Samodzielna budowa gitary

Porady

Moim marzeniem jest zbudowanie własnej gitary. Wiem, że wykonanie instrumentu nie należy do rzeczy łatwych, ale sądzę, że z pomocą ojca elektryka i wujka stolarza uda mi się coś stworzyć. Gdzie mogę znaleźć jakieś materiały i książki na ten temat?

Poruszony temat jest zbyt rozległy, żeby opisać go w kilku zdaniach.

Można skupić się jedynie na ogólnych wskazówkach. Piszesz, że masz zaplecze w postaci ojca elektryka i wujka stolarza. To są bardzo cenni pomocnicy w sytuacji, kiedy zabierasz się do zbudowania własnej gitary, gdyż sprawą bardzo ważną w tego rodzaju przedsięwzięciu, jak i ogólnie przy pracy w drewnie, są odpowiednie maszyny. W zakładzie stolarskim nie powinno brakować niczego do wykonania przynajmniej zgrubnych czynności, jak np. przygotowanie wymiaru deski na korpus czy wycięcie kształtów.

Jeżeli zaczynasz pracę nad swoim pierwszym instrumentem, to konieczna byłaby tu literatura fachowa. Niestety w naszym kraju nie ma typowego poradnika odnośnie budowy gitary elektrycznej. Możesz podeprzeć się wydawnictwem zachodnim. Jest też kilka stron internetowych, które pomogą Ci na starcie.

Z krajowych podręczników polecam Ci zapoznanie się z podstawowymi informacjami o drewnie. Taka wiedza jest u nas dostępna i bardzo cenna przy budowie instrumentów. Warto sięgnąć do "Anatomii drewna" Wojciecha Kokocinskiego. Akademia Muzyczna w Poznaniu wydała ostatnio "Akustyczne zagadnienia lutnictwa" Heleny Harajda i Andrzeja Lapy - bardzo cenna pozycja szczególnie na początku drogi lutnika.

Dobrą podstawą do rozpoczęcia pracy jest cykl artykułów odnośnie budowy basu od podstaw, który ukazywał się na naszych łamach.

Życzę wytrwałości i sukcesów przy budowie gitary!

Krzysztof Roszko