Rewolucja rocka: Semiotyczne wymiary elektrycznej ekstazy
11 listopada, nakładem Wydawnictwa Oficynka, pojawiła się nietuzinkowa książka Marcina Rychlewskiego o muzyce rockowej: "Rewolucja rocka: Semiotyczne wymiary elektrycznej ekstazy".
"Rewolucja rocka pozwala lepiej zrozumieć muzykę popularną, ale przede wszystkim - nas wszystkich, będących nieuchronnie spadkobiercami wydarzeń i tekstów kultury, które nadal rezonują we współczesności, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Warto zapoznać się z alternatywną historią modernizmu w kulturze - rock to jedna z jego ostatnich autentycznych emanacji".
Prof. Wojciech J. Burszta
"Książka Marcina Rychlewskiego jest samodzielnym, cennym i pomysłowym interdyscyplinarnym osiągnięciem badawczym, ale zarazem fascynującą lekturą, która urzeka swoją prostotą i dyscypliną. Jest to pierwsza tego rodzaju monografia rocka, odtwarzająca nie poszczególne aspekty zjawiska, na które dotąd kładziono akcent: jego niszowość czy rzekome przesłania ideologiczne, ale pewną - holistycznie ujętą - całość jego uwikłań w kulturę głównych nurtów XX wieku".
Prof. Krzysztof Kłosiński
Marcin Rychlewski - pracuje w Instytucie Filologii Polskiej im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się związkami między literaturą a sztuką awangardową, kulturą rocka oraz mechanizmami współczesnego rynku wydawniczego. Autor książki Walka na słowa, Polemiki literackie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych (2004), współautor i współredaktor książek zbiorowych: Po co nam rock, Między duszą a ciałem (2003), Kontrkultura. Co nam z tamtych lat (2005). Publikował między innymi w "Tekstach Drugich", "Przestrzeniach Teorii", "Kulturze Współczesnej" i "Kulturze Popularnej". Wyróżniony w konkursie K. i M. Górskich (2005). Wkrótce ukaże się jego kolejna książka Literatura i sztuka nowoczesna.
www.oficynka.pl