Powrót do przeszłości z Electro-Harmonix Mainframe Bit Crusher

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki ELECTRO-HARMONIX
Powrót do przeszłości z Electro-Harmonix Mainframe Bit Crusher

Electro-Harmonix prezentuje efekt Mainframe - reduktor częstotliwości próbkowania i głębi bitowej, który umożliwia tworzenie „oldschoolowych” cyfrowych dźwięków audio, znanych ze starych gier na automaty.

Electro-Harmonix Mainframe Bit Crusher oferuje wycieczkę do czasów, kiedy komputer Commodore 64 był zaawansowaną technologią. Efekt zapewnia redukcję częstotliwości próbkowania w zakresie od 48 kHz do 110 Hz. Częstotliwość próbkowania to liczba próbek w jednostce czasu (zwykle sekundzie) pobranych ze źródłowego sygnału ciągłego. Na przykład płyty CD mają częstotliwość próbkowania 44,1 kHz, co oznacza, że ​​oryginalny sygnał analogowy jest próbkowany 44 100 razy na sekundę.

Częstotliwość próbkowania określa zatem zakres częstotliwości, który można odtworzyć przy zachowaniu dobrej jakości dźwięku. Gdy częstotliwość próbkowania jest zmniejszona, jakość dźwięku ulega pogorszeniu i pojawiają się zniekształcenia aliasingowe. Aliasing to zniekształcenie sygnału powstające, gdy w sygnale znajdą się składowe wyższe od połowy częstotliwości próbkowania. Zakres częstotliwości próbkowania efektu Electro-Harmonix Mainframe jest wystarczająco szeroki, aby przejść od dźwięków o nieskazitelnej jakości, do dźwięków, które są nierozpoznawalne w porównaniu z sygnałem wejściowym.

Mainframe zapewnia również redukcję rozdzielczości bitowej w zakresie od 24 bitów do 1 bita. Wracając do przykładu z płytą CD, wartość ich głębi bitowej wynosi 16 bitów, co oznacza, że ​​każda z próbek reprezentowana jest przez 16 bitów informacji. Większa głębia bitowa dokładnie odzwierciedlać większy zakres dynamiczny, podczas gdy redukcja głębi bitowej zwiększa liczbę błędów próbkowania i twórczo degraduje dźwięk, tworząc odschoolowe dźwięki przywołujące nostalgiczne wspomnienia z przeszłości.

Electro-Harmonix Mainframe posiada wybieralny filtr High / Low / Band-Pass, który umożliwia użytkownikowi kształtowanie redukcji głębi bitowej i częstotliwości próbkowania. Kolejną ciekawą funkcją jest tryb Sample Rate Tuning, w którym efekt analizuje sygnał wejściowy w czasie rzeczywistym i ustawia częstotliwość próbkowania w celu dopasowania do wysokości sygnału lub ustawionego interwału powyżej sygnału. Umożliwia to ustawienie częstotliwości próbkowania w celu dopasowania tonacji utworu lub ciągłe dostosowywanie częstotliwości w oparciu o to, co gra użytkownik efektu.

Podstawowa charakterystyka:

• Redukcja częstotliwości próbkowania w zakresie od 48 kHz do 110 Hz
• Redukcja głębi bitowej w zakresie od 24 bitów do 1 bitu
• Wybieralny filtr High / Low / Band-Pass do kształtowania artefaktów redukcji głębi bitowej i częstotliwości próbkowania
• Tryb strojenia częstotliwości próbkowania (Sample Rate Tuning Mode) umożliwia ustawienie częstotliwości próbkowania w celu dopasowania do tonacji utworu lub ciągłe dostosowywanie częstotliwości próbkowania w oparciu o to, co grasz na instrumencie
• Programowalny preset lub ustawienie pedału ekspresji umożliwia zapisanie dźwięku lub sterowanie dowolną kombinacją gałek Mainframe z zewnętrznym pedałem ekspresji
• Pokrętła: Vol, Blend, Bit Depth, Sample Rate, Freq, Peak, przełącznik Filter HPF/BPF/LPF, footswitch (plus czerwona dioda), przycisk EXP / Preset (status sygnalizowany zieloną diodą)
• Parametry dodatkowe pokręteł umożliwiają precyzyjne dostrojenie efektu.
• Wysokiej jakości buforowany bypass i przełącznik trybu cichego
• Wyposażony w zasilacz Electro-Harmonix 9.6DC-200mA

 

https://www.ehx.com/