KEMPER Profiler Player

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki KEMPER
Testy
2024-10-08
KEMPER - Profiler Player

Kemper sporo namieszał wprowadzając „klonowanie” wzmacniaczy i odtąd wiele firm podążyło tym śladem. Jak się wyróżnić w tłoku konkurencyjnych konstrukcji? Np. zmniejszając rozmiary urządzenia. Dzięki łódzkiemu Guitar Center testujemy najnowsze dziecko tej marki, czyli Profilera w wersji Player…

Trzeba przyznać, że wprowadzenie Kempera Profilera w 2011 roku było przełomowym wydarzeniem na rynku cyfrowego modelowania wzmacniaczy. Do tego czasu korzystaliśmy z oprogramowania uzyskując różne rezultaty. Radykalne podejście Christopha Kempera polegało na wykorzystaniu autorskiego oprogramowania do wydobycia „DNA” brzmienia dowolnego wzmacniacza i zapisania go jako unikalny model (Profil), który można następnie modyfikować za pomocą korekcji, efektów itd. Od samego początku Kemper wywoływał różne opinie – niektórzy gitarzyści go rozumieli, inni nie – ale z czasem jego kluczowe oprogramowanie zostało znacznie rozwinięte i ulepszone. W efekcie Kemper dotrzymuje kroku konkurencji i nadal liczy się na rynku, wprowadzając nowe koncepcje, takie jak Liquid Profiles, i oferując niezwykle potężne nowe produkty, takie jak podłogowy Profiler Stage i Kabinet. Oprogramowanie Rig Manager zostało również rozszerzone na urządzenia mobilne z Androidem i iOS.

Obecnie pojawił się kolejny dodatek w portfolio firmy, który będzie szczególnie interesujący dla użytkowników pedalboardów: Profiler Player. Jak sugeruje nazwa, jest to kompaktowa wersja Kempera, która skupia się na odtwarzaniu ulubionych profili (z tysięcy dostępnych) w ograniczeniu do czterech slotów na efekty. Solidna, gotowa na scenę konstrukcja wygląda podobnie jak Profiler Stage, ale jest wykonana ze stalowej obudowy malowanej grafitowym kolorem i zielono-szarymi nakładkami. Złożona konstrukcja jest skomplikowana, ale perfekcyjnie wykonana, z perforowaną płytą wentylacyjną na spodzie.

Na górnym panelu znajdują się obrotowe kontrolery z wbudowanymi przełącznikami do FX, Master Volume, Gain, Bass, Middle i Treble oraz poziomu Rig Volume. Podświetlane przyciski umożliwiają wybieranie i edytowanie różnych funkcji, w tym Bluetooth i Wi-Fi, a trzy przypisywalne wytrzymałe przełączniki nożne zapewniają dodatkową kontrolę.

Na tylnym panelu znajdziesz podstawowe złącza: pojedyncze wejście instrumentu, stereofoniczne wyjścia, gniazdo pedału ekspresji oraz wyjście słuchawkowe, a także zbalansowany XLR. Są też dwa porty USB: Typu A do aktualizacji i tworzenia kopii zapasowych oraz Typu B do nagrywania, MIDI i połączenia z Rig Managerem na komputerze. Na prawym końcu tylnego panelu jest gniazdo zasilacza zewnętrznego oraz miejsce na blokadę Kensington. Profiler Player wygląda solidnie, a za atrakcyjną powłoką kryje się wytrzymały sprzęt gotowy do profesjonalnego użycia na pedalboardzie. 

 

WRAŻENIA

Sprawdziliśmy Profiler Player z naszym standardowym Les Paulem i Stratocasterem podłączonym do budżetowego interfejsu audio PC, korzystając z wyjść USB i zbalansowanego XLR. Włączenie Kempera trwa około 12 sekund, a diody LED banku i patchy świecą na biało, tworząc stopniową drabinkę postępu. Po zakończeniu procesu uruchamiania diody LED zmieniają się, wskazując, że Kemper jest w trybie aktywnym i gotowy do użycia.

