BOSS RC-1

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki BOSS
Testy
2015-05-18
BOSS - RC-1

Pierwszy looper w ofercie Bossa - RC-20 - pojawił się w 2001 r. i otwierając przed muzykami nowe horyzonty szybko zdobył popularność.

Opisywany RC-1 to obecnie najprostszy model, a pozostałe to: RC-3 z dużą pamięcią, portem USB i podkładami rytmicznymi, RC-30 z dwiema pętlami stereo, RC-300 z trzema pętlami stereo i procesorem efektów, oraz RC-505 rozbudowany looper biurkowy z aż pięcioma śladami stereo, przeznaczony głównie dla wokalistów, beatboxerów, DJ-ów.

RC-1 zawiera niezbędne minimum, czyli możliwość rejestrowania i odtwarzania wielogłosowych sekwencji. Efekt działa w pełnym trybie stereo, czyli posiada dwa wejścia i dwa wyjścia. Pamięć pozwala na rejestrację maksymalnie 12 minut muzyki. Do sterowania służy zaledwie jeden przycisk nożny oraz potencjometr, którym można ustawić głośność odtwarzania zarejestrowanej pętli. Jak w każdym kompaktowym efekcie Bossa, pod przełącznikiem kryje się komora baterii 9 V, z którą looper działa około 3-4 godzin, więc warto użyć zasilacza.

Nowością w klasie kompaktowych looperów jest koncentryczny wyświetlacz składający się z 12 diod czerwonych sygnalizujących nagrywanie i 12 zielonych oznaczających odtwarzanie. Po nagraniu pierwszej sekwencji diody gasną cyklicznie odmierzając czas do końca pętli, co ułatwia orientację podczas nakładania kolejnych warstw nagrania, czy grania solówek do zbudowanego podkładu. Jedno naciśnięcie przełącznika włącza nagrywanie, drugie ustala koniec pętli i w tym samym momencie rozpoczyna nagrywanie kolejnych warstw, aż do trzeciego naciśnięcia, które powoduje przejście w tryb cyklicznego odtwarzania nagranej pętli - wtedy czas odmierzają tylko diody zielone.

Po następnym kliknięciu looper powraca w tryb rejestracji nakładek. Zatrzymanie następuje po krótkim dwukrotnym naciśnięciu przełącznika. Kolejne włącza odtwarzanie, następne ponownie uaktywnia nagrywanie, itd. Pętla pozostaje w pamięci nawet po wyłączeniu zasilania, można więc przygotować szkic utworu w domu i w looperze zanieść go na próbę. Pamięć kasuje przytrzymanie przełącznika przez 2 sekundy, po czym looper jest gotowy do pracy z nową pętlą. Co zrobić w przypadku pomyłki np. w czwartej warstwie pętli? Dodatkowe gniazdo obok wejść umożliwia podłączenie zewnętrznego przełącznika służącego do zatrzymywania odtwarzania i usuwania ostatnio nagranej frazy (po przytrzymaniu przełącznika przez 2 sekundy).

Użycie podwójnego przełącznika dodaje jeszcze funkcje Cofnij i Ponów (Undo, Redo). W przypadku RC-1 warto dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, w której znajdują się informacje dotyczące zmiany kolejności funkcji (nagrywanie - dogrywanie - odtwarzanie, czy nagrywanie - odtwarzanie - dogrywanie), oraz ich zatrzymywania (w momencie naciśnięcia przycisku, albo na końcu frazy).

RC-1 to najprostszy i najtańszy looper w ofercie, który dzięki przemyślanej konstrukcji i funkcjonalności można potraktować jako wzorzec jednostkowy loopera. Cechą zasługującą na szczególne wyróżnienie jest wyraźny i funkcjonalny wyświetlacz, bez którego obsługa loopera pierwszy raz w życiu zazwyczaj stwarza pewne problemy - trzeba dokładnie pilnować tempa, pamiętając o początku i końcu zapętlonej frazy. W tym przypadku nawet najmłodsi adepci muzyki powinni poradzić sobie bez problemu. Boss RC-1 jest godny polecenia jako sprzęt ułatwiający ćwiczenie, a jednocześnie mocno rozwijający wyobraźnię muzyczną i kreatywność.

www.rolandpolska.pl

 

Impedancja wejściowa: 1 MOhm
Impedancja wyjściowa: 1 kOhm
Regulacje: Level, przełącznik Rec/Dub/Play
Zasilanie: 9 V (bateria lub zasilacz)
Pobór prądu: 95 mA
Wymiary: 129 × 73 × 59 mm
Masa: 440 g


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor