Keith Richards wznawia "Talk Is Cheap"

Newsy
Keith Richards wznawia "Talk Is Cheap"

Już w marcu ukaże się reedycja solowego debiutu Keitha Richardsa, "Talk Is Cheap" wzbogacona o niepublikowane wcześniej utwory.

Wszystko zaczęło się w 1986 roku, kiedy macierzysty zespół Richardsa, The Rolling Stones miał przerwę w działalności. Keith, znany ze swojego niespokojnego charakteru, pracował dalej. Zajmował się wtedy między innymi filmem o Chucku Berry pt. ‘Hail Hail Rock ‘n Roll’ razem z perkusistą Steve’em Jordanem i szukał kolejnego wyzwania. Nigdy wcześniej nawet nie myślał o nagrywaniu solowej płyty i dziś przyznaje że w zasadzie został do studia ‘wrzucony siłą, zapierałem się rękami i nogami, krzycząc że nie chcę’. Przez całą swoją dotychczasową karierę z The Rolling Stones był muzykiem jednego zespołu. "Zawsze byłem skoncentrowany na jednym" - mówi Keith "Uważałem, że Stonesi to idealne miejsce dla mnie i dla tego, co zawsze chciałem robić. Nie wyobrażałem sobie, że tworzenie czegoś innego może być równie satysfakcjonujące."

Na szczęście udało mu się zebrać wspaniały zespół, grający pod nazwą X-Pensive Winos. Od samego początku brzmieli jak prawdziwa rockowa grupa. Na gitarze grał Waddy Wachtel, oczywisty wybór do obecnego już w studio perkusisty, Stevego Jordana. "Waddy i ja, to jak Ronnie i ja" - mówi Keith. "Po pięciu minutach razem czuliśmy się, tak jakbyśmy znali się przez całe życie." Charlery Drayton grał na basie i perkusji i tak z tria zrobił się kwartet, a kwartet stał się za chwilę kwintetem dzięki wokaliście i pianiście Ivanowi Neville. Wszyscy byli multiinstrumentalistami i muzycznymi podróżnikami. Razem weszli do studia Le Studio niedaleko Quebecu w Kanadzie, z dala od dużego miasta. Muzyka wychodziła w zasadzie od razu: "Zaczęła po prostu zaczęło płynąć, ot tak sobie, wystarczyło się tylko tego trzymać" wspomina Keith. Jednym z pierwszych zarejestrowanych utworów był "Take It So Hard". To dość szorstki, ale lekki klasyk, który dość dobrze wyjaśnia czemu Keith nazywany bywa człowiekiem riffu. Ten numer definiuje nowoczesnego rocka. Prace nad materiałem przeniosły się później na wyspę Montserrat i Bermudy. W nagraniach wzięła udział plejada gwiazd, m.in. Sarah Dash, Bootsy Collins, Maceo Parker, the Memphis Horns, Patti Sciafia i Mick Taylor. Gotowy album otrzymał tytuł "Talk Is Cheap" i ukazał się w 1988 roku.

Na potrzeby wznowienia, które ukaże się 29 marca nakładem BMG, całość materiału została zremasterowana przez Steve Jordana. Reedycja (w wersji Deluxe i Super Deluxe) zawiera sześć dodatkowych utworów – cztery z nich zostały nagrane przy udziale pianisty Johnniego Johnsona. Są to m.in. kompozycje Eddie Taylora "Big Town Playboy", "Blues Jam" i "Slim", a także cover utworu Willie Dixona napisanego dla Little Waltera "My Babe", który zapowiada wydawnictwo.

 

"Ten album nadal jest świeży" - mówi Keith Richards. "Słuchałem go wiele razy i nigdy przez pryzmat nostalgii, w ogóle nie odbieram go w taki sposób. Płyta jest podsumowaniem tamtego czasu. Świetnie się bawiliśmy tworząc ją i to słychać.”

"Talk Is Cheap" ukaże się w wesjach: CD, winyl, Deluxe i Super Deluxe Box Set. Wersje Super Deluxe i Deluxe box set mają wyjątkowe opakowania. Zwierają też specjalne książeczki z tekstem przygotowanym przez Anthonyego DeCurtisa, który opowiada historię powstawania albumu. Dołączono również niepublikowane wcześniej zdjęcia i materiały archiwalne.

Lista utworów "Talk Is Cheap" (wersja CD i winylowa)
1. Big Enough
2. Take It So Hard
3. Struggle
4. I Could Have Stood You Up
5. Make No Mistake
6. You Don’t Move Me
7. How I Wish
8. Rockawhile
9. Whip It Up
10. Locked Away
11. It Means A Lot

Bonusy (wersja Deluxe & Super Deluxe Box Set):
1. Blues Jam
2. My Babe
3. Slim
4. Big Town Playboy
5. Mark On Me
6. Brute Force

"Talk Is Cheap" w wersji Deluxe Box Set zawiera także:
• zremasterowany winyl 180g i 180g winyl z dodatkowymi materiałami
• 7" singiel Take It So Hard / I Could Have Stood You Up 
• 7" singiel Make No Mistake / It Means A Lot 
• Zremasterowany album w wersji CD i CD zawierające 6 bonusowych i niewydanych utworów
• 80 stronicową książeczkę z twardą oprawą z esejem napisanym przez Anthony'ego DeCurtisa z wywiadem z Keithem oraz rzadkie i niepublikowane dotąd zdjęcia z osobistego archiwum  
• Archiwalia: identyfikator z trasy koncertowej, dwie książeczki z tekstami, reprodukcja zaproszenia na odsłuch płyty, kostka do gitary z trasy Talk is Cheap, dwa plakaty 
• Zawartość mieści się w wyjątkowym pudełku, pokrytym materiałem wykorzystywanym do budowy futerałów Fendera.

"Talk Is Cheap" w wersji Super Deluxe box set to:
• Wersja limitowana i ponumerowana
• Zawiera wszystkie materiały z wersji Deluxe Box set
• Zawartość mieści się w wyjątkowym pudełku, nawiązującym do wykończenia gitary Keitha, Fender Micawber i wykonanym ręcznie z jesionu w kalifornijskim Custom Shopie Fendera.