Jarek Śmietana - "A Tribute To Zbigniew Seifert"

Newsy
Jarek Śmietana - "A Tribute To Zbigniew Seifert"

"A Tribute To Zbigniew Seifert" to tytuł nowej płyty Jarka Śmietany poświęconej w całości muzyce Zbigniewa Seiferta, nazywanego na świecie polskim Coltrane'm

Tym razem Lider grupy Jarek Śmietana Band oddał "pierwsze skrzypce" w ręce zakomitych gości, światowej klasy wirtuozów czterech strun, którzy podjęli się interpretacji muzyki Zbiggy'ego - J. Goodmana, M. Smoczyńskiego, D. Lockwooda, K. Dębskiego, Ch. Howesa, M. Feldmana, M. Strzelczyka, A. Bałdycha i P. Blancharda.

 

Oto jak opisuje projekt sam Jarek Śmietana: "W tym roku mija smutna 30 rocznica śmierci światowej sławy fenomenalnego skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta. Zbyszek był moim przyjacielem i jednym z pierwszych nauczycieli jazzu. Miałem też honor grać z nim oraz nagrać płytę live pt. "Kilimanjaro". Pomyślałem więc, że ta 30 rocznica jest właściwym momentem by przypomnieć jak wyjątkowym muzykiem był Zbyszek i jaką przejmującą i oryginalną muzykę pisał. Koncepcja płyty jest prosta. Wybrałem osiem kompozycji Seiferta, zaaranżowałem i nagrałem z moim zespołem, zapraszając na sesje aktualnie najwybitniejszych skrzypków jazzowych na świecie i w Polsce, aby każdy z nich zagrał jeden utwór. Jeżeli te nagrania choć trochę przybliżą lub przyponą Państwu muzykę i postać Zbigniewa Seiferta to cel wszystkich muzyków, którzy honorowo wzięli udział w nagraniu, będzie osiągnięty."

Uwagę przyciąga starannie zaprojektowana poligrafia. Okładkę oraz zdjęcia przygotował jak zwykle fenomenalny Kuba Karłowski (Parklane).

 

Zbigniew Seifert (ur. 6 czerwca 1946 w Krakowie, zm. 15 lutego 1979) to polski skrzypek jazzowy, absolwent klasy skrzypiec Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Początkowo grał również na saksofonie altowym. W czasie studiów założył własny kwartet oraz rozpoczął współpracę z Tomaszem Stańko. Współpraca ta zbliżyła go do bardziej swobodnych form jazzowej improwizacji. W połowie lat 70. współpracował z wieloma muzykami europejskimi i amerykańskimi, nagrywając płyty m.in. z Joachimem Kuhnem, Charliem Mariano, zespołem Oregon.

W 1976 rozpoczął również nagrywanie płyt sygnowanych własnym nazwiskiem w maju "Solo violin" i we wrześniu "Man of the Light". W następnym roku ukazała się pierwsza amerykańska płyta "Zbigniew Seifert" (Capitol Records). Pierwsze polskie płyty Zbigniewa Seiferta "Kilimanjaro" i "Kilimanjaro 2" wydało Polskie Stowarzyszenie Jazzowe - była to rejestracja koncertu, który odbył się 14 listopada 1978 w krakowskim klubie "Pod Jaszczurami". Jego ekspresyjny styl, oparty na doskonałej technice wiolinistycznej, był rozwinięciem idei muzycznych Johna Coltrane'a.

Do największych osiągnięć należy nagrana 3 miesiące przed śmiercią artysty płyta "Passion" w której nagraniu udział wzięli również perkusista Jack DeJohnette, gitarzysta John Scofield, kontrabasista Eddie Gomez, pianista Richie Beirach oraz perkusista Nana Vasconcelos.

Seifert od dłuższego czasu wiedział, że choruje na nowotwór. W roku 1976 okazało się, że wcześniej zdiagnozowany nowotwór jest wyjątkowo złośliwy, a przebyta operacja nie powiodła się. Po powrocie do USA udał się do Buffalo, gdzie miał przejść kolejną operację. Niestety jego serce już jej nie wytrzymało. Zmarł w nocy z 14 na 15 lutego 1979 roku.

16 października 2007 rozpoczęto ujęciami w Piwnicy pod Baranami tworzenie amerykańskiego filmu dokumentalnego o jego osobie, pod roboczym tytułem "Passion". Reżyserem filmu jest Erin Harper.