Gra na gitarze elektrycznej- jak zacząć?

Porady

Czy moglibyście udzielić mi kilku wskazówek na temat tego, jak dobrze samemu zabrać się do nauki gry na gitarze elektrycznej? Prosiłabym o kilka rad lub tytuły książek na temat, jak samemu nauczyć się grać i opanować podstawowe techniki. Chciałabym sprawnie obracać się w gatunkach: rock, metal, punk, jazz, reggae i blues.

Jak zabrać się do nauki? Po prostu zabierz się do tej nauki i wyrusz w tę podróż, a po drodze staraj się rozwiązywać napotkane problemy. Nie jesteśmy w stanie zaprojektować Ci drogi do sławy ani przewidzieć, co wydarzy się w Twej muzycznej przyszłości. W tej rubryce już wielokrotnie radziliśmy ludziom, jak ćwiczyć, uczyć się, a także zwracaliśmy uwagę na to, co jest w tym wszystkim ważne i dlaczego warto rozwijać słuch itd., itp. Na początek odkurz więc archiwalne numery "Gitarzysty" i przeczytaj odpowiedzi na listy innych Czytelników.

Nie wiem, czy koniecznie trzeba umieć grać w każdym stylu muzycznym, chyba że zamierzasz zostać muzykiem sesyjnym. Do tego jednak oprócz umiejętności trzeba dysponować jeszcze bogatym instrumentarium. Książki? W języku polskim z książkami jest bieda. Za to jeśli znasz angielski, to są ich setki i trudno wybrać coś konkretnego. Świetne są dwa tomy Guthriego Govana "Creative Gitar". Ze szkółek wideo mogę polecić pozycje wydane przez Johna Petrucciego i Scotta Hendersona. Spróbuj jednak teraz zrobić coś innego - zamknąć oczy i wyobrazić sobie muzykę, która dzisiaj i w tej chwili najbardziej Cię porusza. Co sprawia, że chcesz grać na gitarze? Jeśli jest to nagranie konkretnego wykonawcy, włóż jego płytę do odtwarzacza i zacznij jej analitycznie słuchać.

Najpierw posłuchaj gitary - jaką gra barwą, a także czy gra gęsto i jakich technik mógł użyć gitarzysta; dlaczego mi się to podoba i jaki czynnik o tym decyduje? Słuchaj nagrania wielokrotnie, skupiając się kolejno na basie, perkusji, być może też i na wokalu. Spróbuj nauczyć się partii gitary samodzielnie ze słuchu. Jeśli nie uda się za pierwszym razem - nie poddawaj się. Ważne, żebyś pracowała samodzielnie i nie wybierała złudnej drogi na skróty. Jeśli napotkasz na jakiś poważny problem, którego nie potrafisz rozwiązać, to napisz do nas. Trzymamy kciuki!

Krzysztof Inglik