Efektywne ćwiczenie gry na gitarze
Jak ćwiczyć grę na gitarze, żeby się cały czas rozwijać? Czasami mam wrażenie, że pomimo włożonego wysiłku moje umiejętności stoją w miejscu...
Tak naprawdę liczy się nie to jak wiele czasu i wysiłku włożysz w ćwiczenie gry na gitarze, ale jaka jest ich jakość. Tak jak we właściwym odżywianiu się, ważne jest CO jesz, tak w uczeniu się gry na instrumencie ważne jest JAK i CO ćwiczysz. Zawsze kiedy masz coś zrobić, usiądź i pomyśl, Po co to robię? Jaki cel ma to ćwiczenie? CO właściwie chcę wyćwiczyć. Młody gitarzysta może postawić sobie na przykład taki cel: "Grać tak szybko jak Paul Gilbert". Czy jest to cel wystarczająco precyzyjny, aby być osiągalnym? Z pewnością nie. Natomiast - "ćwiczyć 15 minut dziennie kostkowanie wewnętrzne pomiędzy strunami" - jest celem dość precyzyjnym, bo skupia się na jakimś bieżącym problemie, a nie na odległej przyszłości. Jeśli twój umysł będzie stale myślami w przyszłości, w sferze marzeń, to w teraźniejszości nic nie zdziałasz... Zadaj sobie następne pytanie - JAK? Jak pokonać problem? Musisz wyizolować ten jeden jedyny element z całej techniki, tak jak kulturyści izolują do ćwiczeń pojedyncze mięśnie. Wtedy 100% twojej energii, sił, uwagi, koncentracji, zaangażowania, zainwestowane zostanie w osiągnięcie celu. Tak więc zanim zaczniesz ćwiczyć, przemyśl swoją strategię według następujących punktów:
1. obserwacja problemu
2. analiza problemu
3. opracowanie rozwiązania problemu
4. wprowadzenie w życie rozwiązania (trening)
5. ocena rezultatów (czyli obserwacja i ewentualny powrót do p.2)
Z ćwiczeniem gry na gitarze jest tak jak ze strzelaniem. Najpierw powinno być "przygotuj się", potem "wyceluj" i dopiero "strzelaj". Niestety często ludzie najpierw na oślep strzelają, a potem dopiero patrzą w co trafili. Opłakany skutek takiego postępowania można przewidzieć, a często nawet w praktyce usłyszeć.
Krzysztof Inglik