Fender Custom Shop - poznaj lutników i zobacz jubileuszowy dokument

Newsy
Pozostałe artykuły marki FENDER CUSTOM SHOP
Fender Custom Shop - poznaj lutników i zobacz jubileuszowy dokument

Z okazji 30-lecia Custom Shopu Fendera, firma zrealizowała dokument opowiadający o początkach Custom Shopu oraz jego oryginalnych lutnikach.

Film zatytułowany "Custom Shop Founders Design 30th Anniversary Documentary" koncentruje się sylwetkach ośmiu lutników zwanych master builderami, którzy pomogli przekształcić Custom Shop Fendera w markę uznaną na całym świecie. Dokument zawiera archiwalne ujęcia i zdjęcia a także współczesne wywiady z lutnikami, którzy powołali Custom Shop do życia: Michaelem Stevensem, Johnem Page, George Blanda, Fredem Stuartem, J.W. Blackiem, Markiem Kendrickiem, Alanem Hamelem i Gene Bakerem.

Film prezentuje pasję, z jaką master builderzy firmy podchodzą do Fendera i tworzenia gitar. "The Fender Custom Shop Founders Design 30th Anniversary Documentary" daje fanom możliwość zapoznania się z historią Custom Shopu Fendera opowiedzianą w niespotykany wcześniej sposób - szczery i prosto od źródła" - mówi Mike Lewis wiceprezes Fender Custom Shopu ds rozwoju produktu. "Czujemy dumę mogąc zaprezentować tę historię w sposób, który unieśmiertelni talent, kreatywność i wkład w rozwój marki Fendera wniesiony przez każdego z lutników."

Ekipa filmowa przemierzyła trzy stany i odwiedziła Johna Page i J.W. Blacka w ich domowych warsztatach położonych w lasach Oregonu oraz Michaela Stevensa w jego sklepie w Teksasie. Pozostali lutnicy - założyciele Custom Shopu zebrali się w aktualnej siedzibie firmy w Coronie w Kalifornii, gdzie podzielili się wspomnieniami. Fotograf Henry Diltz dołączył do ekipy, aby przygotować portrety każdego z master builderów oraz uwiecznić modele stworzone przez nich w ramach najnowszego, jubileuszowego projektu Founders Design.

Dokument powstał we współpracy z projektem Custom Shopu Fendera - Founders Design, w ramach którego ośmiu lutników, którzy wystąpili w filmie zaprojektowało osiem wyjątkowych gitar. Złożyły się one na jedną z najbardziej ekskluzywnych kolekcji w historii Custom Shopu. Każdy model zostanie wykonany w 30 egzemplarzach przez grupę rzemieślników pracujących w Coronie i począwszy od marca trafi do wybranych dilerów marki.

Główni bohaterowie Fender Custom Shopu:

Michael Stevens (Master Builder w latach 1986-1990)

Michael Stevens i jego zespół zbudowali gitary dla największych gwiazd, m.in. modele Eric Clapton Stratocaster, Danny Gatton Telecaster, Robert Cray Stratocaster i Waylon Jennings Telecaster. To właśnie w jego garażu w Coronie wystartował Custom Shop Fendera. Stevens był również pierwszą osobą w historii Fendera, którego nazwisko znalazło się na główce zaprojektowanego przez niego instrumentu. Dziś Michael Stevens wciąż zajmuje się projektowaniem gitar dla muzyków na całym świecie, a także śpiewa i gra na gitarze w zespole country.

Michael Stevens Esquire



John Page (Master Builder w latach 1978-1999)

John Page i jego zespół stworzyli legendarne gitary dla takich artystów jak Eric Clapton, Pete Townshend, David Gilmour, Elliot Easton i Cesar Rosas oraz projektowali instrumenty we współpracy z takimi markami jak Harley Davidson, Playboy i Jaguar. Podczas 20 lat spędzonych w firmie Page szefował oddziałowi badań i rozwoju Fendera i stał się mentorem dla wielu wiodących lutników firmy. Page stał również za otwarciem Fender Museum of Music and the Arts w Coronie pełniąc funkcję dyrektora wykonawczego i angażując się w pracę edukacyjną dla dzieci. Dziś tworzy customowe instrumenty pod własną marką John Page Guitars.

