ELECTRO-HARMONIX Soul Food

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki ELECTRO-HARMONIX
Testy
2019-04-17
ELECTRO-HARMONIX - Soul Food

W ciągu pięciu dekad zespół Electro-Harmonix zaprezentował światu i wprowadził do swojej oferty chyba każdą możliwą odmianę efektów obejmujących szeroką dziedzinę gitarowego przesterowania.

Jedną ze stosunkowo niedawnych, i również ciekawszych kreacji jest overdrive Soul Food, będący znacznie bardziej dostępną cenowo wersją chyba jednego z najbardziej legendarnych i popularnych gitarowych pedałów, za jaki uchodzi Klon Centaur. Chociaż jest on już nieprodukowany, można znaleźć na aukcjach egzemplarze kosztujące w okolicach 2000 dolarów, co przekracza raczej możliwości finansowe większości gitarowych śmiertelników. Centaur jest niezwykle ceniony za organiczne, transparentne i oddające niuanse gry brzmienie overdrive, które firma EHX zamknęła w wielokrotnie tańszej kostce Soul Food, obecnej w naszym teście dzięki łódzkiemu sklepowi Guitar Center.

Podobnie jak oryginalny Centaur, EHX Soul Food wykorzystuje wzmacniacze operacyjne TL072, oraz kontrolę gainu działającą bardziej interaktywnie wraz z potencjometrem głośności. Efekt umieszczono w kompaktowej, metalowej obudowie o surowym wykończeniu, z kremową naklejką na froncie, ożywianą przez dużą, czerwoną nazwę stompboxu. Gniazda wejścia i wyjścia umieszczono przeciwlegle po bokach, wejście zasilania na górnej ściance. Prosta obsługa sprowadza się do gałek VOL, DRIVE i TREBLE wiadomego przeznaczenia, a zasilanie może odbywać się zarówno poprzez zasilacz 9,6 V DC-200 (w zestawie) jak i wewnętrzną baterię. O włączeniu informuje czerwona dioda a przełącznik może działać w trybie true lub buforowanego bypassu. Po odkręceniu wyposażonego w cztery gumowe nóżki spodu obudowy opcję tę możemy wybrać mini-przełącznikiem na płytce.

W PRAKTYCE

Soul Food podobnie jak Centaur dzięki transparentnemu układowi sprawdzi się idealnie jako klasowy clean boost. Przy gainie na minimum, głośności w okolicach godziny 10:00 i TREBLE w neutralnej pozycji otrzymujemy niemal bazową barwę jak przy wyłączonym efekcie, czuć może minimalnie jaśniejszy ton. Po zwiększeniu VOL ustawiamy odpowiednie do włączonego kanału wzmacniacza podbicie. Na czystej barwie pojawia się leciutkie przełamanie i reagujące żywiej na atak harmoniczne, a charakter górnego pasma możemy jeszcze kształtować dedykowaną gałką. Po dodaniu DRIVE pojawia się lekkie, dynamiczne i pięknie podkreślające niuanse bluesowe przesterowanie, a wraz ze zwiększaniem gainu dojdziemy do artykulacyjnego overdrive’u o bogatych overtonach.

Barwa robi się też jaśniejsza, co łatwo można ocieplić regulatorem wysokiego pasma, nie tracąc jednocześnie definicji w dole pasma. Nawet przy maksymalnym ustawieniu DRIVE nie tracimy charakteru instrumentu oraz wzmacniacza, a mocny atak otwiera barwę w kierunku bardziej agresywnego charakteru z bogatymi harmonicznymi. Po lekkim skręceniu góry otrzymamy nawet okrągłą barwę solową w stylu Erica Johnsona czy Larry’ego Carltona. Plastyka reakcji barwy na dynamikę gry stoi tu na najwyższym poziomie. Soul Food sprawdza się w zasadzie w każdym zastosowaniu, od czystego, transparentnego podbicia, przez klasowy overdrive po dodatkowe dopalenie kanału wzmacniacza lub umieszczonej za nim, innej kostki overdrive/ distortion.

PODSUMOWANIE

EHX Soul Food jest prostym w obsłudze i jednocześnie bardzo funkcjonalnym narzędziem, które przy odpowiednich ustawieniach, dzięki bardzo transparentnemu układowi i wysokiej dynamice może funkcjonować zarówno jako podbicie na wielu poziomach gainu jak i samodzielny overdrive o rasowym, teksańskim charakterze i bardzo dobrej klarowności oraz plastycznej reakcji na atak w struny. Godny naśladowca słynnego Klona Centaur, dostępny dodatkowo w bardzo atrakcyjnej cenie.

www.ehx.com
www.guitarcenter.pl

 

Regulatory: VOL, DRIVE, TREBLE
Przyłącza: INPUT, AMP, 9V DC
Bypass: True lub Buffered
Zasilanie: 9,6V DC (zasilacz w zestawie)
Wymiary: 70 x 115, x 54
Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
6
Cena
359.00 zł
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
luty 2019
Kup teraz