Guild: nowe modele hollow body - X-350 i X-175

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GUILD
Guild: nowe modele hollow body - X-350 i X-175

Bogata kolekcja gitar hollow body marki Guild powiększyła się o dwa nowe instrumenty - pierwszy od ponad 50 lat model X-350 Stratford oraz X-175 Manhattan Special w wykończeniu Malibu Blue.

Marka Guild Guitars rozpoczęła swoją działalność w Nowym Jorku w 1952 roku, kiedy po czterech miesiącach strajku z firmy Epiphone odeszło wielu pracowników poszukujących pracy. Gitarzysta i właściciel sklepu z płytami, Alfred “Al” Dronge, oraz jeden z kierowników Epiphone, George Mann, zarejestrowali markę Guild w październiku tego roku. Począwszy od 1953 roku firma skoncentrowała się na produkcji elektrycznych gitar hollow body o pełnej głębokości pudła. Zatrudnieni przez Guilda doświadczeni lutnicy Epiphone wykorzystali design modelu Zephyr Emperor i w celu zwiększenia wygody gry nieco zmniejszyli rozmiar jego korpusu. W ten sposób narodził się model X-350 Stratford, wyposażony w trzy przetworniki single-coil Franz P90. Dzięki dużemu zainteresowaniu ze strony ówczesnych muzyków, X-350 stał się największym bestsellerem wśród modeli z najwyższej półki oferowanych przez Guilda w latach '50. Rok później, w 1954 roku światło dzienne ujrzał również model X-175 Manhattan.

Spadek popularności swingu i bebopa oraz rosnąca siła folku i rocka sprawiły, że Guild podjął w 1965 roku decyzję o zaprzestaniu produkcji X-350, który nie pojawiał się już więcej w katalogu marki. Dłużej na rynku utrzymał się X-175 Manhattan. Gitara była produkowana do 1984 roku i wróciła on do oferty Guilda kilka lat temu. O ile więc X-175 Manhattan Special, w wykończeniu Malibu Blue, jest nową odsłoną tego instrumentu, tak tegoroczny X-350 Stratford, w wykończeniu Scarlet Red, jest pierwszą reedycją tego modelu od 55 lat.

Obydwa modele zasilają rodzinę Newark St. Collection grupującą zarówno gitary hollow body, jak i semi hollow i solid body. Obydwa posiadają korpusy w tym samym kształcie i rozmiarze wykonane z klonu (boczki i wypukła płyta tylna) oraz świerku (wypukły top i ożebrowanie). Gitary zdobi binding i ożyłkowanie topu oraz płyty tylnej, a także binding otworów rezonansowych w kształcie litery f, podstrunnicy i główki - biały (X-175) lub w kolorze kości słoniowej (X-350). Gryf o profilu Vintage Soft "U" wykonano z trzech kawałków drewna - mahoniu rozdzielonego paskiem z klonu. Na hebanowej podstrunnicy o promieniu 9,5" (240 mm) umieszczono 20 progów narrow jumbo oraz bloki markerów wykonane z masy perłowej. Menzura wynosi 24,75" (629 mm).

Na pokładzie obydwu instrumentów znajdziemy: niklowane, jak pozostały osprzęt, klucze Grover Sta-Tote Open-Gear 18:1, siodełko z kości, mostek Guild Tune-O-Matic na hebanowej podstawie oraz aluminiowy strunociąg Guild Vibrato. Ponadto czarny pickguard z akrylu z logo marki oraz struny D'Addario EXL115 Medium z niklową owijką. W komplecie oferowany jest również twardy futerał z bonusami, wśród których są kostki Guild, naklejki i klucz do regulacji pręta.

Guild X-350 Stratford

Instrument w kolorze Scarlet Red został wykończony na wysoki połysk lakierem poliuretanowym. X-350 Stratford posiada trzy kremowe przetworniki single-coil Franz P90. Tradycyjny trzypozycyjny przełącznik oraz dwa potencjometry głośności (Neck Volume i Bridge Volume) służą do kontroli pickupa gryfowego i mostkowego, podczas gdy za pośrednictwem specjalnie zaprojektowanego, trzeciego pokrętła Middle Volume można do konfiguracji dołączyć również singla środkowego. Układ uzupełnia pokrętło Master Tone. Układ pozycji przełącznika prezentuje się następująco: 1 - gryf, 2 - gryf + mostek, 3 - mostek (przy skręconej gałce Middle Volume) oraz 1 - środek + gryf, 2 - środek + gryf + mostek, 3 - środek + mostek (przy gałce Middle Volume na pozycji 9).

 

Guild X-175 Manhattan Special

Gitara w kolorze Malibu Blue została pokryta satynowym lakierem poliuretanowym. Za przeniesienie brzmienia odpowiada para białych przetworników DeArmond Dynasonic w niklowanych osłonach, które sterowane są trzypozycyjnym przełącznikiem oraz potencjometrami Volume x2 i Tone x2.

 

https://guildguitars.com/