. Gitara sprawia wrażenie bardzo solidnie wykonanej i masywnej. Każdy element wykończenia został doskonale dopasowany do całości. Na uwagę zasługuje elegancka stylistyka, która daje poczucie obcowania nie tylko z solidnym instrumentem, ale i z całą historią związaną z gitarami marki Hagström.


konstrukcja: set-in
gryf: mahoń
podstrunnica: Resinator
radius podstrunnicy: 15"
znaczniki pozycji: Hagström Pearl Block
pręt napinający: H-Expander
skala: 24,75" (628 mm)
siodełko: Graph Tech Black Tusq XL
progi: 22
klucze: Hagström 18:1 Die Cast
mostek: Tremar Roller Bridge
przetworniki: 2x Hagström Custom 58
regulatory: 2x VOLUME, 2x TONE
przełącznik przetworników: 3-pozycyjny
produkcja: Chiny


Sławomir Sobczak

Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Posłuchaj Testowany sprzęt
Dystrybutor