Nauka gry skal
W jaki sposób należy uczyć się grać skal?
Skale są muzycznym odpowiednikiem malarskiej palety z farbami. Różne skale, grane w różnych kontekstach, dają różne barwy. Powinieneś więc skupić się na dwóch sprawach.
Pierwsza, to opanowanie skal na gryfie gitary. Możesz tu przyjąć dowolną, skuteczną dla siebie metodę. Efekt ma być jeden - osiągniecie swobody w poruszaniu się w danej skali po całym gryfie (a nie tylko w jednym miejscu).
Druga sprawa, która jest często ignorowana przez początkujących, to słuchowe opanowanie danej skali. Powinieneś nauczyć się jej charakteru, barwy, klimatu, charakterystycznych napięć i interwałów. Po brzmieniu powinieneś umieć rozpoznać, jaka skala została zagrana. Wyszukuj i zapamiętuj solówki, fragmenty fraz itp., które zagrane zostały z wykorzystaniem jakiejś konkretnej skali. Jednakże prawdziwym, choć odległym celem, do którego zmierzasz, jest umiejętność intuicyjnego znajdowania na gryfie gitary dźwięków, które słyszysz w głowie.
Jak mawiał John Scofield: najpierw uczysz się teorii (skal), a potem o tym zapominasz i po prostu grasz. Muzyka będzie pulsować w przestrzeni niezależnie od tego, czy nadasz dźwiękom etykietki z nazwami czy też nie.
Krzysztof Inglik