John Page Double F-Hole Esquire

George Blanda (Master Builder od 1985 r. do dzisiaj)

Do ulubionych projektów George'a Blanda należą gitary stworzone dla Erica Claptona, Jamesa Burtona i Yngwie Malmsteena, które stały się pierwszymi modelami w serii Fender Signature, a także pierwsze modele dla serii Custom Shop Tribute - Muddy Waters, Jimi Hendrix "Woodstock" i Stevie Ray Vaughn "Number 1". Stworzył również Rocketcastera - gitarę opartą na motywach samochodów z lat '50.



George Blanda Jazzmaster



Fred Stuart (Master Builder w latach 1987-2001)

Fred Stuart pełnił funkcję Senior Master Buildera i pracował nad takimi projektami jak Telecaster Bajo Sexto, 40th Anniversary Telecaster oraz repliką "Snake Head" Telecastera. Dziś wciąż grywa na gitarze, mandolinie i gitarze dobro oraz prowadzi własny sklep, w którym buduje przetworniki oraz zajmuje się konstruowaniem, renowacją i odtwarzaniem gitar. Na liście jego klientów są m.in. Jimmy Page i Billy Gibbons.



Fred Stuart Herringbone Telecaster



J.W. Black (Master Builder w latach 1989-1999)

Zatrudniony przez Johna Page, J.W. Black zajmował się gitarami w stylu relic i pracował m.in. Erikiem Claptonem, Jeffem Beckiem, zespołem Rolling Stones i Bobem Dylanem. Po odejściu z firmy wciąż zajmował się malowaniem instrumentów, odtwarzaniem modeli Fendera sprzed 1969 roku dla kilku dilerów vintage'owych gitar a także zbudował modele oparte na tradycyjnym stylu Fendera, które trafiły na rynek japoński.



J.W. Black Stratocaster



Mark Kendrick (Master Builder w latach 1991-2016)

Zatrudniony do malowania gitar w Custom Shopie, Mark Kendrick szybko zajął się lutnictwem a także kontaktem z muzykami. Pracował z takimi artystami jak Merle Haggard, Keith Richards czy Eric Clapton, dla którego stworzył Stratocastera "Gold Leaf". Dziś prowadzi własną markę Mark Kendrick Design, która wystartowała w 2017 roku.



Mark Kendrick Stratocaster



Alan Hamel (Master Builder w latach 1992-2000)

Podczas pracy w Custom Shopie Alan Hamel zaprojektował pickup Twisted Tele, pracował nad modelami Fender Custom Shop Western Boots Telecaster oraz Fender Vintage Hot Rod Stratocaster, 50th Anniversary Precision Bass i 30th Anniversary Ford Mustang. Zbudował m.in. Telecatstera w wykończeniu blue sparkle dla Carla Perkinsa.



Alan Hamel Sparkle Telecaster



Gene Baker (Master Builder w latach 1993-1999)

Gene Baker pokonał drogę od ucznia w Custom Shopie do Senior Master Buildera. Zajmował się między innymi testowaniem modeli, pracował z Robbenem Fordem, zaprojektował pierwsze, współczesne rzeźbione Stratocastery oraz pracował nad reedycją Stratocasterów z dużymi główkami z połowy lat '60 oraz modelami 12-strunowymi, z podwójnymi gryfami, Bajo Sextos, modelem Showmaster Strat oraz John Jorgenson signature.



Gene Baker "Stelecaster"


http://www.fendercustomshop.com
https://www.fender.com/

Zdjęcia: Henry Diltz / Fender