Grać na gitarze palcami, czy kostką?

Porady
2009-04-06

Gram na gitarze akustycznej ponad dwa lata palcami i zastanawiam się, czy nie przerzucić się na kostkę. Chyba niemożliwe jest zagranie kawałków Tommy’ego Emmanuela palcami?

Jest kilka sposobów grania na gitarze akustycznej, które opiszę w kilku zdaniach. Przy grze palcami uzyskujesz możliwość potrącania strun kciukiem, np. w celu prowadzenia linii basu, podkładu akordowego czy rytmicznego. Brzmienie jest cieplejsze, bardziej okrągłe. Warto dodać, że ogromny wpływ na ostateczny sound ma twardość opuszek prawej ręki. Przy tym  sposobie gry trzeba być bardzo precyzyjnym, ponieważ grając utwory zawierające w sobie podkład i melodie, trudniej uzyskać efekt dwóch instrumentów, który np. usłyszysz w grze Tommy’ego Emmanuela.

Gra kostką (plektrum, piórko) brzmi bardziej ostro, jeśli zestawić ją z techniką palcową. Ważna jest grubość, materiał oraz końcówka (ostra czy zaokrąglona) kostki, bo to wpływa na ostateczne brzmienie. Kostka świetnie nadaje się do gry solowej i akordowej. Jednak z racji tego, że do jej trzymania potrzebujesz kciuka i palca wskazującego (niektórzy używają palca środkowego), pojawia się problem związany z jednoczesną grą basów i melodii. Technika hybrydowa (ang. hybrid picking) to połączenie kostki i palców, co wymaga większej wprawy. Z drugiej strony możliwości brzmieniowe są dużo większe, niż w przypadku gry samą kostką.

Thumbpick (pazurek na kciuk) to w moim odczuciu najlepsze rozwiązanie, bowiem wszystkie palce pozostają wolne, a przytrzymując końcówkę pazurka palcem wskazującym, możesz go używać jak kostki. Należy pamiętać, aby końcówka nie była zbyt długa, bo utrudnia to swobodne kostkowanie. Na koniec podam przykłady zastosowań poszczególnych technik w oparciu o grę Emmanuela: "Cowboy’s Dream" (palce), "Tall Fiddler" (kostka), "The Hunt" (technika hybrydowa) "Green Tumb" (pazurek). Konsultacja dot. techniki: Piotr Słapa, www.fingerstyle.pl

Krzysztof Inglik