Fender prezentuje Jag-Stanga, czyli sygnaturę Kurta Cobaina

Newsy

Krzysztof Inglik

Fender prezentuje Jag-Stanga, czyli sygnaturę Kurta Cobaina

Jedyna gitara zaprojektowana w całości przez lidera Nirvany doczekała się wiernej reedycji

Niewielu artystów zmieniło biznes muzyczny tak radykalnie jak Kurt Cobain – kiedy się pojawili na radarze grając połączenie mocnych riffów z punkową energią i chwytliwymi melodiami, wszystko zmieniło się niemal w ciągu jednej nocy. To był początek flanelowej ery grunge i koniec tapirowanych rockowych wyjców w rajtuzach...

Jakkolwiek Kurt grał na wielu różnych modelach gitar, najbardziej ikonicznymi pozostaną Jaguar i Mustang, które wykorzystał na płycie ‘Nevermind’. Z okazji obchodzonej niedawno (24.09) okrągłej 30. rocznicy tego wydawnictwa, firma Fender wypuściła teraz reedycję sygnatury Kurta Cobaina opartą na jego odręcznych rysunkach i korespondencji. W 1993 roku w Custom Shopie Fendera powstała na ich podstawie prototypowa gitara, w której Kurt połączył swoje dwa ulubione modele w jednym (stąd nazwa Jag-Stang).


Korpus wykonany jest z olchy, a klonowy gryf o skali 24” ma palisandrową podstrunnicę z radiusem 7,25”, na której nabito 22 progi typu vintage. Trzeba tu podkreślić, że zgodnie z wytycznymi Kurta profil gryfu jest bardzo smukły a szerokość przy siodełku wynosi zaledwie 40 mm. Za dźwięk odpowiadają customowe single coil oraz humbucker, obsługiwane przez przełączniki zmieniające fazę plus standardowe gałki MASTER VOLUME i MASTER TONE:


Jakkolwiek Kurt Cobain był gitarzystą leworęcznym, reedycja jego sygnatury jest dostępna także w wersji praworęcznej:
Więcej informacji: www.fender.com