Atom String Quartet na początek Ethno Jazz Festival 2012

Newsy
Atom String Quartet na początek Ethno Jazz Festival 2012

Laureaci prestiżowej nagrody Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nowa Nadzieja Roku 2010 wystąpią 15 stycznia w Synagodze Pod Bialym Bocianem inaugurując nowy sezon koncertowy Ethno Jazz Festivalu 2012.

Atom String Quartet jest jednym z nielicznych na świecie i pierwszym w Polsce kwartetem smyczkowym grającym jazz. Zespół tworzą - Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński na skrzypcach, Michał Zaborski na altówce oraz Krzysztof Lenczowski na wiolonczeli. Są to muzycy, którzy na co dzień prowadzą własne zespoły oraz występują z najlepszymi polskimi artystami. Atom String Quartet wykonuje głównie własne kompozycje, które dzięki zastosowaniu tak nietypowej dla muzyki jazzowej obsady wykonawczej, brzmią bardzo nowocześnie i oryginalnie. Ten obiecujący kwartet stale zyskuje rozgłos i uznanie, w ostatnim czasie zdobył stypendium w programie Młoda Polska, przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz został nominowany do nagrody Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nowa Nadzieja Roku 2010.

15.01.2012
godz.19.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, Wrocław

bilety:
40 zł - I miejsca,
30 zł - II miejsca,
20 zł - wejściówki (studenci i uczniowie)

rezerwacje: bilety@ o2.pl

 

Dawid Lubowicz to skrzypek, którego styl i charakter improwizacji wykształcił się pod wpływem różnorodnych gatunków muzyki: klasyki, folkloru, tanga, jazzu… Pochodzi ze znanej zakopiańskiej rodziny muzycznej. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie skrzypiec klasycznych prof. Konstantego Andrzeja - Kulki. Umiejętności doskonalił także podczas licznych kursów mistrzowskich u wybitnych wirtuozów, m.in. Rolanda Baldiniego, Mariny Jaszwili, Mirosława Ławrynowicza, Zorana Milenkovića, Wandy Wiłkomirskiej, Andrzeja Jagodzińskiego, Michaela Parkinsona, Garry’ego Wittnera. Dawid Lubowicz jest laureatem wielu festiwali i konkursów. Jego osiągnięcia to m.in.: - II nagroda na "Międzynarodowym Festiwalu Standardów Jazzowych" - Siedlce 2004, specjalne wyróżnienie podczas "Jazzowej Sceny Młodych" - Radom 2004, finał w "Międzynarodowym Konkursie Krokus Jazz Festiwal" - Jelenia Góra 2004 i 2005, zwycięstwo w konkursie jazzowym "Nadzieje Warszawy" w 2005 r. Obecnie jest drugim koncertmistrzem Teatru Muzycznego "Roma" w Warszawie, a także współzałożycielem takich zespołów jak: kwartet smyczkowy "Opium", "alTango", "Lubowicz Jazz Quartet" oraz "East Wall Jazz Quartet".  

Mateusz Smoczyński - absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest skrzypkiem jazzowym, który zadebiutował w 1999 r. na Jazz Campingu "Kalatówki" z Quintetem Jacka Namysłowskiego. Z zespołem tym zdobył również wiele nagród i wyróżnień. Współpracuje z najlepszymi Polskimi muzykami m.in. Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietana, Krzesimirem Dębskim, Maciejem Strzelczykiem, Januszem Skowronem, Kazimierzem Jonkiszem, Zbigniewem Wegehauptem, Grzechem Piotrowskim, André Ochodlo oraz Krzysztofem Herdzinem. Jest liderem kwintetu, w którym gra Konrad Zemler na gitarze, jego starszy brat Jan na fortepianie, Wojciech Pulcyn na kontrabasie i Łukasz Żyta na perkusji. Z zespołem tym nagrał swoją debiutancka płytę "Inspirations", poświęconą jego dwóm największym inspiracjom - Johnowi Coltrane’owi i Zbigniewowi Seifertowi. W roku 2008 została wydana kolejna płyta kwintetu Mateusza - "Expressions". Wiosną 2010 roku miała miejsce premiera płyty z najnowszym projektem Mateusza - "New Trio", w którym u boku skrzypka pojawia się jego brat - Jan Smoczyński (tym razem w roli Hammondzisty) oraz gwiazda rosyjskiej perkusji - Alexander Zinger.

Michał Zaborski - w 2004 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Brał udział w licznych konkursach altówkowych m.in.: w Poznaniu (III nagroda, 2003 r.), w Portschach - Austria (III miejsce,2003 r.), Bled - Słowenia (II nagroda, 2004 r.). W 2009 roku wraz z zespołem The Transgress zwyciężył na "Blues Rock Jazz Warsaw Festival" w kategorii zespół jazzowy. Z tym samym zespołem wystąpił również w Sali Kongresowej jako support przed triem "Medeski, Martin & Wood". Wystąpił też jako solista z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej wykonując "Harolda w Italii" Hectora Berlioza. Jest członkiem orkiestr: Sinfonia Varsovia oraz Radomska Orkiestra Kameralna.

Krzysztof Lenczowski - urodzony w 1986 r. w Krakowie, jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli. Od kwietnia 2008 r. do listopada 2009 r. pracował w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus, a od lutego 2009 r. wchodzi w skład Warszawskiej Grupy Wiolonczelowej Cellonet prowadzonej przez prof. Andrzeja Bauera . Jako gitarzysta jazzowy ukończył Policealne Studium Jazzu im. H. Majewskiego w Warszawie w klasie prof. Piotra Lemańskiego. Jest członkiem kwintetu Jazz Construction, oraz kwartetu Fusionator. Wśród artystów wykonujących kompozycje lub aranżacje autorstwa Krzysztofa Lenczowskiego znaleźli się: Maxim Vengerow, Leszek Możdżer, Krzesimir Dębski, Andrzej Bauer, oraz wielu innych wybitnych muzyków zarówno z kręgu muzyki poważnej, jak i jazzowej.