Historia instrumentów muzycznych marki Hoyer sięga roku 1874, kiedy to pochodzący z lutniczej rodziny Franz Hoyer założył swój warsztat w miejscowości Schönbach (na terenie dzisiejszych Czech). Początkowo budował lutnie i cytry, a następnie gitary klasyczne i akustyczne.

Firmę przejął syn Joseph, po czym w roku 1945 przeniesiono produkcję do Tennenlohe w regionie Erlangen znanego z tradycji lutniczych. Reorganizacji podjął się wnuk Franza, Arnold, który przywrócił firmie przedwojenną świetność. W latach 50. Hoyer produkował gitary jazzowe typu półpudło oraz elektryczne z litym korpusem. Od 1967 roku firmą kierował syn Arnolda, Walter, który w 1977, zmęczony światowym sukcesem, wycofał się z rodzinnej firmy i założył mały warsztat lutniczy.

Nowym właścicielem zakładu i marki został Walter Krahl – lutnik, który w kolejnych latach wprowadził do produkcji kilka bardzo innowacyjnych jak na owe czasy instrumentów, w tym również ciekawostkę – gitarę Foldaxe ze składanym gryfem. To właśnie w tamtym czasie powstały m.in. modele Black Lady, Eagle oraz bas Taurus. Duża konkurencja na rynku i zmiany w gospodarce światowej spowodowały, że w 1987 roku Hoyer wstrzymał produkcję.

Wytwarzanie instrumentów wznowiono w 1990 roku na Dalekim Wschodzie. Od 2005 roku właścicielem Hoyera został Michael Compernass z AMC Compernass Music Trade. W 2009 roku markę oraz prawa własności intelektualnej i przemysłowej przejęła angielska firma Ritter Europe Ltd., która postanowiła ponownie wprowadzić gitary Hoyer na rynek światowy