Laibach wystąpi w Progresji

Koncerty
2018-11-08
Laibach wystąpi w Progresji

25 lutego 2019 roku w warszawskiej Progresji wystąpi kultowa, słoweńska formacja Laibach. Koncert odbędzie się w ramach trasy promującej najnowsze wydawnictwo zespołu, album “The Sound of Music”.

Laibach powstał już prawie 40 lat temu na terenie ówczesnej Jugosławii, w przemysłowym mieście Trbovlje. Zespół jest najbardziej uznanym na świecie projektem muzycznym, który wywodzi się z byłych krajów komunistycznych Europy Wschodniej i Środkowej. Założony w roku śmierci ojca założyciela kraju, Josipa Broza Tito, zyskiwał sławę w czasach, gdy Jugosławia rozpadała się.

Słoweński zespół w ramach The Sound of Music Tour 2019 wystąpi w takich krajach jak Niemcy, Dania, Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Włochy i Wielka Brytania. Na mapie trasy koncertowej nie zabraknie również Polski. Podczas koncertów gościnnie z zespołem wystąpią wokalistka Marina Martensson i Boris Benko. Zaprezentują oni piosenki z niecierpliwie wyczekiwanego albumu „The Sound of Music”, którego premiera planowana jest na 23 listopada 2018 roku. Poza nowym materiałem, słuchacze będą mogli odświeżyć sobie specjalnie wyselekcjonowane utwory z repertuaru Laibach, pochodzące z takich albumów jak “Also Sprach Zarathustra”, “Spectre”, “Sympathy for the Devil”, “WAT”, “Kapital”, “Volk”, czy “Laibach Revisited”.

25 lutego 2019
Warszawa / Progresja

Bilety: 100 PLN

Sprzedaż biletów: https://progresja.com

Wydarzenie na Facebooku

Album "The Sound of Music" powstał w 2015 roku, kiedy Laibach został zaproszony do Korei Północnej. Zespół zagrał wówczas w Pyongyang kilka utworów ze ścieżki dźwiękowej z pochodzącego z 1965 roku filmu "The Sound of Music", znanego i lubianego w Korei Północnej i często używanego przez uczniów do nauki języka angielskiego. Słoweńcy przerobili kilka utworów z filmu, które teraz możemy usłyszeć na “The Sound of Music”. Są to “My Favorite Things”, “Edelweiss”, “Do-Re-Mi”, czy “Maria / Korea”. Choć większość utworów na płycie pochodzi z filmu, znajduje się tam także m.in. “Arirang” – interpretacja tradycyjnej koreańskiej pieśni ludowej, uważanej za nieoficjalny hymn narodowy Korei Północnej i Południowej, wykorzystany w trakcie szczytu w Singapurze między amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem a przywódcą Korei Północnej – Kim Jong-Unem.

Występ Laibach w Korei Północnej został udokumentowany przez reżysera, artystę i dyplomatę, Morten Traavika w filmie “Liberation Day” i opisany w prasie jako “humorystyczne, niepokojące, rozświetlające, a czasami poruszające zanurzenie się w anomalnym komunistycznym zwierciadle…”. Film można obejrzeć za pośrednictwem serwisu iTunes. Był też wyświetlany na kanałach BBC.

Płyta została nagrana i wyprodukowana w stolicy Słowenii, Ljubljanie, a także w Pyongyang i stanowi kolejną udaną współpracę Laibach z Primožem Hladnikiem i Borisem Benko, którzy wcześniej współprodukowali album „Volk” z 2006 roku. Okładka płyty została stworzona przez Valnoira, który także wcześniej współpracował z Laibach i nadzorował wizualizacje w ramach północnokoreańskiego projektu zespołu. Valnoir wyjaśnia: „Laibach zalicza się bez wątpienia do grona najbardziej wpływowych artystów w mojej karierze. Ponieważ zajmowałem się znaczną większością elementów wizualnych dla projektu północnokoreańskiego Laibach, stało się logicznym, bym wszedł także w fantastyczny i monumentalny projekt współtworzenia albumu!”.

 

 

 

Koncerty