Fabrycznie załadowane brzmienia Rigs są w większości bardzo imponujące i obejmują szeroki zakres tonów inspirowanych amerykańskimi i brytyjskimi wzmacniaczami. Doskonale wpasowują się w miks na żywo i w studiu, zazwyczaj bez konieczności większych zmian. Efekty wahają się od bardzo dobrych do znakomitych, a szczególnie warto zwrócić uwagę na emulator głośnika obrotowego i niektóre pogłosy.

Nie ma wyświetlacza, więc na pierwszy rzut oka jesteś zależny od kolorowych diod LED na panelu. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, musisz połączyć go z aplikacją Rig Manager poprzez USB lub wbudowane Wi-Fi. Podłączenie smartfonu jest szybkie, łatwe i zapewnia natychmiastową kontrolę oraz informacje zwrotne, chociaż mniejszy ekran wymaga sporo przesuwania i stukania palcem. Na dużym ekranie komputera jest z tym znacznie łatwiej.

W tym momencie staje się jasne, że przeczytanie całego 165-stronicowego podręcznika obsługi jest niezbędne; na szczęście, gdy przyzwyczaisz się do sposobu działania, „flow” pracy staje się logiczny, a urządzenie łatwiejsze w użyciu. Profiler Player może przechowywać 50 rigów w 10 bankach po pięć, a wielokolorowe diody LED zmieniają się z czerwonego, zielonego, fioletowego, niebieskiego i żółtego, aby poinformować cię, w którym banku jesteś. Trzy przełączniki nożne można ustawić na kilka różnych sposobów. Jednak tryb domyślny jest najbardziej użyteczny, ponieważ zewnętrzne przyciski przełączają profile i banki w górę i w dół, a środkowy przycisk włącza i wyłącza efekty. Większość pokręteł obrotowych ma dodatkowe funkcje dostępne po ich naciśnięciu; na przykład wciśnięcie pokrętła Gain uruchamia bramkę szumów wejścia. Bramka szumów w Profile Player jest doskonała, co ułatwia wyciszenie dodatkowego szumu przy użyciu single coil w ustawieniach z wysokim gainem. Sprzęt dobrze współpracuje z zewnętrznymi kostkami, choć nie ma tu wbudowanej pętli FX.

PODSUMOWANIE 

Coraz więcej osób mówi, że technologia cyfrowa w końcu osiągnęła dojrzałość, jeśli chodzi o wzmacniacze gitarowe. Profile nagrane profesjonalnie i załadowane w Profiler Player są bardzo autentyczne i wzbogacone o wysokiej jakości efekty. W zestawie znajdziesz coś z każdego gatunku, od folkowej akustyki przez jazz, country, klasyczny rock aż po wszystkie odłamy metalu. A jeśli nadal nie znajdziesz niczego, co ci odpowiada, zawsze możesz przeszukać tysiące profili Kemper dostępnych online (choć w ramach ograniczeń czterech modułów efektów: dwóch przed i dwóch po ustawieniach wzmacniacza). Kompaktowe wymiary Profilera Playera oznaczają, że zmieści się na większości pedalboardów, ale zwróć uwagę na zasilacz, który przy starcie wymaga 2,5 ampera, znacznie ograniczając wybór zasilania zewnętrznego. Brak wyświetlacza i zależność od kolorowych diod LED oznacza również, że urządzenie nie jest tak łatwe w użyciu na żywo jak pozostałe produkty tej marki. Jednak w studio, z podłączonym Rig Managerem na dużym ekranie, jest to potężne narzędzie, które zapewnia mnóstwo frajdy. Najlepiej wybrać się do GuitarCenter.pl i sprawdzić na własnej skórze, co w trawie piszczy.

Wynik testu
Cena
2 990.00 zł